Karmazyn
Podstawowe informacje O tym, że warto jeść ryby, mówi się ostatnio dużo. Nietrudno nadziać się na reklamę telewizyjną, czy spot dotyczący pozytywnych właściwości ryb. Nie raz będąc w sklepie, zastanawiamy się nad tym, jaką właściwie rybę powinniśmy wybrać. O dorszu, czy pstrągu wiemy już wiele… Dzisiaj przybliżymy zupełnie inną propozycję – drapieżnika o czerwono-żółtej barwie, bardzo dużych oczach i masywnej, krępej budowie. O kogo chodzi? Przedstawiam dzisiejszego bohatera: karmazyna. Jak wygląda karmazyn – Opis wyglądu Oto przedstawiona w punktach charakterystyka ryby karmazyn: Występowanie – Karmazyn w naturalnym środowisku Naturalne środowisko to głębokie wody północnego i zachodniego Atlantyku. Karmazyn żyje nawet do 400m poniżej poziomu morza. To zwierzęta stadne, które maksymalnie osiągają metr długości i 15 kilogramów wagi. Jako ciekawostkę wspomnę, że samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 lat, a w zimie jako gatunek jajożyworodny potrafią urodzić do 350 000 larw. Czym żywi się karmazyn? Jak wspomniałam wcześniej- są to drapieżniki,…
Tuńczyk
Podstawowe informacje Rozróżniamy kilkanaście gatunków tuńczyków. Są to drapieżne ryby morskie należący do rodziny makrelowatych. Oto najpopularniejsze gatunki: Skóra przedstawionych ryb jest odpowiednio ukrwiona. Dzięki temu osobniki mogą utrzymać temperaturę swojego ciała wyższą od temperatury wody, która ich otacza. Tuńczyk to idealny pływak. W wodzie porusza się bardzo szybko. Pozwala mu na to jego opływowa budowa zwana torpedową. Szybszy od tuńczyka jest jedynie miecznik zwany także włócznikiem. Jak wygląda tuńczyk – Opis wyglądu Jest bardzo zwinny, sprawny, ruchliwy i bardzo aktywny. Charakteryzuje go wcięta płetwa ogonowa przypominająca kształtem księżyc. Tuńczyki to okazałe ryby o słusznych rozmiarach. Osiągają długość do czterech metrów. Ich masa ciała może osiągnąć wagę od dwudziestu do siedemset kilogramów. W zależności od danego gatunku. Przeciętny osobnik osiąga wagę do dwustu dwudziestu kilogramów. Gdzie występuje tuńczyk? Ta cenna ryba poławiana jest przez ludzi od starożytności. Ich zasięg występowania to tropikalne akweny Pacyfiku i Atlantyku. Gatunek ten zasiedla również Morze…
Gładzica
Podstawowe informacje Gładzica, to płaska ryba morska, podobna do flądry i także należąca do rzędu płastug, czyli promieniopłetwych. Ich charakterystyczną cechą, jest położenie oczu z jednej strony ciała, podczas gdy drugi jest bezoki i niezabarwiony. W stadium larwalnym jest symetryczna i dopiero w trakcie wzrostu jej oczy przesuwają się na jeden bok głowy. Ryba morska o oczach po jednej stronie? To właśnie ryba gładzica, którą dziś przedstawiamy! Jak wygląda gładzica – Opis wyglądu Oto najważniejsze cechy wyglądu gładzicy: Wymiary gładzicy Gładzice osiągają przeciętnie wielkość 50 cm, ale zdarzają się osobniki o 1 m długości, dochodzące do 7 kg wagi. Prowadzą dzienny tryb życia, ale najbardziej aktywne są w czasie zmierzchu. W dzień żyją zagrzebane w mulistym lub piaszczystym dnie, wystawiając jedynie oczy i czekając na pojawienie się potencjalnej ofiary. Jej łupem padają bezkręgowce, takie jak skorupiaki, mięczaki i wieloszczety. Gładzice żyją nawet do 50 lat, ale przeciętnie dożywają od 5…
Sardela
