Aktualności

Sortuj od:
Zieleń w wodzie

"Wiosna przyszła w tym roku wyjątkowo wcześnie, powodując, że drzewa i krzewy błyskawicznie pokryły się soczystą zielenią. Zazieleniło się także w wodzie – brzegi naszych cieków zaczęły zasłaniać mozgi i trzciny, w zatoczkach pojawiły się grzybienie i strzałki wodne, a w nurcie zaczęły falować rdestnice i rogatki. Moment ten stanowi dobrą okazję, aby przybliżyć Czytelnikom WŚ podstawowe informacje o makrofitach rzecznych i ich znaczeniu w środowisku wodnym."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-07-23
Telefony czekają na aktywnych! Zaczynamy zabawę z firmą MANTA!

Zaczynamy zabawę z firmą MANTA! Jak zwykle nagradzamy za komentarze.

Do wygrania: Aż 3 telefony Manta ROCKY 3 PRO – który idealnie sprawdzi się na rybach!

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2018-07-22
Ustawienie gruntu

Często przyczyną niepowodzenia podczas łowienia jest źle ustawiony grunt. Dlatego gdy mamy niezauważalne brania, gwałtowne brania lub po zacięciu ryby się spinają, powinniśmy się zastanowić, czy łowimy na właściwej głębokości.

Autor: Tadeusz Zalewski dodano: 2018-07-21
Sposób na jesiotry

Jesiotry coraz częściej są wpuszczane do polskich wód. Przeważnie do łowisk komercyjnych, ale nie tylko. Wędkarze lubią je łowić, bo dorastają do dużych rozmiarów, dobrze biorą i nieźle walczą.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-07-19
Pstrągi z wody stojącej

Powstaje coraz więcej stawów i wyrobisk pożwirowych, do których wpuszczane są tęczaki i pstrągi potokowe. To znakomite uzupełnienie wód płynących, szczególnie gdy po deszczach zmącona woda uniemożliwia łowienie. Możemy zastosować każdą muchową metodę, tyle że najczęściej prąd wody jest zastępowany przez wolne lub szybkie ściąganie linki, nadające naszym muchom nieco życia.

Autor: Adam Sikora dodano: 2018-07-18
Rzeka górska – bogactwo gatunków

Koryta górskich rzek są wyścielone kamieniami – od małych otoczaków po potężne głazy, które wraz z wysoką wodą rokrocznie tworzą nowe kryjówki dla ryb. Są to bardzo trudne i wymagające łowiska. Ale mnogość gatunków, jakie możemy złowić, i niepowtarzalny klimat brodzenia w sandałach przyciągają mnie jak magnes.

Autor: Wojciech Krzyszczyk dodano: 2018-07-17
Basia pobiła rekordy

Babs (po polsku Basia) Kijewski – urocza zawodowa wędkarka z Niemiec – podczas rozpoczęcia sezonu pobiła swoje rekordy. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-07-16
Sandacze z łąki

"Ciężkim o twarde – chyba tak najprościej można streścić najpopularniejszy sposób na sandacze. Przez lata była to wręcz jedyna metoda połowu tych ryb. Wielu wędkarzy nadal ogranicza swój warsztat do tej techniki. Wynalezienie przynęt miękkich i kogutów z pewnością zrewolucjonizowało łowienie tych pięknych ryb, jednak posiadana wiedza z zakresu biologii i zwyczajów sandaczy spowodowała, że powstały kolejne techniki ich połowu."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-07-15
Na wiatr i fale – jeziorowy feeder

Zazwyczaj jestem wierny schematowi wyuczonemu jeszcze przed laty – jezioro to dla mnie wędkarstwo spławikowe. Nic nie sprawia mi takiej radości, jak widok na gładkiej tafli jeziora spławika sygnalizującego branie w świetle wschodzącego słońca. Gdy trafiam nad jeziora, zawsze zaczynam od odległościówki lub bata. Niestety, warunki atmosferyczne nie zawsze pozwalają cieszyć się tymi metodami. Wtedy trzeba sięgnąć po jeziorowy feeder, by mimo wiatru i fali nadal skutecznie łowić ryby.

Autor: Paweł Daniec dodano: 2018-07-14
Krótka zasiadka

Większość z nas ma wiele zajęć. W związku z tym niewiele jest czasu na ryby. Niestety, nieczęsto możemy wygospodarować czas na długie, tygodniowe zasiadki. Nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy zrezygnować z karpiowych wypraw. Przy odrobinie chęci możemy znaleźć łowisko blisko miejsca zamieszkania, by podczas krótkich zasiadek zapolować na naszych ulubieńców. Kilka godzin, doba lub dwie mogą dać rekordową rybę.

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-07-13
Na sumach nie ma kolegów

Wędkarstwo sumowe w Polsce jest dziedziną, której słupki idą w górę nieporównywalnie szybciej od innych. Mimo więc coraz silniejszej populacji suma i ogólnej coraz większej liczby łowionych sumów przechytrzyć tę rybę nie jest łatwiej niż kiedyś. Odpowiedzialna za to jest rosnąca presja przy stałej liczbie łowisk. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2018-07-12
Okonie z trzech stref

Wybierając się latem na okonie umownie dzielę jezioro na 3 strefy, a każda z nich wymaga nieco innej techniki wędkowania i odmiennych przynęt.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-07-11
Kalosze