Przynęty na szczupaka – jak łowić tę rybę?

szczupak

Szczupak to jedna z najbardziej pożądanych ryb. Każdy prawdziwy wędkarz chce mieć go w swojej kolekcji. Okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Wtedy ryba odpoczywa i spokojnie się rozmnaża. Następnie od 1 maja zaczyna się ich połów. Żeby mieć szansę na złapanie dorodnego szczupaka trzeba przygotować odpowiednią metodę. Na jaką przynętę najlepiej łowić szczupaki?

Naturalne przynęty na szczupaka

Szczupaki są drapieżnikami. Jako przynętę warto użyć mniejszych rybek, które mogą być żywe lub martwe. Wabiki w postaci małych rybek powinny mieć długość do 18 centymetrów. Najczęściej tymi rybkami są płocie, ukleje lub karasie. Przynętę powinno się prowadzić wolno, trzymając je co kilka obrotów kołowrotka. Zaletą naturalnej przynęty jest naturalny zapach, którą wydziela oraz rzeczywiste ruchy w wodzie.

Sztuczne przynęty na szczupaka

Sztuczne przynęty na szczupaka dają bardzo często takie same rezultaty jak naturalne. Istnieje bardzo szeroki wybór sztucznych wabików. Do najpopularniejszych należą:

  • obrotówki – inaczej zwane wirówkami, które występują w postaci kolorowej blaszki ukształtowane tak aby wykonywały wuch obrotowy będąc w wodzie. Tę przynętę warto prowadzić tuż pod powierzchnią wody w taki sposób aby nie dotykała dna. Szczupaki przyciągają kolory żółte, białe, czerwone oraz seledynowe.
  • woblery – przynęty przypominające małe rybki. Często wybiera się takie, które przypominają leszcza lub karpia. Wykonana jest z drewna lub sztucznego tworzywa. Wyposażony jest często w ster zapewniający stabilizację przynęty w wodzie. Do metalowego elementu przytwierdza się żyłkę.
  • gumowe przynęty – szerokie z wibrującym ogonem. Najczęściej wybiera się rozmiar od 16 do 20 centymetrów. Posiadają bardzo dużą gamę kolorów oraz kształtów. Dobrze zaprojektowana gumowa rybka posiada dwa nacięcia wprowadzając ją w naturalną pracę. Korzystna jest również ich niska cena, ponieważ gumowe rybki można kupić już za kilka złotych.

Niewątpliwie ważne jest aby sztuczne przynęty poruszały się w podobny sposób do naturalnych a także aby miały jak najbardziej zbliżony co nich kształt i kolor. Faktem jest jednak, że szczupak nie należy do wybrednych ryb pod względem miejsca zamieszkania. Można je spotkać zarówno w wodach stojących słodkowodnych jak i płynących a także w wodach Bałtyku.

Zobacz też:

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.