Podstawowe informacje Engraulis encrasicolus, znana również jako sardela europejska, to gatunek ryby morskiej z rodziny sardelowatych (Engraulidae). Ten gatunek odgrywa istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, stanowiąc ważne ogniwo żywieniowe dla wielu drapieżników, takich jak inne gatunki ryb, ptaki morskie i ssaki. Jest to gatunek pelagiczny, czyli przeważnie przebywa w wodach otwartych, z dala od brzegu. Jak wygląda sardela? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech opisujących omawiany gatunek: Gdzie występuje sardela? Sardele to stosunkowo małe i tłuste ryby, które występują m.in. na Pacyfiku i wschodniej części Atlantyku. Natomiast najwięcej jest ich w Morzu Śródziemnym oraz nad Morzem Czarnym, rzadko bywa, że ta ryba jest spotykana w Zatoce Gdańskiej. Występuje wzdłuż wybrzeży Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i innych państw Morza Śródziemnego. Sardele – Odżywianie Sardele żywią się planktonem roślinnym lub zwierzęcym. Gdy rybacy poławiają te ryby, to nęcą ikrą dorsza lub światłem lamp. Dodajmy też jednak, że sardela europejska żywi się głównie fitoplanktonem,…
Miecznik
Podstawowe informacje Miecznik, nazywany również włócznikiem, występuje na otwartych toniach morskich i oceanicznych całego świata. Na terenie Europy ich populacje są obecne na Morzu Śródziemnym, Marmara, Czarnym i Azowskim. Niezwykle rzadko spotkamy go w strefach przybrzeżnych, co nie oznacza jednak, iż jest to niemożliwe. Kilkukrotnie przekonali się o tym polscy rybacy, którzy w latach 1939. 1954 i 2014 mieli okazję natknąć się na ten niezwykły okaz. Jak wygląda miecznik? Okazuje się, że kształt narządu ściśle związany jest z przyzwyczajeniami żywieniowymi tej ryby. Mieczniki żywią się głównie makrelami, barakudami, kalmarami, skorupiakami oraz ośmiornicami. W celu uskutecznienia prawdopodobieństwa schwytania pokarmu Matka Natura wyposażyła je w niezawodną broń. Dzięki tak zaostrzonej „szczęce” napastnik może nie tylko skutecznie rozproszyć ławicę ryb, ale i schwytać ofiarę po wcześniejszym jej ogłuszeniu. Warto również wspomnieć, iż narząd ten u miecznika w niczym nie przypomina szczęki innych morskich drapieżników. Wbrew swojej nazwie, ryby piły jako jedne z nielicznych,…
Żaglica
Podstawowe informacje Istiophorus platypterus, znana również jako żaglica atlantycka, to gatunek ryby morskiej z rodziny żaglicowatych (Istiophoridae). Żaglica jest rybą morską, a zajmujący się połowem tej ryby twierdzą, że jest to najszybsza ryba świata. Natomiast badania biologów i paleontologów wskazują, że pochodzenie ryby może być dawniejsze, niż wskazywały dotychczasowe teorie. Potrawy z przyrządzonej w odpowiedni sposób żaglicy podawane są w najlepszych restauracjach świata. W związku z tym cena potrawy nie jest niska. Z kolei dodatkowym walorem jest estetyka potraw, wykorzystująca w kompozycji żaglową płetwę grzbietową. Jak wygląda żaglica? Waga przeciętnie wynosi do 40 kg. Natomiast długość ciała tej ryby waha się średnio w okolicach 100-150 cm długości. Wyjątkowo zauważono osobniki do 348 cm. Czym się żywi żaglica? Gatunek ten żywi się skorupiakami oraz mniejszymi rybami. Trzeba też dodać, że ofiarami najczęściej są gatunki mięsożerne. Przedstawiony gatunek żywi się głównie innymi rybami, takimi jak sardynki, makrele i tuńczyki. W diecie żaglicy…
Molwa
Podstawowe informacje Molwa, a właściwie molwa pospolita, jak brzmi pełna nazwa tego gatunku, to ryba morska z rodziny dorszowatych. Jej łacińska nazwa brzmi Molva molva. Jest to imponująca ryba o charakterystycznym wyglądzie, drapieżnych preferencjach żywieniowych i szerokim zasięgu występowania. Bywa spotykana w Bałtyku oraz w Morzu Północnym. Jak wygląda molwa? Wygląd i charakterystyka molwy Jak znaczna ilość gatunków ryb morskich, tak również i molwa pospolita zalicza się do ryb stosunkowo dużych. Dodajmy też, że jest to największa ryba wśród rodziny dorszowatych, a niektóre osobniki osiągają nawet blisko 2 m. Przeciętna zaś długość jednego osobnika wynosi 1,3 m. Waga tej ryby waha się od 30 kg do nawet 45 kg. Gdzie występuje molwa? Występowanie molwy Molwa pospolita występuje jedynie na półkuli północnej. Natomiast jej główny zasięg rozciąga się w Oceanie Atlantyckim w okolicach Islandii. Dodatkowo molwę spotkać można na zachód od Wysp Brytyjskich i Półwyspu Skandynawskiego, u wybrzeży Kanady. Występuje także…
