Aktualności

Sortuj od:
Ryba duch

Oczywiście że rozpocznę sezon pstrągowy w zimie. Tylko pierwszy raz od wielu lat nie będą to sentymentalne wędrówki, byleby tylko pochodzić nad rzeką. W tym roku będę polował na potwora. Na rybę z „7” z przodu. Bo być może, po ponad 25 latach uganiania się za pstrągami, odkryłem pewną zależność, która pozwoli mi na nieprzypadkowe spotkania z dużymi rybami na początku sezonu. 

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-01-30
Wygodny spinning na rzekę

"Zima to czas, w którym wędkarz nie bardzo ma co robić nad nizinną rzeką. Okresy ochronne, słabe brania, kra – po prostu nie da się łowić. Te nudne tygodnie można wypełnić wędkarskimi porządkami w szafach i pudełkach oraz drobnymi naprawami i konserwacją sprzętu."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-01-29
Śledź Polski

Niektóre felietony mógłbym właściwie wklejać co parę lat i zawsze byłyby aktualne. Na przykład te o planach budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle. Które to już plany? Który to już rząd próbuje zrealizować to szkodliwe dla środowiska, wędkarzy i mieszkańców regionu przedsięwzięcie? Zaczął Gomułka, potem towarzysz Gierek chciał budować kaskadę na Wiśle, potem kolejni...

Autor: Dariusz Dusza dodano: 2018-01-28
Koszyczek z wymiennym obciążeniem

Podczas łowienia gruntówką zdarzają się sytuacje, gdy warto szybko zmienić obciążenie zestawu. Wymiana koszyczka jest jakimś rozwiązaniem. Jednak są konstrukcje, w których nie używa się agrafki. Wtedy przydaje się koszyczek mający wymienne obciążenie. 

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-01-27
Wybieramy Okładkę Roku WŚ'a 2017!

To jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie!

Zastanówcie się dobrze, która z naszych 12 okładek roku 2017 była najlepsza?

Wybierzcie Waszą ulubioną okładkę i zgarnijcie nagrody!

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2018-01-26
Pszenica i pęczak

Jestem młodym wędkarzem. Słyszałem, że dobrą przynętą na płocie są ziarna pszenicy i pęczaku. Jak je przygotować?

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-01-26
Miejskie Łowy Gdańsk 2017

Trzeba było mieć mocny charakter i dobre ubranie, by przetrwać tegoroczne Miejskie Łowy w Gdańsku, które już trzeci rok z rzędu stały się ważnym elementem obchodów Święta Niepodległości w stolicy Pomorza. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-01-25
Wypuszczaj z sensem

Coraz więcej powstaje w Polsce łowisk typu „złów i wypuść”, a tam, gdzie można zabierać ryby, wielu wędkarzy także rezygnuje z tej możliwości i uwalnia wszystkie złowione okazy. Ważne jest jednak, aby postępowanie to miało sens. W tym numerze WŚ podam więc kilka rad, jak prawidłowo holować i wypuszczać ryby.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-01-24
Palec lepszy niż hamulec

Grający hamulec szpuli kołowrotka jest marzeniem każdego spinningisty. Problem w tym, że im dłużej i częściej gra, tym gorzej dla żyłki, która z powodu tego grania może już po jednym holu nadawać się tylko do wyrzucenia. Dlatego walcząc z silną rybą w miarę możliwości nie korzystam z hamulca szpuli. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-01-23
Bezpiecznie na lodzie

"W wędkarstwie podlodowym najważniejszy – oprócz dobrze dobranej przynęty – jest ubiór. W zimie prawie nad każdym jeziorem lub zbiornikiem (w szczególności na dużych, otwartych akwenach) możemy się spotkać niemal z arktycznymi warunkami. Nawet kilkustopniowy mróz, spotęgowany przez wiatr, może w  krótkim czasie spowodować odmrożenia. Ale nawet nieduży brak komfortu termicznego nie należy do przyjemnych, szczególnie gdy mamy w perspektywie parę godzin łowienia. Dlatego aby wędkarstwo podlodowe było przyjemnością, należy wcześniej przygotować odpowiednie ubranie."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-01-22
Prezydent Warszawy interweniował – ordynacja wyborcza PZW poprawiona!

Delegat na zjazd PZW już nie musi mieć 5 lat stażu we władzach PZW. Uchwałę, która przywróciła normalność, podjęło Prezydium Zarządu Głównego PZW podczas obrad 19 stycznia 2018 roku pod przewodnictwem prezesa ZG Teodora Rudnika.  

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-01-21
Wszystko na swoim miejscu

Zauważyłem, że wielu wędkarzy startujących w zawodach nie zwraca uwagi na odpowiednie ustawienie stanowiska. A gdy łowi się dużo małych i średnich ryb, ma to niebagatelne znaczenie. Ci, co są bardziej poukładani i mają pod ręką wszystko, co potrzeba, łowią szybciej i zajmują wyższe miejsca.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2018-01-20
rapala pike program