Aktualności

Sortuj od:
Rana na ciele uklei ...

Rana na ciele uklei widoczna na zdjęciu do ślad po ...?  

Aby się tego dowiedzieć zajrzyjcie na stronę 12 WŚ 12.2015

Dodam tylko, że ta dwuśrodowiskowa ryba jest pasożytem i jest zaopatrzona jest w upiorne zębiska. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-20
Szkoleniowe sandacze

"Wiele lat temu był u mnie z wizytą Marek Szymański. Celem miały być sandacze. W owych czasach walory sportowe sandacza dla szwedzkich wędkarzy sprowadzały się do dwóch filetów. Łowiło się je w trollingu  i była to nudna robota, ale czego się nie robi dla gościa. Ta wyprawa okazała się jednak przełomowa w postrzeganiu sandacza przeze mnie, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju technik sandaczowych w całej Szwecji."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-19
Ostatni krzyk bolenia

"To nieprawda, że ryby nie mają głosu. Boleń na zdjęciu krzyczy, krzyczą brzany, a w ich imieniu środowisko poznańskich wędkarzy. Ich ukochana Warta w sobotę 24 października dostała poważny cios, przez głupotę, bezmyślność, niewiedzę czy kompletną znieczulicę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-18
Starorzecza inne niż wszystkie

"Późna jesień. Tego dnia stanąłem na wysokości zadania i wstałem bardzo wcześnie. Mimo całkowitych ciemności rozkładam sprzęt, już na starcie zaciskając zęby, bo temperatura bliska zeru i nieprawdopodobna wilgoć w powietrzu. Po chwili z rozłożonym kijem pod pachą i rękami w kieszeniach czekam cierpliwie przy skraju wody na oznaki szarówki i nasłuchuję pierwszych plusków. Ryby, jak prawie zawsze, nie zawodzą. Przez około czterdzieści minut woda gotuje się, jakby to było lato. Co drugi, trzeci rzut mam branie i holuję klenia, okonia, rzadziej jazia czy świnkę."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-17
Piękna i praktyczna

Kolorowe i okazałe płetwy grzbietowe samców lipieni wzbudzają wśród wędkarzy powszechny zachwyt. Niewielu z nas wie jednak, że oprócz wabienia samic w okresie tarła, płetwy te pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. 

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-16
Złowiono rzadko spotykaną w Bałtyku rybę

Miecznik nazywany też włócznikiem, został wyłowiony wczoraj w sieci rybackiej w Zatoce Pomorskiej.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-16
Rekordowy urlop

Końcówka roku to dobry okres na podsumowania i wspomnienia. Niezmiernie ciepło wspominam urlopową przygodę z łowiska Gosławice. Tym razem na tym trudnym technicznie akwenie towarzyszyli mi żona i syn, którzy do końca nie wiedzieli, z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Autor: Robert Adamski dodano: 2015-11-15
Jaki był rok 2015?

"Rok 2015 powoli się kończy, więc pora na jego podsumowanie. Moim zdaniem to był dobry rok dla naszego wędkarstwa. Ale zaczął się nerwowo, ponieważ podpisana w styczniu przez poprzedniego prezydenta ustawa o rybołówstwie morskim nałożyła na wędkarzy drakońskie opłaty. "

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-14
Wędkarstwo jest dla wszystkich

Taki list dostaliśmy od Piotra Guzowskiego:

"Życie mamy tylko jedno, nasz czas na tym świecie jest ograniczony dlatego niezmiernie ważne jest by przeżyć dany nam czas godnie i owocnie. Poza obowiązkami życia codziennego, pracą, jest czas na odpoczynek i jego aktywną formę czyli rekreację. Szczególną formą aktywnego spędzania wolnego czasu jest wędkowanie. Szczególną formą, gdyż dostępną dla każdego."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-13
4 firmy są podejrzewane o zatrucie Warty

"4 firmy są podejrzewane o zatrucie Warty, do którego doszło w październiku. Jedną z nich jest zakład zlokalizowany na terenie Poznania, w którym produkuje się środki owadobójcze. Winnemu grozi kara w wysokości nawet miliona złotych."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2015-11-12
Pytanie od czytelnika - Powie mi ktoś, co to za ryba?

To jest babka bycza (Neogobius melanostomus) – gatunek obcy, niezwykle  ekspansywny i szkodliwy, bo wypiera gatunki rodzime i konkuruje z nimi pokarmowo.

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2015-11-10
Łososiowcy liczą na sztorm

W tym roku łososie na południowo - wschodnim Bałtyku rozkręcają się powoli. W październiku na Zatoce wyniki mieli jedynie Ci trollingowcy, którzy wypuścili się 40 i więcej kilometrów na północ. Obecnie łososie są już w Zatoce, ale jeszcze rozproszone i niezbyt duże.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-11-09
Kalosze