Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tuja w ogrodzie – jak zadbać o zieleń w swoim ogrodzie

Przydomowy ogród to takie miejsce, gdzie ma królować zieleń, dlatego nie ma zaskoczenia, że wiele osób planując stworzenie własnego wyjątkowego ogrodu decyduje się na to, by sięgnąć po ciekawą roślinność, dzięki której będzie można przygotować relaksującą przestrzeń, gdzie będzie można zadbać o swoja prywatność. Tą ostatnią kwestię można wspierać między innymi wykorzystując tuje w ogrodzie, które mogą stać się naturalna zieloną barierą przed wścibskimi oczami sąsiadów czy przechodniów. W związku z ogromną popularnością tui w ogrodach warto zwrócić uwagę na to w jakiej formie występuje, jakie są jej odmiany i jakie ma wymagania, by uprawa była faktycznie udana.

Przydomowy ogród to takie miejsce, gdzie ma królować zieleń, dlatego nie ma zaskoczenia, że wiele osób planując stworzenie własnego wyjątkowego ogrodu decyduje się na to, by sięgnąć po ciekawą roślinność, dzięki której będzie można przygotować relaksującą przestrzeń, gdzie będzie można zadbać o swoja prywatność. Tą ostatnią kwestię można wspierać między innymi wykorzystując tuje w ogrodzie, które mogą stać się naturalna zieloną barierą przed wścibskimi oczami sąsiadów czy przechodniów. W związku z ogromną popularnością tui w ogrodach warto zwrócić uwagę na to w jakiej formie występuje, jakie są jej odmiany i jakie ma wymagania, by uprawa była faktycznie udana. 

Tuje do ogrodu – jakie odmiany można spotkać? 

Tuje do ogrodu to rozwiązanie bardzo popularne, ponieważ jest to całorocznie zielony krzew, który świetnie będzie się prezentował w ogrodzie tworząc zarówno naturalną barierę w formie żywopłotu jak i też umieszczony w różnych miejscach i ciekawie uformowany. Dobrze będzie więc poznać ta roślinę nieco lepiej. Zacząć należy od tego jak to wygląda jeśli chodzi o samą nazwę rośliny. Znane powszechnie jako tuje krzewy to w rzeczywistości żywotnik. Całoroczna roślina z grona rodziny cyprysowych. Jeśli chodzi o  tuje odmiany jakie występują to wiele różnych propozycji, natomiast w ogrodach spotkamy najczęściej poniższe rodzaje tui

  • żywotnik zachodni 
  • żywotnik wschodni 
  • żywotnik olbrzymi 

Każdy rodzaj dodatkowo ma w swoim gronie różne odmiany, które mogą różnić się odcieniami, zmieniać się co do kształtu, w poszczególnych rodzajach występować może tuja na pniu, albo też pełny krzak od dołu pokryty drobnymi liśćmi. W zależności od potrzeb kupujący może dobrać rośliny jemu odpowiadające mając również na uwadze takie propozycje jak tuje odmiany szybko rosnące, dla tych którzy chcą szybko wypełnić swój ogród piękną zielenią. 

Najważniejsze cechy tui 

Naturalnym środowiskiem dla Tui są kraje Ameryki Północnej oraz Azji. Roślina jednak stała się bardzo popularna i rozpowszechniła na całym świecie w ogrodach przydomowych, parkach czy przy alejach cmentarnych. Naturalna forma gęstej osłony sprawia, że to chętnie wybierany krzew. Najważniejsze cechy, które go charakteryzują to między innymi wiotkie i gęste gałązki, które sięgają w większości przypadków do ziemi. Wszystkie gałązki mocno siebie przylegają, gęsto pokryte łuskowatymi liśćmi. Całość zawsze tworzy zwartą formułę i dlatego można oczekiwać świetnej estetyki takiego krzewu. 

Przygotowanie uprawy – jakie miejsce wybierać? 

Chcąc się przygotować do uprawy, trzeba przede wszystkim wybierając tuje sadzonki zwrócić uwagę na ich jakość. Wybór dobrych sadzonek może mieć kluczowy wpływ na to jak będą się przyjmować i czy faktycznie uprawa będzie udana. Dlatego warto sprawdzić co można wybrać, by wiedzieć również jakie stanowisko pod tuje będzie właściwe, by liczyć na ich ukorzenienie i szybki wzrost. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie w ogrodzie miejsca słonecznego, gdzie każda odmiana będzie radziła sobie bardzo dobrze. Jeśli jednak nie będzie można zagwarantować tujom takiego miejsca i trzeba będzie postawić na półcień to trzeba będzie mieć na uwadze to jaki będzie się wybierać rodzaj krzewów. W tej sytuacji, gdy będzie półcień w miejscu sadzenia wybrać można żywotnika zachodniego, dlatego sprawdzi się np. tuja szmaragd na pniu, nie będzie zaś warto decydować się na żywotnika wschodniego i olbrzymiego ponieważ w zacienionym stanowisku mogą sobie nie poradzić. 

Jaka gleba pod tuje? 

Planując przygotowanie stanowiska pod tuje warto mieć na uwadze również warunki glebowe. W momencie, gdy chodzi o tuje będzie można liczyć na to, że dobrze poradzą sobie w różnych warunkach i gleba nie ma aż tak dużego znaczenia. Najważniejsze, by gwarantowała dużą dawkę składników pokarmowych i sporo wilgoci. W suchej glebie tuja nie będzie sobie dobrze radzić i może być konieczne jej bardzo intensywne podlewanie inaczej będzie zmieniać barwę i tracić łuski. 

Istotne będzie także to jak pielęgnuje sie krzewy. Dlatego ważne będzie odpowiednie podlewanie tui. W okresie słonecznej i suchej pogody nie powinno się o tym zapominać i minimum raz w tygodniu solidnie podlewać krzewy. Istotne znaczenie ma także nawożenie tui, dlatego warto postawić na dobre nawozy mineralne oraz takie do iglaków, przy czym nawożenie wykonuje się do końca lipca, później powinno sie tego unikać. 

Właściwe sadzenie i pielęgnacja 

Żywotnika sadzić można w okresie wiosennym i jesiennym, przy czym warto postawić na krzaki już ukorzenione i wtedy wsadzać je z bryłą ziemi, ponieważ dzięki temu będzie można liczyć na to, że dobrze się ukorzeni. Odpowiednia pielęgnacja to oczywiście podlewanie, ale także usuwanie starszych pędów, tak by przerzedzić przed sezonem roślinę i ułatwić jej wzmocnienie i dalszy rozrost. 

Chcąc wybrać do swojego ogrodu tuje warto się zdecydować na dobrze dobrane sadzonki, od których zależy efektywność uprawy. Zaglądając do oferty https://www.podkarpackiesady.pl/56-thuje-tuje można zapoznać się z dostępnymi propozycjami i wybrać dla siebie odpowiednie krzewy, by cieszyć się tujami w ogrodzie. 

źródło: https://ogrodnictwo24.com.pl/drzewo-klon-dlaczego-warto-miec-je-w-swoim-ogrodzie.html

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *