Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Pogoda dla wędkarzy

Pogoda dla wędkarzy

Czy wiesz, że pogoda może wpływać na warunki połowów? Ryby mogą zachowywać się zupełnie inaczej w różnych, odmiennych od siebie warunkach pogodowych. Tak, pogoda nad powierzchnią wody wpływa na zachowanie naszych podwodnych przyjaciół. Niektóre warunki atmosferyczne to idealna okazja do pokaźnych połowów, kiedy inne mogą zamienić weekendowy wypad na ryby w mało satysfakcjonujące doświadczenie. Jak pogoda wpływa na brania ryb?

Temperatura wody, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru to jedne z niektórych czynników wpływających na środowisko wodne, dowiedzmy się zatem, kiedy jest najlepsza pora na wędkowanie.

Pogoda dla wędkarza – jaka temperatura wody jest najlepsza do brania?

Podstawową zależnością między rybami a udanym połowem jest temperatura wody. Ryby stają się bardziej aktywne, a więc i częściej biorą za przynętę w momencie, gdy temperatura wody jest w preferowanym przez nie zakresie. Zakres preferowanych temperatur zależny jest jednak od gatunku ryb.

Doskonale wiemy, że większość gatunków ryb jest zimnokrwista, co oznacza, że nie kontrolują i nie mogą kontrolować temperatury swoich ciał przez panujące wewnątrz nich zjawiska. W rezultacie na ich metabolizm ma silny wpływ temperatura otaczającego je środowiska. Im mniejsza temperatura, tym gorzej dla połowów, najlepsza temperatura dla większości ryb spotykanych w Polsce to przedział między 10 a 18°C, jednakże niektóre ryby z rodzaju karpiowatych będą preferowały nawet temperatury wody od 20 do 24°C.

Niektórzy wędkarze zakupują specjalne mierniki temperatury wody zależnie od jej głębokości, które przyczepiając do żyłki mierzą w konkretny sposób aktualną temperaturę. Zawsze można także pokusić się o zapytanie miejscowych wędkarzy i rybaków jak wygląda sytuacja u nich z połowem.

Jaki poziom wody najbardziej sprzyja wędkowaniu?

Ryby zachowują się inaczej, gdy poziom wody spada lub wzrasta. Ta zmiana jest niezauważalna gołym okiem, jednakże parę przydatnych porad może nam pomóc w wyborze odpowiedniego akwenu na połów.

Kiedy poziom wody spada, ryby częściej gromadzą się w głębszych strefach akwenu, chowając się nieraz pod takimi strukturami jak skały czy korzenie. Gdy poziom wody jest bardzo niski, powinniśmy szukać głębokich, odizolowanych części z dużą ilością cienia i schronienia. To właśnie tam może znajdować się najwięcej ryb.

W okresach wzrostu poziomu wody, ryby zaczną rozpraszać się po większym terenie zbiornika wodnego, gromadząc się w płytszych obszarach, zazwyczaj zarośniętych wysokimi trawami, oraz w innych miejscach gdzie mogą uchronić się przed większymi drapieżnikami. Wraz ze wzrostem poziomu wody ryby konsekwentnie zbliżają się do brzegu.

Przezroczystość wody – czy ma znaczenie przy wędkowaniu? 

Większość gatunków ryb spożywa to co zobaczy, mętna woda ogranicza widoczność, zmuszając ryby do posługiwania się szczątkowym słuchem w celu zlokalizowania ofiary. Oprócz zmniejszenia ilości spożywanych pokarmów, mętna woda utrudnia także dostrzeganie ofiar co powoduje iż ryby zaczynają powoli głodować. Najczęściej spotykane jest to w mniejszych zbiornikach wodnych, gdzie woda mętnieje o wiele szybciej niż ma to miejsce chociażby w jeziorach.

Zobacz też: Okresy ochronne ryb w Polsce

Mętna woda to także wymóg stosowania przynęt przygotowanych specjalnie dla takiego rodzaju wody, mało przejrzysta woda to duże utrudnienie nie tylko dla ryb, ale także i wędkarzy którzy w takiej sytuacji muszą dostosować się do warunków panujących w wodzie. Kiedy woda jest mętna, warto poszukać mniej mętnych miejsc w zbiorniku, zazwyczaj to przy nich znajduje się najwięcej ryb.

Zachmurzenie, ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na branie ryb?

Kiedy ciśnienie atmosferyczne zmienia się, ryby stają się bardziej lub mniej aktywne. Ryby żyjąc w innym niż my środowisku przystosowały się do innego rozróżniania ciśnień barometrycznych, przez co zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może spowodować drastyczny spadek aktywności ryb w akwenie.

Przy dobrym ciśnieniu atmosferycznym utrzymującym się w normie, można skorzystać z technik szybkiego połowu, jeśli jednak ciśnienie jest bardzo zmienne, a aktywność ryb spada, warto zastosować spokojniejsze, mniej energiczne techniki połowu.

Zobacz też: Wymiary ochronne ryb w Polsce

Zachmurzenie także wpływa na branie ryb, promienie słoneczne nie wpadając do wody nie zapewniają rybom wystarczającej ilości światła, z tego powodu wychodzą one z głębszych miejsc akwenu, szukając żeru po całej szerokości zbiornika, stają się aktywniejsze i bardziej chętne na branie przynęty.

Deszcz, wiatr – czy wpływają na branie ryb?

Lekki deszczyk, mżawka to dobra pora na łowienie ryb, pomagają ukryć się nam przed rybami. Dodatkowo deszcz powoduje iż latające owady często wpadają do wody, przez co ryby są bardziej aktywne i chętne do brania przynęty. Z drugiej strony ulewa nie jest dobrą porą na połów. Wynika to z faktu, iż rybom będzie coraz trudniej dostrzec znajdującą się blisko tafli wody przynętę.

Wraz z ulewą, prąd wodny może również wpłynąć na ich zachowanie, powodując, że zaczną poruszać się co raz wolniej. Woda podczas ulewy staje się bardziej mętna, co staje się nawet dla doświadczonych wędkarzy nie małym problemem.

Prędkość i kierunek wiatru także mają kluczowe znaczenie, ponieważ mają duży wpływ na cały przebieg połowu. Wiatr pomaga ustalić w jakim kierunku zebrane pod powierzchnią wody resztki pokarmów będą zmierzać, pomagając nam ustalić idealne miejsce na branie ryb. Dodatkowo fale zapewniają rybom osłonę przed słońcem, zwiększając ich aktywność w kierunku zdobycia pokarmu, w takiej sytuacji rzucanie przynęty poruszającej się z wiatrem to klucz do sukcesu i dobrego dnia.

Jak widać pogoda ma bardzo istotny wpływ na wędkarskie brania i od takich czynników atmosferycznych jak deszcz, wiatr czy ciśnienie zależeć może to czy udadzą się nasze połowy. Pamiętajmy więc, aby przed wyjściem z domu sprawdzić pogodę!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.