Pielęgniczka Ramireza (łac. Microgeophagus Ramirezi) zachwyca niejednego akwarystę. To jedna z najpiękniejszych, a przede wszystkim bardziej barwnych ryb występujących w akwariach. Ponadto charakteryzuje się swoim przyjaznym usposobieniem i niezwykłą zwinnością. Pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje tam przydenne (głębokość do 60 cm), gęsto zarośnięte strefy wód Kolumbii i Wenezueli. Uwielbia spokojne wody z piaszczystym lub mulistym dnem.
Wygląd i budowa
Osobniki tego gatunku, zwłaszcza samce, dorastają do 7 cm długości. Ich płetwy są bardzo delikatne i przypominają skrzydła motyla. Pielęgnice posiadają szarożółte ubarwienie a ich ciało połyskuje. Co najciekawsze mogą zmieniać zabarwienie ciała w zależności od ich stanu emocjonalnego jak i warunków, w których przebywają. Występuje w przypadku tego gatunku dymorfizm płciowy. Samce są nieco większe i mogą mieć bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej, natomiast u samic występują niewielkie, niebieskie łuski a w okresie ich rozrodu zauważalne jest czerwone zabarwienie brzucha.
Odżywianie
Dojrzałe pielęgnice powinno karmić się najlepiej dwa razy dziennie. Dodatek do ich diety powinien stanowić suchy pokarm, natomiast głównym składnikiem diety powinien być pokarm żywy, który uprzednio należy sparzyć wrzącą wodą, ponieważ zawiera w sobie larwy komarów, widłonogi, doniczkowce czy rozwielitki, które mogą w sobie zawierać zagrażające rybom drobnoustroje.
Rozmnażanie
Pielęgniczki do wylęgu potrzebują bardzo czystej i miękkiej wody (pH poniżej 7, temp. 27-29 st, 1-5dGH). Warto więc zadbać o odpowiednie parametry występujące w akwarium co zapewni im komfort jak też zapobiegnie pleśnieniu ich jaj. Rybki należy najlepiej przenieść do osobnego akwarium tarliskowego gdzie poziom wody nie będzie przekraczał 20 cm. Podłoże powinien stanowić drobny piasek. Warto pamiętać o zapewnieniu samicy twardego podłoża na którym złoży ikrę, którym może być na przykład kamień o płaskiej powierzchni.