Aktualności

Sortuj od:
Świąteczne życzenia dla Was!

W imieniu całego zespołu „Wędkarskiego Świata”

życzę wszystkim naszym Czytelnikom – obecnym i przyszłym,

bajkowych świąt Bożego Narodzenia w ciepłej rodzinnej atmosferze,  

wymarzonych prezentów pod choinką pachnącą żywicą – z plantacji,

pysznego wigilijnego karpia – z polskiej hodowli i tradycyjnej kapusty z grzybami – z polskiego lasu.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-12-24
„Wiatr i Woda” na Śląsku

Tegoroczne targi pod wszystko mówiącą nazwą „Wiatr i Woda” zawitały do stolicy górnego Śląska – Katowic. Miłośnicy wszelkich sportów wodnych, w tym także wędkarze, mieli okazję zapoznać się nie tylko z aktualną ofertą firm, ale także zobaczyć przyszłoroczne nowości. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2016-12-23
Jak łowią mistrzowie w styczniu?

"Bogdan Gorzelski, Nadburzański KS Siemiatycze

(dwukrotny spinningowy mistrz okręgu)

Styczeń spędzam na lodzie, bo u mnie nic innego się nie łowi w tym czasie. Chodzę z mormyszką po starorzeczach Bugu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-22
Z Intruderem na trocie

Na początku lat 90 Jerry French, Ed Ward i Scott Howell łowili na Alasce steelheady. Stosowali bardzo duże, bogate muchy na dużych hakach 3/0. Rzuty dużymi, nasiąkniętymi wodą muchami nie należały do łatwych. Ryby brały nieźle, ale mieli bardzo dużo spadów podczas holu. Skuteczność holu wynosiła około 15%, a wyjęte ryby często miały mocno uszkodzone pyski od dużego haka. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2016-12-21
Prenumerata to najlepszy wędkarski prezent!

Prenumerata to więcej niż jeden prezent, bo co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów dołączony jest prezent!

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-20
Morska Martwa Wisła

Martwa Wisła ma już niewiele wspólnego z Wisłą. Za notoryczne podtopienia Gdańska Niemcy ukarali końcowy odcinek prastarej Wisły odcięciem od królowej polskich rzek. I pewnie skończyłaby jak większość starorzeczy, zamulając się i zarastając zielskiem, gdyby nie strategiczne położenie i połączenie z Zatoką. To połączenie z morzem decyduje o wędkarskiej atrakcyjności tego łowiska. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-19
Dobra zmiana

Ludzie są z natury konserwatywni. Nie lubią zmian, przywiązują się do tradycji. Niechętnie patrzą na innowacje, często się ich boją. Niestety, w wędkarstwie konserwatyzm sprawdza się słabo. W wędkarstwie cały czas trzeba przeć do przodu, kombinować i nie przyzwyczajać się. Nie przyzwyczajać się do miejsc, do metod, do godzin brań.

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2016-12-18
Nie bój się nowości

Pod koniec każdego roku wielu wędkarzy robi podsumowanie sezonu. Ja również. Jaki był rok 2016? Co ciekawego się wydarzyło? Czego się nauczyliśmy, kogo poznaliśmy? 

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-12-17
Wstęp do Francji

Nie miałem okazji odwiedzić największych rzek przecinających Francję, a tam, gdzie byłem, sumy nie brały. Ale te 3 dni spędzone na podparyskiej wyspie przyniosły jednak trochę wiedzy i spostrzeżeń. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-12-16
Leszcze w statystykach

Jakie przynęty są najskuteczniejsze na leszcze? Gdzie najczęściej łowi się okazy tego gatunku? Czy na wielkie, złote łopaty lepiej zapolować w czerwcu, czy może w sierpniu? Na podstawie zgłoszeń rekordowych ryb do konkursu „Rekordy Polski w Długości Ryby” opracowaliśmy wykresy, które pozwolą odpowiedzieć na te i inne pytania.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2016-12-15
Zimowy ekwipunek

"Zima to dla większości spinningistów martwy sezon. Wyjątek stanowią trociarze i pstrągarze, którzy uganiają się za łososiowatymi w wartko płynących rzekach. Ja natomiast w styczniu zamieniam spinning na krótką wędkę podlodową, gdy tylko zbiorniki ze stojącą wodą pokryją się bezpieczną taflą lodu."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-12-14
Kilka prostych pytań

Ostatnio moje artykuły dotyczyły bardzo specjalistycznych tematów, a wielu wędkarzy pyta mnie również o rzeczy najprostsze, które już nieraz wyjaśniałem w swoich książkach i artykułach. Widać nie są to jednak sprawy oczywiste. Oto najczęściej powtarzające się pytania. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-12-13
Storm