Aktualności

Sortuj od:
Wędki sandaczowe i kleniowe

"W poprzednim odcinku opisałem kilka zestawów spinningowych do połowu wiosennych drapieżników. W czerwcu zaczyna się lato, więc tym razem chciałbym Wam pomóc w doborze sprzętu na letnie, niekiedy całodniowe wyprawy, podczas których warto być przygotowanym na kilka gatunków ryb zamieszkujących nasze wody."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-26
Jak tylko chcesz…

Wszechstronność łowisk, dostępność sprzętu, nieograniczony zasób przynęt i sposobów ich prezentacji – wszystko to stwarza wędkarzowi tak szeroki wachlarz możliwości, że dni nad wodą wydają się niesprawiedliwie krótkie. Jednak w czerwcu, gdy słońce najdłużej góruje nad horyzontem, nadchodzi czas, by bez pośpiechu oddać się pasji i rzut za rzutem czerpać radość z każdej przygody, każdej chwili nad wodą.

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2017-05-25
Branie i zacięcie

Brania sygnalizowane przez spławik rzecznej wędki zasadniczo różnią się od brań w wodzie stojącej. Dzieje się tak za sprawą nurtu, który przemieszcza zestaw. Nawet jeśli reakcja ryby jest bardzo powolna i spokojna, to działanie rzeki powoduje, że ruch spławika jest zdecydowany. Im szybciej płynie rzeka, tym mocniejsze brania pokazuje spławik. Ale nie zawsze…

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2017-05-24
Morskie pytania

Oto kolejna porcja pytań naszych Czytelników, tym razem dotycząca głównie łowienia w morzu. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-23
Rzeczna taktyka

"Nieprzewidywalna, tajemnicza i za każdym razem inna – rzeka to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj łowiska. Gdy tylko jest taka możliwość i czas, wybieram się nad pobliską Wartę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-22
Wędkarz kandydatem na prezesa!

Duża szansa na prowędkarskie zmiany w Mazowieckim Okręgu PZW

W czerwcu 2017 roku odbędzie się Zjazd Delegatów Okręgu Mazowieckiego PZW, który wyłoni nowe okręgowe władze oraz delegatów na Krajowy Zjazd PZW. Jako że jest to największy okręg w Polsce, a jego działacze zajmują eksponowane stanowiska w naczelnych władzach Związku, postanowiłem przybliżyć Czytelnikom osobę Grzegorza Sybilskiego, nowego oficjalnego kandydata na prezesa Mazowieckiego Okręgu – głównie dlatego, że jest On wędkarzem i działaczem spoza hermetycznego, ścisłego kręgu starej władzy oraz zwolennikiem odmiennych, prowędkarskich sposobów zarządzania wodami PZW. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2017-05-21
Czerwiec nad Odrą

"Choć 1 czerwca jest dniem sandacza, to spędzam go rodzinnie. To niewielkie zadośćuczynienie za cały miesiąc spędzony nad Odrą. W czerwcu większość drapieżników jest już po tarle, więc to idealny miesiąc, aby wyłowić się do woli. Czerwcowy dzień jest na tyle długi, że dzielę go na trzy etapy..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-20
Spinki

Pewnego dnia nad wodą młody karpiarz zapytał, co według mnie jest najważniejsze w przygotowaniach do wyjazdu na ryby, na co zwrócić szczególną uwagę, aby przechytrzyć te największe sztuki.

Autor: Robert Adamski dodano: 2017-05-19
Samogruntujący spławik

W ostatnim czasie kilku wędkarzy pytało mnie o to, jak ustalam głębokość łowiska, gdy łowię metodą odległościową.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2017-05-18
Z główką na szczupaki

Z wielu wzorów główek do zbrojenia gum, które pojawiły się na rynku w latach 90 ubiegłego stulecia, do dzisiejszych czasów ostała się główka kulista lub prawie kulista, wzbogacona trójkątną główką do jaskółek. W ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się też obciążenia zintegrowane z przynętą, stosowane głównie w przynętach szczupakowych. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2017-05-17
Bezsenność na opasce

"W czerwcu nie tylko dzięki dobrym braniom sandaczy ciągnie mnie na ryby. Jest to pierwszy miesiąc w roku, gdy rzeczny spinningista ma szeroki wybór gatunków, które może z powodzeniem łowić. To także czas, gdy mógłbym stanąć nad brzegiem Wisły o każdej porze dnia i nocy, bo większość drapieżników dobrze żeruje. Właśnie taki czerwiec lubię – gdy mogę łowić różne ryby od rana do wieczora i jeszcze dłużej."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-16
Wschód kontra zachód

"(…) Szczupakową Europę można podzielić na dwie części i właśnie przez Polskę przechodzi granica między blokiem wschodnim, a Skandynawią i blokiem zachodnim. Blok wschodni, czyli takie kraje jak Rosja, Ukraina czy nawet Litwa, wyprzedza nas, jeżeli chodzi o różnorodność i bogactwo stosowanych przynęt."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2017-05-15
Storm