...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Legalne pomosty i cumowanie łodzi

lodz

“Naszego stałego Czytelnika z Wałbrzycha zbulwersowała decyzja jednej z wielkopolskich gmin, która nakazała rozbiórkę pomostów wędkarskich wybudowanych na kilku okolicznych jeziorach. Pan Roman nie rozumie tej decyzji, która w jego ocenie jest szkodliwa dla rozwijającej się nad tymi jeziorami turystyki wędkarskiej.

Zgadzam się z Panem. Taka decyzja władz samorządowych nie rokuje dobrze dla rozwoju turystyki
i wędkarstwa nad tymi wielkopolskimi jeziorami. Jednak z prawnego punktu widzenia ta sytuacja nie jest już taka oczywista, jakby się mogło wydawać. Pomostu wędkarskiego nie można wybudować sobie „na dziko”, gdyż grunty pod wodami stojącymi zawsze są czyjąś własnością. Stawianie budowli na czyimś gruncie stanowi ingerencję w prawo własności właściciela nieruchomości. Pomijając wody prywatne, tym właścicielem jest albo Skarb Państwa, albo jednostka samorządu terytorialnego, najczęściej gmina. Zwracam uwagę, że pomost wędkarski jest w rozumieniu przepisów Prawa wodnego urządzeniem wodnym, którego budowa wymaga spełnienia określonych warunków
i uzyskania stosownych zezwoleń.

Aby legalnie wybudować pomost wędkarski nad jeziorem, należy spełnić trzy następujące warunki: (…)

Pan Wiesław zadał pytanie dotyczące ciekawego, ale rzadko poruszanego zagadnienia, jakim jest możliwość cumowania i wodowania łodzi wędkarskich na terenie ośrodków wypoczynkowych lub pomostów nienależących do właścicieli łodzi. Czy w przypadku akwenów użytkowanych przez PZW członkowie Związku mają w tym zakresie jakieś dodatkowe uprawnienia?

Drogi Panie Wiesławie, sam fakt udostępnienia przez uprawnionego do rybactwa akwenu do połowu ryb ze środków pływających nie oznacza jeszcze, że wędkarze, którzy nabyli zezwolenia na połów ryb z łodzi, nabywają jeszcze jakieś dodatkowe uprawnienia związane z cumowania czy wodowaniem swojego sprzętu pływającego.

Należy pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach, a mianowicie: … ”

Jakie warunki należy spełnić, aby legalnie wybudować pomost oraz gdzie można cumować i wodować łódź przeczytacie w artykule naszego prawnika Wojciecha Koźmińskiego na stronie 88 WŚ 12/2016.  

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.