Aktualności

Sortuj od:
W pysku suma

"Haki i kotwice na suma powinny być ostre i bardzo mocne. Ma to znaczenie zwłaszcza w metodach gruntowych, gdzie stosuje się bardzo sztywne wędziska i grube plecionki."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-11-03
Zbroję się na szczupaki

W poprzednim numerze pisałem o stingerach montowanych na sandaczowych przynętach. Dzisiaj będzie o przynętach szczupakowych. I nie mam na myśli 3-calowego kopyta, które ze względu na swą wielkość jest przynętą uniwersalną. Chodzi o konkretne duże gumy szczupakowe.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2017-11-02
Jesień na Rybniku

"Zbiornik Rybnicki to mekka polskich karpiarzy.  Wielu wędkarzy właśnie tutaj wraz z początkiem września zaczyna swoją karpiową jesień pełną nadziei na rybnickiego potwora."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-11-01
Jak szczupak z sandaczem

"Gdy spinningując nastawiamy się na konkretny gatunek, często trafiają się przyłowy. Nierzadko są to piękne ryby, których obecność w danym miejscu może zaskoczyć. Kiedy taka sytuacja się powtarza, można dojść do wniosku, że poszczególne gatunki drapieżników lubią trzymać się razem. W tym odcinku chciałbym zatem wymienić się moimi doświadczeniami, jak to szczupak żyje z sandaczem."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-31
Pokonać opór linki

Gdy łowimy gruntówką, zwykle zależy nam, żeby zestaw nieruchomo spoczywał na dnie. Niedobrze, jeśli nurt go przesuwa.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-10-30
Punkt widzenia

Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Trudno temu twierdzeniu zaprzeczyć. Nasze poglądy zależą od naszej pozycji w hierarchii społecznej. To samo zjawisko inaczej oceni człowiek młody, inaczej stary. 

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2017-10-29
Przypony muchowe

Podczas łowienia na sztuczną muchę między przynętą a linką umieszczamy przypony z nylonowej żyłki. Najczęściej jest to specjalny przypon, który ma zmienną grubość. Przy lince jest grubszy i powoli zwęża się w kierunku muchy. Dlatego nosi nazwę konicznego. Pozwala to na bardzo precyzyjne podanie muchy na wyprostowanej lub lekko zwiniętej żyłce. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2017-10-28
Fluorocarbon - lepsza żyłka

W numerze 2/2017 WŚ dyrektor sprzedaży i rozwoju linek Sufix Enrico Ravenni przedstawił ciekawe własności fluorocarbonu w porównaniu z nylonem. W tym artykule opisuję praktyczne zastosowania żyłek fluorocarbonowych w naszym wędkarstwie. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-10-27
Odrzański desant

"Zimno, buro, wilgotno i deszczowo – to jest właśnie listopad. Dzień jest na tyle krótki, że aby go w pełni wykorzystać, należy starannie się do tego przygotować. Przed każdym wyjazdem na ryby wcześniej wybieram odcinek rzeki, na którym będę łowił. Ostatnie 100 km Odry, na których łowię, ma dwa oblicza. Górna część tego odcinka to główki, przykosy, burty czy opaski. Dolny odcinek jest wolny, spokojny i głęboki. Na każdym z nich łowię nieco inaczej."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-26
Teraz albo... w przyszłym roku listopadowy spinning na rzece

"Przy całej mojej sympatii do różnych metod wędkarskich muszę stwierdzić, że w listopadzie nikt nie namówi mnie na zasiadkę ze spławikiem albo na łowienie lipieni na muchę. Listopad jest dla mnie miesiącem wybitnie spinningowym, głównie za sprawą niezłej aktywności drapieżników. Jest to też końcówka sezonu na rzekach nizinnych, bo w grudniu już zbyt dużo zależy od aury."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-25
Alandy na nowo odkryte

"Fińska nazwa Alandów mówi w zasadzie wszystko – Ahvenanmaa, czyli „Okoniowe wyspy”. Niegdyś jedno z moich największych podróżniczych marzeń. Wędkarski archipelag na środku Bałtyku, słynący wszak nie tylko z grubych, pręgowanych garbusów, ale również wielkich szczupaków, sandaczy, łososi… "

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-24
Ospałe sandacze

"Zdarzyło się to rok temu i na zawsze zmieniło mój wachlarz przynęt sandaczowych. Trwało to już około dwóch tygodni. Lato, wysoka temperatura i słońce – te czynniki nie sprzyjają połowom sandaczy. Ryby jakby też to wiedziały i nie chciały współpracować. Odwiedzałem sobie znane miejscówki, stosowałem najlepsze według mnie wabiki, a jednak nie mogłem doczekać się brania."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2017-10-23
rapala pike program