Aktualności

Sortuj od:
Poszukać twardego dna

„Jesień to bez wątpienia czas spinningowych żniw. To dobry czas na wszystkie drapieżniki, ale ja w tym okresie głównie uganiam się za sandaczem, wielkim sandaczem! Tak było rok temu i w tym artykule postaram się Wam opisać, co mi się sprawdziło i na co warto zwrócić uwagę. (…)"

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-12
Wędkarski Świat 11/2018 - już jutro w punktach sprzedaży!

Już jutro znajdziecie WŚ 11/2018 w punktach sprzedaży!

A co w numerze? Zapraszamy na krótką prezentację: 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2018-10-11
Pokorna bezczelność

"Sum nie jest rybą dla każdego. Jeśli ktoś powie, że wystarczy mocna wędka, to powiem, że nie wystarczy. Nie wystarczy ani wędka, ani kołowrotek, ani kwoków dziesięć… Jeśli chcesz zacząć łowić sumy, musisz być bezczelnie pokorny."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-08
Ładny początek sezonu

"Początek sezonu sandaczowego to zawsze coś niezwykłego. A w Okręgu Legnickim to również pierwszy dzień, w którym można pływać po zbiornikach wodnych dopuszczonych do łowienia ze środków pływających. W tym roku mogliśmy cieszyć się tym przywilejem trochę wcześniej, bo już 31 maja."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-07
Zarząd Główny PZW mówi stop sieciom skrzelowym?

ZG PZW apeluje do okręgów PZW, aby ryby złowione podczas odłowów kontrolnych były wypuszczane z powrotem do wody. Ciekawe, czy władze okręgów PZW podporządkują się temu „stanowisku” naczelnej władzy PZW, skoro okręgi jako osoby prawne są całkowicie niezależne od ZG w kwestii gospodarowania w swoich obwodach rybackich, ponieważ mają podpisane z RZGW osobne umowy.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2018-10-05
Jak łowią mistrzowie?

Tomasz Drewniak, Dynów, drugi trener reprezentacji Polski kadetów (U15) w spławiku:

Październik to dla mnie łowienie w rzece. Na rzeszowskim odcinku Wisłoka pojawiają się grube jesienne płocie, certy i świnki. 

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-04
MAŁE RZEKI POTRZEBUJĄ POMOCY

23 września, z okazji Światowego Dnia Rzek, fundacja WWF Polska zainaugurowała rekrutację do ogólnopolskiego programu „Strażnicy rzek WWF”, który docelowo ma chronić dziedzictwo przyrodnicze blisko 150 tysięcy kilometrów polskich rzek. Według szacunków organizacji, co najmniej 80% krajowych rzek zostało przekształconych przez człowieka. „Strażnicy rzek WWF” to największa, po „Błękitnym Patrolu WWF”, akcja fundacji pozwalająca zaangażować lokalne społeczności
w ochronę ekosystemów. Do programu można przystąpić poprzez zgłoszenie w specjalnym formularzu na stronie www.straznicy.wwf.pl.

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-03
W październiku łowię dorsze

"W październiku nastawiam się na dorsze. Łowię je metodą surfcastingową z plaży. W tym okresie w przybrzeżnych partiach wody pojawiają się masy małych rybek podobnych do miniwęgorzy – tubisów. To dzięki nim wiecznie nienajedzone dorsze podążają na płycizny, by łatwo i szybko móc najeść się do syta."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-10-02
Łowisko Chojnica

Kompleks kilku jezior o zróżnicowanej wielkości i głębokości, położonych w województwie zachodniopomorskim niedaleko Choszczna. Właściciel łowiska przygotował jeziora dedykowane konkretnej metodzie połowu – spinning, spławik. W 2015 roku na największym z akwenów, o powierzchni 24 ha, który nazwano Chojnica Wielka, stworzono warunki dla karpiarzy. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2018-10-01
Dlaczego łowimy mniej ryb?

"Znaczna część wędkarzy, szczególnie tych o dłuższym stażu, zauważa wyraźny spadek liczebności ryb w rzekach i jeziorach, co znajduje wyraz chociażby w licznych komentarzach na forach internetowych. Tendencja ta może mieć wiele przyczyn."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-30
Leszcz na dendrobenę

"Jak co roku, na początku wakacji wybraliśmy się z tatą do naszej ulubionej Ustki. Od tygodnia wędkowaliśmy w tym samym miejscu w kanale portowym. Gdy w sobotni ranek zameldowaliśmy się na naszej „miejscówce”, w pobliżu było już sporo kolegów wędkarzy, którzy jednak nie notowali jakichś oszałamiających wyników."

Autor: redakcja miesięcznika "Wędkarski Świat" dodano: 2018-09-29
Lubię lizaki

Gdy zaczynałem łowić tyczką w rzece (początek lat 90.), używałem wyłącznie klasycznych spławików typu bombka. Wtedy też Edmund Gutkiewicz jako pierwszy w Polsce rozpoczynał masową produkcję spławików typu dysk. Chwilę czasu zajęło mi, żeby się do nich przekonać, ale do teraz jestem ich wielkim fanem, zresztą nie tylko ja.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2018-09-28
Kalosze