Aktualności

Sortuj od:
Gotówka na wędkarskie zakupy do wygrania!

Od dzisiejszego wieczoru, aż do środy na naszej stronie na Facebook’u bawimy się ze sklepem RAVEN. Będziemy Was nagradzać za aktywność. Mamy dla Was aż 9 bonów po 50 PLN do wykorzystanie w sklepie internetowym https://www.raven-fishing.pl/ lub w salonie stacjonarnym Raven w Warszawie. Jedna osoba może wygrać maksymalnie 3 bony. Jak wejść do gry?

1.Polub profil Raven’a na Facebook’u

2. Udostępnij publicznie pierwszy post informujący o zabawie.

3. W komentarzu napisz czy robiłeś już zakupy w Raven'ie.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-23
Martwy wieloryb przy plaży w Stegnie

"Martwego wieloryba zauważono w wodzie na wysokości plaży głównej w Stegnie. Na miejscu "znalezisko" badała specjalna załoga ze stacji morskiej w Helu. – Wiele wskazuje na to, że jest to waleń, który ma około 7-8 metrów, jest we wczesnym stadium rozkładu – potwierdził Mikołaj Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. Zwierzę ma zostać odholowane do Helu."

Więcej na ten temat przeczytacie TU!

źródło: http://www.tvn24.pl/

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-22
Wielki szczupak na Żarnowcu

Żarnowiec do jutra jeszcze gości miłośników multiplikatorów, którzy przyjechali na szósty zlot miłośników Castingu. Castingowcy walczą o największego szczupaka i największą  liczbę metrów złowionych szczupaków. Wydaje się, że pierwsza konkurencja jest już przesądzona. Dziś w południe Andrzej Przybytek z Jeleniej Góry złowił wielką rybę - 124 cm to wyczyn, o którym się długo mówi nawet na jeziorze GMO, jak Żarnowiec nazywają spinningiści. Tym bardziej, że nie jest łatwo - większość zlotowiczów dłubie pojedyncze ryby od 50 do 60 cm. Wielki szczupak skusił się na 14 cm Sweepera Salmo, a więcej o imprezie napiszemy  w październikowym numerze Wędkarskiego Świata. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-08-22
Jak szybko rosną łososie?

Łososie po tym, jak w fazie smolta zejdą z rzek do morza, mają niewiarygodne przyrosty. Dwuletni łosoś może mierzyć ... 

No właśnie. Ile mierzy przeciętny dwuletni, a ile czteroletni łosoś? 
Zajrzyjcie na stronę 12 WŚ 9/2015. Ciekawostki ze świata przygotowali dla Was Adam Niemiec i Marek Szymański.  
Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-21
Prezes ZG PZW apeluje – STOP SIECIOM w PZW!

To nie pomyłka. Prezes ZG PZW Dionizy Ziemiecki, co prawda do dziś nie odpowiedział na naszą petycję, ale w obliczu wysychających w oczach rzek i innych zbiorników wodnych wystosował 20 sierpnia apel wszystkich jednostek PZW o wstrzymanie połowów gospodarczych i innych tego typu zabiegów: http://www.pzw.org.pl/zgpzw/wiadomosci/118903/60/apel_do_jednostek_organizacyjnych_polskiego_zwiazku_wedkarskiego

Widać prezes zauważył, że w ekstremalnie płytkiej wodzie ryby są bezbronne i niezmiernie łatwo wyłowić je „do spodu”. I chwała prezesowi  za ten apel.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego nie został wprowadzony w trybie pilnym obligatoryjny zakaz połowów gospodarczych na wszystkich wodach PZW – chociaż na czas suszy? Czy prezes ZG PZW nie ma wystarczającej władzy, aby taki zakaz wprowadzić, czy też nie chce tej władzy użyć?

