Aktualności

Sortuj od:
Bolenie na talerze!

Brak okresu ochronnego, limit 5 sztuk na wrocławskiej Odrze i brak limitu bolenia na Mietkowie – taki żarcik zafundowali wędkarzom działacze ZO Wrocław. Zapewne przyświecały im szczytne cele realizacji gospodarki wędkarskiej, tyle że moim zdaniem jest to namawianie do przestępstwa, czyli do łowienia na tarliskach i zimowiskach. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-03-26
Nasza petycja „Stop Sieciom w PZW” zaczęła działać!

Nowy prezes ZG PZW Teodor Rudnik spełnia kolejne obietnice zadeklarowane w wywiadzie opublikowanym w numerze 1/2018 „Wędkarskiego Świata”. 24 marca na posiedzeniu Zarządu Głównego PZW przedstawił wniosek o wyłączenie z komercyjnych odłowów rybackich jezior Orzysz (1070 ha, maks. 36 m) i Roś (1880 ha, maks. 32 m), będących jeszcze nie tak dawno doskonałymi łowiskami wędkarskimi potężnych szczupaków, okoni, boleni i dużych ryb karpiowatych. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-03-25
Wkrętarka akumulatorowa

Niezbędny osprzęt czy niepotrzebny gadżet? Ponad 10 lat temu można się było nad tym zastanawiać. W dzisiejszych czasach wkrętarka jest na wyposażeniu prawie każdego spławikowca startującego w zawodach. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-03-24
Jak łowią mistrzowie?

Sylwester Dawidziuk, Dębe Wielkie, spławikowy wicemistrz Polski 2012

Po zimie prawie każdy wędkarz jest spragniony łowienia. Ja także co roku nie mogę doczekać się wyjścia na niezamarzniętą wodę.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-03-23
Graff zarybia Polskie rzeki

Akcja "Graff Eko projekt" prowadzona przez znanego producenta odzieży dla wędkarzy i myśliwych, polega na tym, że klienci kupujący T-shirty z logo firmy wspomagają zarybianie polskich rzek rybami prądolubnymi. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-03-22
Trocie z Sanu

W Sanie poniżej zapory w Myczkowcach coraz częściej łowione są duże, srebrzyste salmonidy z czarnymi cętkami, nierzadko iksowatymi. To diabły nie ryby – nawet w wodzie o temperaturze bliskiej zera aktywnie żerują, ostro atakują przynętę i walczą na wędce jak… srebrne trocie. Ale skąd trocie w Sanie?

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-03-21
Tundra – piekło i raj

"Po trzech dniach ciągłych opadów, silnego wiatru, przejmującego chłodu i bez perspektyw na poprawę pogody dalsza wegetacja w namiocie nie miała sensu i musieliśmy się ewakuować. Ale sami tego chcieliśmy."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-03-20
Szczupakowy przypon – niekoniecznie stal

Wywołałem ostatnio gorącą dyskusję na jednym z portali społecznościowych. Sprawa dotyczyła wpisu, że z fluorocarbonem też można bezpiecznie polować na szczupaki. Jak można się domyślić, większość dyskutantów uznała ten pomysł za wątpliwy. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-03-19
Dniem Wędkarza jest 23 czerwca!

Od 2017 roku 19 marca nie już jest Dniem Wędkarza. Polski Związek Wędkarski obchodzi święto Wędkarstwa Polskiego w dniu 23 czerwca – Dzień Wędkarza. – tak stanowi paragraf 4 punkt 5 nowego statutu PZW uchwalonego 17 marca 2017 roku na Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Delegatów PZW

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-03-19
Pinokio

Miałem nadzieję, że Jurek nie zadzwoni. Jednak zadzwonił. Taki pełen entuzjazmu, radosny jak wiosenny poranek.

– Jedziemy w sobotę? – spytał prosto z mostu.

No i co mu miałem powiedzieć? Już kiedyś pisałem, co sądzę o łowieniu pstrągów w weekend. Nie pamiętacie? 

Autor: dodano: 2018-03-18
Przedboleniowy spacer

Spinningista znad wielkiej rzeki w kwietniu nie za bardzo ma co robić. Ale na pewno może przyszykować boleniowy sprzęt i wytypować dobre miejsca.

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-03-17
Kapsuła do nęcenia

Są okresy, gdy ryby potrzebują dużo konkretnego pokarmu. Zwiększanie pojemności koszyczka zanętowego nie na wiele się zda. Ryby nie jedzą wtedy zanęty, tylko przynętę. Białe robaki, kastery, cięte gnojaki – na tym skupiają się żerujące ryby. Do tego też został wymyślony window feeder.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-03-16
Kalosze