Akwarystyka to piękna pasja. Jej odmiana słonowodna daje nam możliwość hodowania we własnym domu, czy biurze organizmów charakterystycznych dla innych części świata i dla środowiska morskiego. Jest w tym magia, hobby akwarystyczne wymaga jednak sporo pracy, oddania, systematyczności i środków finansowych. Jeśli świat morski bardzo cię interesuje – naprawdę warto wejść w akwarystykę słonowodną.
Akwarystyka słonowodna zwykle kojarzy się z hobby uprawianym przez doświadczonych specjalistów. Wiemy, że akwarium w morskie, by stanowiło zdrowy biotop i pięknie prezentowało się w pomieszczeniu – trzeba włożyć niemało wysiłku i środków finansowych. Jednak perspektywa hodowania pięknych morskich ryb, koralowców, raków, rozgwiazd, czy gąbek kusi z pewnością niejednego początkującego adepta akwarystyki. Musisz pamiętać o tym, że warunki, jakie przygotujesz w swoim niewielkim morskim akwarium muszą być dostosowane do jego lokatorów A to wymaga wcześniejszego dokładnego doboru gatunków i oczywiście wzięcia pod uwagę ich potrzeb. Jakie więc kroki podjąć, by założyć swoje pierwsze, niewielkie akwarium słonowodne? Czytaj dalej.
Zbiornik, szafka i oświetlenie
Mniejszy zbiornik na akwarium morskie ma, mimo wad, swoje zalety. Na pewno daje mniejsze pole do popisu jeśli chodzi o liczbę gatunków, jakie możesz wprowadzić. Fauna morska potrzebuje przestrzeni, której w twoim zbiorniku będzie z konieczności mniej niż w dużym, profesjonalnym akwarium. Za to u ciebie wszystkich mieszkańców będzie dobrze widać.
Kształt zbiornika i jego umiejscowienie dobieramy do przyszłych lokatorów. Naturalnie niezwykle ważne jest, by akwarium posiadało odpowiednie oświetlenie, jak najlepiej imitujące warunki naturalne. Zalecana moc lamp to 70 W na 1 litr wody. Trzeba pamiętać też, że akwarium, które ważyć będzie przynajmniej kilkadziesiąt kilogramów musi stać na wytrzymałym i odpornym na zachlapanie słoną wodą podłożu. Najlepiej zainwestować w dedykowaną szafkę pod akwarium. Szeroki wybór takich szafek oraz wszelkich potrzebnych ci akwarystycznych akcesoriów znajdziesz w sklepie Akwarium24.
Filtracja, kontrola temperatury i zasolenia
Filtr kaskadowy, zalecany do twojego niewielkiego słonowodnego akwarium, powinien posiadać przede wszystkim wkład biologiczny. Zwłaszcza, gdy akwarium zakładamy na suchej skale. W zbiorniku osadzonym na żywej skale – to właśnie ona odgrywa główną rolę filtracyjną.
Żywa skała to zwykle obumarła część rafy koralowej. Na tym podłożu bytują nowe kolonie koralowców. Na żywej skale znajdują się różne gatunki fauny i mikroorganizmów, działających jako naturalne polepszacze wody. Są to wieloszczety, bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, rozkładające związki organiczne oraz ślimaki, pogromcy glonów. Żywa skała powinna zajmować 10–15% zbiornika.
Słoną wodę do akwarium pozyskujemy przez rozpuszczenie w wodzie specjalistycznej soli morskiej. Do tego celu nie używamy wody wodociągowej ani głębinowej. Potrzebna będzie woda demineralizowana lub przefiltrowana przez filtr RO – odwróconej osmozy. Mieszkańcy akwarium słonowodnego są niezwykle delikatni, niewłaściwe zmineralizowanie wody, zanieczyszczenia, nieprawidłowy skład – wszystko to może zadecydować o niepowodzeniu projektu “małe akwarium morskie”.
Oczywiście koniecznością jest kontrola zasolenia i temperatury. Dlatego wyposażenie akwarium musi zawierać hydrometr i grzałkę z termostatem. Woda w zbiorniku słonowodnym powinna oscylować w granicach 26-28 stopni. Oczywiście gdy zakładamy biotop zimnowodny, ta temperatura będzie niższa i wyniesie 17 stopni.
Akwarium słonowodne – kiedy wprowadzamy mieszkańców?
Akwarium słonowodne dojrzewa do przyjęcia swoich lokatorów. Można ich wprowadzić dopiero po 4-6 tygodniach od założenia zbiornika. Warunki muszą się ustabilizować, ekosystem ugruntować. Oczywiście przez te 4-6 tygodni zobaczymy, czy sprzęt działa sprawnie, czy nie pojawiają się problemy wynikające z niewłaściwego ustawienia akwarium, lub jego wadliwego podłączenia.
Akwarystyka to piękna pasja. Jej odmiana słonowodna daje nam możliwość hodowania we własnym domu, czy biurze organizmów charakterystycznych dla innych części świata i dla środowiska morskiego. Jest w tym magia, hobby akwarystyczne wymaga jednak sporo pracy, oddania, systematyczności i środków finansowych. Jeśli świat morski bardzo cię interesuje – naprawdę warto wejść w akwarystykę słonowodną. I zaopatrywać się w informacje, sprzęt i akcesoria u najlepszych, niezawodnych specjalistów.