Flądra
Podstawowe informacje Nazwa łacińska flądry bałtyckiej to Platichthys flesus. Flądra należy do ryb flądrokształtnych, charakteryzujących się spłaszczoną, niesymetryczną budową. Oboje oczu umieszczone są zwykle po prawej stronie ciała. Według badaczy, zanim flądra wykształciła na drodze ewolucji te niespotykane cechy, gatunek przypominał wyglądem ryby okoniowate. Ta ryba znana jest również jako stornia. Kolejną nazwą, ale zdecydowanie mniej popularną jest storniopłetw. Flądra bałtycka, czyli stornia jest gatunkiem o dużym znaczeniu gospodarczym, odławiana jest zarówno przez rybaków zawodowych, jak i amatorów. Jak wygląda flądra – Charakterystyka gatunku Dodajmy, że podobnym gatunkiem jest gładzica. Obszar występowania flądry Flądrę najłatwiej jest napotkać w przybrzeżnych strefach Morza Bałtyckiego, Śródziemnego, Czarnego i Białego, a także Oceanu Atlantyckiego. Nietrudno jest o złowienie flądry nawet z plaży naszego polskiego morza, gdyż często przebywa na dnie płytkich, przybrzeżnych zatoczek. Flądry większość czasu spędzają przy samym dnie zbiornika wodnego, jednak nie głębiej niż na głębokości 100 metrów. Wskutek niezamierzonego przetransportowania ryby…
Śledź
Podstawowe informacje Śledź bałtycki (Clupea harengus membras) to gatunek ryby z rodziny śledziowatych. Ryba sledz żyje również w wodach Morza Bałtyckiego i jest jednym z najważniejszych gatunków ryb w tamtejszej ichtiofaunie. W obrębie gatunku wyszczególnić możemy dwa podgatunki, różniące się od siebie wyglądem oraz zachowaniem. Wyróżniamy śledzia atlantyckiego, znanego jako śledź pospolity czy śledź oceaniczny, oraz śledzia bałtyckiego, mniejszego od swojego krewnego z Atlantyku. Jak wygląda śledź bałtycki? Dzięki tym cechom sledz jest w stanie pływać nawet na głębokości 250 metrów. Jednak śledzie żyją i rozmnażają się na dużo mniejszych głębokościach, w grupach zwanych ławicami. Śledź – Gdzie występuje? Ryby te możemy spotkać w wodach zarówno stref umiarkowanych, jak i chłodnych – od Oceanu Arktycznego, przez kanał La Manche, aż do wschodnich rejonów Morza Bałtyckiego. Śledź bałtycki jest rybą stadną. Sledz to gatunek bardzo ważny dla lokalnych rybaków i gospodarki rybnej, ponieważ jego mięso jest bardzo smaczne i pożywne. Czym…
Żabnica
Podstawowe informacje Żabnica (Lophius piscatorius) to ryba morska z rodziny żabnicowatych (Lophiidae), jest również nazywana diabłem morskim. Nazwa ta przylgnęła do niej głównie dlatego, że wygląda jak potwór z horroru. Ma ciemną skórę, nie ma łusek. Osiąga długość do 2 metrów i ciężar do 50 kg. Nazywana jest niekiedy diabłem morskim. Żabnica — jak wygląda? Gdzie występuje żabnica, czyli diabeł morski? Żabnica ryba żyje na głębokości od 20–1000 m w słonych, przybrzeżnych wodach północno-zachodniej Europy i północno-zachodniej Afryki. Żabnica głębinowa leży najczęściej spłaszczona na dnie, ale może też po tym dnie pełzać. Umożliwiają jej to krótkie płetwy piersiowe. Znajdujące się na dnie skały porośnięte wodorostami są znakomitym jej schronieniem. Ona wtapia się w nie, bo umie znakomicie się kamuflować. Na kamuflaż pozwalają jej wyrostki żółto-brązowo-zielonymi, pokrywające całe ciało. Diabeł morski — Odżywianie Ulubione pożywienie żabnicy to właśnie ryby i skorupiaki, ale w jej żołądku znajdywano też nurkujące ptaki oraz wydry. Żabnica nie jest, więc myśliwym…