Zwykłemu użytkownikowi rybackiemu nikt nie może zakazać wyłowienia sieciami wszystkich ryb z użytkowanej przez niego wody, nawet w wypadku katastrofalnej suszy, bo tak stanowi fatalna ustawa o rybactwie. Ale przecież gospodarujące wodami PZW zarządy okręgów podlegają Zarządowi Głównemu PZW, więc w czym problem, aby wydać w trybie pilnym odpowiednią uchwałę? 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-08-21
Pstrągur Gigantur

"Miłośnicy pstrągów. Są gotowi pojechać za wielkim okazem z płetwą tłuszczową – czy to w potokowej (najchętniej) czy tęczowej wersji – na koniec świata."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-20
Pół metra wody w Wiśle!

Susza, nieodpowiedzialne melioracje i archaiczna, szkodliwa polityka wodna bazująca w dalszym ciągu  na  prostowaniu i betonowaniu koryt rzek i niszczeniu naturalnej retencji, doprowadziły do najniższego w historii stanu wody w Wiśle. Hydrolodzy prognozują, że pod koniec tygodnia w Warszawie stan wody Wisły spadnie poniżej 50 cm.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-08-19
Upał, morze i belony…

Ostatnie tygodnie rozpieszczały plażowiczów falą rekordowych temperatur. Blisko 40-sto stopniowe upały to zdecydowanie nie mój klimat, jednak nikt nie wymyślił jeszcze recepty na wędkarstwo i nad wodę jak ciągnęło tak ciągnie. Łącząc przyjemne z pożytecznym wyjechałem z rodzinką na kilkudniowe wakacje do Dźwirzyna. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2015-08-18
Brzany z niskiej wody

Mimo ekstremalnie niskiej i ogrzanej wody ryby w górskich rzekach nieźle biorą. Brzany atakują niewielkie woblery, a gdy wobler ma kleniową długość 3 cm, to skaczą do niego również dorodne świnki. Ze względu na długotrwałe upały, górskie ryby biorą w dziwnych porach i zajmują nietypowe miejscówki (wcale nie w bystrzach!), a poza tym mogą je bardzo szybko zmieniać, np. gdy nastąpi zrzut chłodnej wody z pobliskiego zbiornika zaporowego.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-08-17
Olbrzymie szczupaki, sandacze, okonie – Szwecja taniej z Eventur’em!

Fatalna pogoda utrudniała wędkowanie wiosną. Ostatnie upały też nie służyły wędkarzom. W tym roku wędkarskie marzenia realizujemy jesienią  z Eventur’em! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-16
Fetor z sieci PZW - Bez komentarza

Kochani, rubrykę „Bez komentarza” redagujecie Wy. Czekamy na Wasze listy i zdjęcia z nad wody! 

"W załączeniu przesyłam zdjęcia ryb w oznakowanej sieci rybaków, wykonane 12.07 podczas zawodów wędkarskich Koła 22 Zegrze Południe na Zalewie Zegrzyńskim. Śnięte ryby tkwią w nie zebranej sieci o oczkach ok. 2 cm, należącej do rybaków PZW. Wśród ryb były głównie płotki i leszczyki, ale sporo było też okonków, boleni i sandaczy, oczywiście wszystkie niewymiarowe. Siatkę, na interwencję wędkujących uczestników zawodów, zebrała Straż Rybacka dopiero w godzinach popołudniowych, gdy od śniętych  ryb fetor było czuć nawet na brzegu. Siatka była postawiona od samego brzegu (koniec był przywiązany do trzcin) w odległości niecałych 20 m od oznaczonego i nęconego stanowiska wędkarskiego."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-15
Nowy numer Wędkarskiego Świata 9/2015 znajdziecie już w punktach sprzedaży!

Co przygotowaliśmy dla Was w tym numerze? Spis treści i skróty artykułów czekają na Was TU!

Na początek proponuję felieton Marka:

„Raz po raz ktoś dzwoni i wkurza mnie propozycją odłowienia sumów z jakiegoś jeziorka. Kiedyś nawet poproszono „Wędkarski Świat”, by objął patronatem zawody w zachodniopomorskim, których celem miało być zabicie tylu sumów, ile się da. Rozdarłem japę na mojego rozmówcę jak Kolendowicz na korekcie, ale z tego, co wiem, niewiele to dało. Zawody się odbyły bez naszego patronatu, a sumy skończyły w garze."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-14
Dargon