Aktualności

Sortuj od:
Prezes ZG PZW apeluje – STOP SIECIOM w PZW!

To nie pomyłka. Prezes ZG PZW Dionizy Ziemiecki, co prawda do dziś nie odpowiedział na naszą petycję, ale w obliczu wysychających w oczach rzek i innych zbiorników wodnych wystosował 20 sierpnia apel wszystkich jednostek PZW o wstrzymanie połowów gospodarczych i innych tego typu zabiegów: http://www.pzw.org.pl/zgpzw/wiadomosci/118903/60/apel_do_jednostek_organizacyjnych_polskiego_zwiazku_wedkarskiego

Widać prezes zauważył, że w ekstremalnie płytkiej wodzie ryby są bezbronne i niezmiernie łatwo wyłowić je „do spodu”. I chwała prezesowi  za ten apel.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego nie został wprowadzony w trybie pilnym obligatoryjny zakaz połowów gospodarczych na wszystkich wodach PZW – chociaż na czas suszy? Czy prezes ZG PZW nie ma wystarczającej władzy, aby taki zakaz wprowadzić, czy też nie chce tej władzy użyć?

Zwykłemu użytkownikowi rybackiemu nikt nie może zakazać wyłowienia sieciami wszystkich ryb z użytkowanej przez niego wody, nawet w wypadku katastrofalnej suszy, bo tak stanowi fatalna ustawa o rybactwie. Ale przecież gospodarujące wodami PZW zarządy okręgów podlegają Zarządowi Głównemu PZW, więc w czym problem, aby wydać w trybie pilnym odpowiednią uchwałę? 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-08-21
Pstrągur Gigantur

"Miłośnicy pstrągów. Są gotowi pojechać za wielkim okazem z płetwą tłuszczową – czy to w potokowej (najchętniej) czy tęczowej wersji – na koniec świata."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-20
Pół metra wody w Wiśle!

Susza, nieodpowiedzialne melioracje i archaiczna, szkodliwa polityka wodna bazująca w dalszym ciągu  na  prostowaniu i betonowaniu koryt rzek i niszczeniu naturalnej retencji, doprowadziły do najniższego w historii stanu wody w Wiśle. Hydrolodzy prognozują, że pod koniec tygodnia w Warszawie stan wody Wisły spadnie poniżej 50 cm.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-08-19
Upał, morze i belony…

Ostatnie tygodnie rozpieszczały plażowiczów falą rekordowych temperatur. Blisko 40-sto stopniowe upały to zdecydowanie nie mój klimat, jednak nikt nie wymyślił jeszcze recepty na wędkarstwo i nad wodę jak ciągnęło tak ciągnie. Łącząc przyjemne z pożytecznym wyjechałem z rodzinką na kilkudniowe wakacje do Dźwirzyna. 

Autor: Rafał Mleczak dodano: 2015-08-18
Brzany z niskiej wody

Mimo ekstremalnie niskiej i ogrzanej wody ryby w górskich rzekach nieźle biorą. Brzany atakują niewielkie woblery, a gdy wobler ma kleniową długość 3 cm, to skaczą do niego również dorodne świnki. Ze względu na długotrwałe upały, górskie ryby biorą w dziwnych porach i zajmują nietypowe miejscówki (wcale nie w bystrzach!), a poza tym mogą je bardzo szybko zmieniać, np. gdy nastąpi zrzut chłodnej wody z pobliskiego zbiornika zaporowego.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-08-17
Olbrzymie szczupaki, sandacze, okonie – Szwecja taniej z Eventur’em!

Fatalna pogoda utrudniała wędkowanie wiosną. Ostatnie upały też nie służyły wędkarzom. W tym roku wędkarskie marzenia realizujemy jesienią  z Eventur’em! 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-16
Fetor z sieci PZW - Bez komentarza

Kochani, rubrykę „Bez komentarza” redagujecie Wy. Czekamy na Wasze listy i zdjęcia z nad wody! 

