Aktualności

Sortuj od:
Strzałówka

Aby celnie zarzucać zestaw gruntowy na bardzo duże odległości, trzeba mieć nienaganną technikę rzutu, odpowiednie wędzisko, kołowrotek z dużą szpulą, ciężki koszyczek zanętowy, najlepiej typu bullet, cienką linkę i strzałówkę, która wytrzyma przeciążenia powstałe podczas mocnego wymachu.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2017-08-22
Sandacz (i nie tylko) po hiszpańsku…

"Rio Ebro – najdłuższa rzeka Hiszpanii – od wielu lat słynie z potężnych sumów i rekordowych karpi. Pod tym względem nic się nie zmieniło – Ebro plasuje się w absolutnej czołówce miejsc do połowu tych gatunków. Dodatkowo w ostatnich sezonach popularne stały się także wyprawy na sandacze, które zbudowały na Ebro bardzo liczną populację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-21
Byłby rekord z Rybnika, ale ...

W ostatnich dniach lipca otrzymałem informację, że do redakcji WŚ zadzwonił wędkarz z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani sumem o długości 259 cm, którego przed chwilą złowił. Natychmiast oddzwoniłem do łowcy, pogratulowałem mu wspaniałego połowu i oczywiście wyraziłem zainteresowanie tematem, aby pokazać Czytelnikom WŚ olbrzymią rybę oraz przedstawić okoliczności jej połowu.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-08-20
Uderz drewnem w wodę - Kwok

"Źródła dźwięku mające na celu zwabienie ryby są często wykorzystywane przez sumiarzy. Są grzechotki instalowane w woblerach, podobne wabiki stosuje się w konstruowaniu zestawów gruntowych i do łowienia wertykalnego. Urządzeniem niebędącym elementem zestawu, które również działa na zmysły suma specyficznym dźwiękiem, jest kwok."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-19
Karpie z piaskownicy

Opiszę Wam przygodę, którą niedawno przeżyłem na Lubelszczyźnie. Tak naprawdę to był wyjazd na wesele, ale z chłopakami z Carplive trochę go urozmaiciliśmy, oczywiście bez szkody dla nowożeńców. Decyzja zapadła – jedziemy w piątek po pracy i robimy dwie nocki na lokalnej wodzie.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-08-18
Tarłowe i zimujące sumy bez ochrony!

24 lipca Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, okres ochronny suma ustanowiono na okres od 1 stycznia do 31 maja skracając go o listopad i grudzień a także  o czerwiec w którym dotychczas sum był chroniony we wszystkich wodach z wyjątkiem Odry poniżej ujścia Warty.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-17
Nowoczesne przynęty okoniowe

Gdyby wskazanie jednej, optymalnej przynęty na pasiaki było możliwe, nasze hobby nie miałoby sensu. Każde łowisko jest inne, każda pora roku rządzi się swoimi prawami, a wędkarze mają odmienne upodobania. Dla niektórych łowienie okoni to zestaw z bocznym trokiem i miniaturowymi przynętami, dla innych selektywne rippery na główce dżigowej. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-08-16
Wędki sandaczowe na rzekę

Co kupić na rzekę – to pytanie często powtarza się w e-mailach i telefonach. Znajomym, którzy mniej więcej wiedzą, czego chcą, odpowiadam: idź do sklepu i jeśli ci coś leży w ręku, to kupuj. Zwykle jest to bardzo dobra rada. Warto jednak wiedzieć, jakie przełożenie na cechy spinningu  sandaczowego mają parametry łowiska i stosowanych przynęt.

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-16
Chodzę za ukleją

"Wrzesień na zaporówkach to czas wytchnienia po wakacyjnych atrakcjach. Spokojnie, w ciszy można spakować łódkę, nie depcząc nikomu po kocu. Nic nie dekoncentruje przy kompletowaniu wyposażenia. Na brzegach pusto i cicho. Jednym słowem – powrót do normalności."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-15
Jesienny duży jaź

„O tej porze roku rzadziej doświadczymy niemrawych stuknięć czy nijakich wyjść do wabika. Teraz jazie dość gwałtownie i pewnie atakują potencjalny pokarm. Choćby tylko z tego powodu można spokojnie zrezygnować z ekstremalnie lekkich zestawów, które nie wszyscy lubią."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-08-14
Największy szczupak sezonu - 130 cm!

Jezioro Żarnowieckie słynie z ogromnych szczupaków, ale ta sława sprawiła, że duże żarnowieckie szczupaki znają już wszystkie wędkarskie patenty, biorą rzadko i nie każdemu. Niewątpliwie najskuteczniejszym łowcą szczupaków na Żarnowcu jest Andrzej Wizner, przewodni wędkarski, tegoroczny mistrz Polski w trollingu morskim oraz wicemistrz Polski w trollingu na Żarnowcu. Tylko w tym sezonie, do 27 lipca na łodzi Andrzeja zameldowało się 25 ponadmetrowych szczupaków, a ukoronowaniem tego dorobku było złowienie na spinning przez Andrzeja 17 lipca szczupaka 130 cm. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-08-13
Feeder na niżówce

Niżówka (…) dla wędkarza łowiącego z brzegu feederem jest to niestety bardzo trudny okres. Zwłaszcza, gdy skrajnie niska woda przypada na przełomie lata i jesieni. Na szczęście można dobrać się do ryb także łowiąc z brzegu i posługując się stacjonarnymi metodami.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2017-08-12
Dargon