Przynęty na okonia – jak łowić tę rybę?

okoń

Każdy, kto interesuje się wędkarstwem, wie, że trudno o bardziej wdzięczną i łatwą do napotkania rybę niż okoń. Są to stworzenia oportunistyczne, mogące przetrwać w bardzo szerokim wachlarzu warunków – a przy tym mające bardzo wyśrubowany apetyt. Te osiągające do 60 centymetrów długości i ważące do 5 kilogramów drapieżne ryby, których znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne kolce w płetwach grzbietowych, żywią się bardzo różnorodnymi organizmami, od owadów i skorupiaków po mniejsze ryby. Stąd również asortyment przynęt, jakie można zastosować przy polowaniu na okonie, jest całkiem szeroki. Poniżej prezentujemy kilka z nich – zarówno żywe, jak i te sztuczne.

Żywe przynęty na okonie

Okoń, jako ryba drapieżna, bardzo lubi przede wszystkim bezkręgowce i małe rybki. Takie też przynęty warto zastosować, jeśli zdecydujemy się łowić “na żywca”. Niewielkie przynęty, takie jak popularne pinki (larwy much) czy dżdżownice, niewątpliwie sprawdzą się dobrze przy połowie okoni, zwłaszcza tych mniejszych osobników, dla których bezkręgowce są głównym źródłem pożywienia. Do łowienia dorosłych, dużych okoni, dobrze nadadzą się małe rybki, które wcześniej złowimy sami lub kupimy w sklepie wędkarskim. Należy pamiętać, że tego typu przynętą może zainteresować się wiele innych drapieżnych ryb, często występujących na tych samych terenach co okonie.

Przynęty sztuczne i ich rodzaje

Ergonomicznym i humanitarnym rozwiązaniem, cieszącym się duża popularnością, są wszelkiego typu sztuczne przynęty na drapieżne ryby. To, na którą z nich powinniśmy się zdecydować, zależy w dużej mierze od tego, jaką technikę połowu wybierzemy.

Popularna metoda spinningu polega na zarzucaniu przynęty, a następnie szybkim wciąganiu żyłki kołowrotkiem. Ruch ten symulować ma uciekającą małą rybę, stąd do tej techniki najlepiej będzie zastosować blaszane, plastikowe lub silikonowe błystki. które zarówno swoim kształtem jak i kolorem imitują właśnie niewielkie ryby.

Inną metodą, jaką stosują łowcy okoni, jest łowienie przy dnie. W takim scenariuszu przynęta pozostaje nieruchoma. DO tej techniki dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju “muchy”, czyli przynęty, które swoim kształtem imitować mają owady lub inne bezkręgowce. Takie przynęty często opatrzone są w wypustki, mające przyciągnąć uwagę ryb, a te najbardziej skuteczne zawierają specjalne substancje zapachowe, by oprócz tego pobudzić również ich węch. Tego typu “muchy” stanowią bardzo skuteczną metodę pozwalającą na znaczne zwiększenie szansy udanego połowu.

Zobacz też:

Przynęty na szczupaka – na co łowić tę rybę?

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.