"W załączeniu przesyłam zdjęcia ryb w oznakowanej sieci rybaków, wykonane 12.07 podczas zawodów wędkarskich Koła 22 Zegrze Południe na Zalewie Zegrzyńskim. Śnięte ryby tkwią w nie zebranej sieci o oczkach ok. 2 cm, należącej do rybaków PZW. Wśród ryb były głównie płotki i leszczyki, ale sporo było też okonków, boleni i sandaczy, oczywiście wszystkie niewymiarowe. Siatkę, na interwencję wędkujących uczestników zawodów, zebrała Straż Rybacka dopiero w godzinach popołudniowych, gdy od śniętych  ryb fetor było czuć nawet na brzegu. Siatka była postawiona od samego brzegu (koniec był przywiązany do trzcin) w odległości niecałych 20 m od oznaczonego i nęconego stanowiska wędkarskiego."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-15
Nowy numer Wędkarskiego Świata 9/2015 znajdziecie już w punktach sprzedaży!

Co przygotowaliśmy dla Was w tym numerze? Spis treści i skróty artykułów czekają na Was TU!

Na początek proponuję felieton Marka:

„Raz po raz ktoś dzwoni i wkurza mnie propozycją odłowienia sumów z jakiegoś jeziorka. Kiedyś nawet poproszono „Wędkarski Świat”, by objął patronatem zawody w zachodniopomorskim, których celem miało być zabicie tylu sumów, ile się da. Rozdarłem japę na mojego rozmówcę jak Kolendowicz na korekcie, ale z tego, co wiem, niewiele to dało. Zawody się odbyły bez naszego patronatu, a sumy skończyły w garze."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-14
Kuchnia WŚ

W każdym numerze WŚ znajdziecie kilka fantastycznych smacznych i prostych przepisów, które możecie wykorzystać także nad wodą. W numerze 8/2015 kuchnia hiszpańska. Jedną z propozycji Daniela Wegnera jest: 

Cocido madrileño (gulasz madrycki) 

Pokrój w kostkę 150 g kiełbasy chorizo albo surowej polskiej. Podsmaż ją w garnku na oliwie wraz z 1 posiekaną cebulą. Wlej ciecierzycę z puszki wraz z zalewą oraz pół litra przecieru pomidorowego. Dopraw solą, pieprzem i słodką papryką. Gotuj kwadrans. Podaj z pieczywem i czerwonym winem.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-12
Zawodnicy na granicy

"Bug koło Kryłowa jest dziki, pierwotny, nietknięty niszczycielską ręką melioranta. Płynie wąskim, głębokim, krętym korytem w bujnym lesie łęgowym, żłobi kilkumetrowe doły, podmywa brzegi, topi wiekowe drzewa. W niektórych miejscach przyspiesza jak trociowa rzeka, w innych zwalnia, zasilając w wodę malownicze starorzecza. W jego mrocznych odmętach kryją się wąsate sumy i przebiegłe bolenie, w głębokich żwirowatych rynnach grasują okazałe sandacze, a w zakamarkach zwalisk i podmytych burt brzegowych czatują na drobnicę żarłoczne okonie i krępe rzeczne szczupaki. W tej bajkowej scenerii łowili 6 czerwca pracownicy i funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, po raz trzeci rywalizując o miano najlepszego spinningisty i Puchar Komendanta NOSG."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-11
Tunelowe potokowce

:Wędkarskie wyprawy to nie tylko udane łowy w rybnej wodzie, ale przede wszystkim klimat, jaki towarzyszy tym wyprawom od przygotowań, poprzez dojazd na łowisko, po samo wędkowanie. Taką zeszłoroczną przygodą chciałbym się dziś z Wami podzielić. ..."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-10
Karaś na pellet

"Warunki wędkarskie były bardzo trudne – wiał porywisty wiatr, który utrudniał obserwowanie brań na drgającej szczytówce. Trzciny i roślinność przy brzegu uniemożliwiały skierowanie szczytówek nisko nad taflę wody, co dodatkowo pogarszało sygnalizację."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-08-09
Kalosze