Aktualności

Sortuj od:
Miejskie Łowy Gdańsk 2017

Trzeba było mieć mocny charakter i dobre ubranie, by przetrwać tegoroczne Miejskie Łowy w Gdańsku, które już trzeci rok z rzędu stały się ważnym elementem obchodów Święta Niepodległości w stolicy Pomorza. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-01-25
Wypuszczaj z sensem

Coraz więcej powstaje w Polsce łowisk typu „złów i wypuść”, a tam, gdzie można zabierać ryby, wielu wędkarzy także rezygnuje z tej możliwości i uwalnia wszystkie złowione okazy. Ważne jest jednak, aby postępowanie to miało sens. W tym numerze WŚ podam więc kilka rad, jak prawidłowo holować i wypuszczać ryby.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-01-24
Palec lepszy niż hamulec

Grający hamulec szpuli kołowrotka jest marzeniem każdego spinningisty. Problem w tym, że im dłużej i częściej gra, tym gorzej dla żyłki, która z powodu tego grania może już po jednym holu nadawać się tylko do wyrzucenia. Dlatego walcząc z silną rybą w miarę możliwości nie korzystam z hamulca szpuli. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-01-23
Bezpiecznie na lodzie

"W wędkarstwie podlodowym najważniejszy – oprócz dobrze dobranej przynęty – jest ubiór. W zimie prawie nad każdym jeziorem lub zbiornikiem (w szczególności na dużych, otwartych akwenach) możemy się spotkać niemal z arktycznymi warunkami. Nawet kilkustopniowy mróz, spotęgowany przez wiatr, może w  krótkim czasie spowodować odmrożenia. Ale nawet nieduży brak komfortu termicznego nie należy do przyjemnych, szczególnie gdy mamy w perspektywie parę godzin łowienia. Dlatego aby wędkarstwo podlodowe było przyjemnością, należy wcześniej przygotować odpowiednie ubranie."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-01-22
Prezydent Warszawy interweniował – ordynacja wyborcza PZW poprawiona!

Delegat na zjazd PZW już nie musi mieć 5 lat stażu we władzach PZW. Uchwałę, która przywróciła normalność, podjęło Prezydium Zarządu Głównego PZW podczas obrad 19 stycznia 2018 roku pod przewodnictwem prezesa ZG Teodora Rudnika.  

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-01-21
Wszystko na swoim miejscu

Zauważyłem, że wielu wędkarzy startujących w zawodach nie zwraca uwagi na odpowiednie ustawienie stanowiska. A gdy łowi się dużo małych i średnich ryb, ma to niebagatelne znaczenie. Ci, co są bardziej poukładani i mają pod ręką wszystko, co potrzeba, łowią szybciej i zajmują wyższe miejsca.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2018-01-20
10 lat Drużna

Jest kilka jezior w Polsce, które z pewnością zasługują na miano unikatowych, a przynajmniej specyficznych . Jednym z nich jest Żarnowiec, drugim jezioro Drużno, na którym z grupą przyjaciół spędziłem pierwszy grudniowy weekend. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-01-20
Łowienie z dna w rzece

W rzekach i płynących kanałach największe ryby łowi się zwykle z dna. Aby robić to skutecznie, trzeba odpowiednio zanęcić łowisko.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-01-19
Line Aligner po nowemu

Z każdego wyjazdu na ryby staram się coś wynieść. Oczywiście najbardziej liczą się dla mnie karpie, ale czasami, gdy trafię na złe ciśnienie lub fazę księżyca i wracam do domu na tarczy, cieszę się z innych rzeczy. Otaczająca mnie natura, nowo poznani ludzie, ciekawe rozmowy czy wreszcie nowe rzeczy, których się nauczyłem – to też jest bardzo wartościowe. Właśnie jedną z takich lekcji chciałbym się z Wami podzielić.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-01-18
Kulka z odzysku

Ołów stanowi znaczną część bagażu spinningisty nie tylko dlatego, że jest ciężki, ale również dlatego, że znajduje liczne zastosowania. Fabrycznych zastosowań ołowiu jest wiele, ale zawsze warto mieć przy sobie niewielkie pudełeczko z ołowianymi kulkami, które pozwalają dostroić zestaw do łowiska i aktualnego humoru ryb.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-01-17
Okonie nęcone błystką

Wędkarstwo podlodowe ma niesamowity klimat, tym bardziej gdy ryby dopisują, a zbyt niska temperatura nie utrudnia łowienia. Problem zaczyna się wtedy, gdy okonie przestają reagować na skuteczne do niedawna błystki, a zmiana miejsc i sposobów prowadzenia przynęt nie przekłada się na wyniki. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2018-01-16
Feeder w zaczepach

Łowienie feederem w pełnym zaczepów łowisku nie jest łatwe. Traci się dużo zestawów i holowanych ryb. Na szczęście modyfikując w prosty sposób zestaw końcowy można ograniczyć straty ryb. (…)

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-01-15
Kalosze