Ciekawe przynęty

przynety

Adam Niemiec i Piotr Bak prezentują ciekawe przynęty na karpie i sumy.

Adam Niemiec: „To, czy będziemy mieli branie, bardzo często zależy od rodzaju, jakości i sposobu podania przynęty. Szczególnie jest to ważne podczas łowienia karpi. Ale nie tylko.

O tym, jak ważna jest przynęta, niejednokrotnie przekonałem się na własnej skórze. Zmiana rodzaju, koloru, wielkości czy wreszcie pływalności powodowała, że z pozoru puste łowisko nagle ożywało, a szczytówka była regularnie przyginana przez ryby. Dlatego gdy jadę łowić na metodę, staram się mieć ze sobą różne przynęty.

Chleb to przynęta stara jak świat. Swoją pierwszą w życiu rybkę złowiłem właśnie na chleb. Wtedy łowiłem na ciasto z chleba, dzisiaj trochę inaczej go wykorzystuję. Łowię na krążki. Za pomocą specjalnych wycinaków robię 3–4 krążki z miąższu i zakładam je na włos z pushstopem. Krążki na dnie nasiąkają i tworzą lekką, puszystą kulkę chleba, którą karpie z łatwością mogą zassać.

 

Piotr Bąk: „Kolorowy ołów z oczami, frędzelki, gumki i koraliki, a pod tym wszystkim schowana potężna kotwica – to wszystko składa się na teaser, nowy typ przynęty coraz chętniej stosowany przez sumiarzy. Teaser wyewoluował od podwieszanych pod obciążeniem rosówek i pociętych w paski kalmarów. Umiejętnie podany teaser potrafi skusić wielkiego wąsacza, a są dni, że jest bardziej skuteczny niż żywiec. (…)

Teaser jest przynętą przeznaczoną do łowienia w pionie ze środka pływającego. Najłatwiej i najskuteczniej jest operować teaserem stosując krótkie, sztywne wędzisko, które świetnie przekazuje na teaser ruchy ręki wędkarza. Miękka szczytówka w znacznym stopniu amortyzuje i „rozmydla” te ruchy, przez co teaser nie jest już tak intrygujący dla suma. Co kilka chwil podrywam i opuszczam wabik o jakieś 10 cm. Gdy na ekranie echosondy pojawi się ryba, można animować wabik bardziej agresywnie, na przykład podnosząc go wysoko lub nerwowo nim potrząsając. Szybko znajdziemy technikę właściwą danego dnia i na danej wodzie, bo na ekranie sondy doskonale widać, co płoszy, a co intryguje suma. Nie ma na to reguły. Jeśli ryba ucieknie z sondy, należy zmienić sposób prowadzenia teasera, który skłoni ją do powrotu i być może do brania. Można również odłożyć wędzisko na burtę i prowadzić przynętę ręką, trzymając plecionkę w palcach. Wtedy każde skubnięcie jest doskonale wyczuwalne, a praca teasera jeszcze bardziej nerwowa. Podczas brania zacięcie następuje…”

Więcej ciekawych przynęt znajdziecie w artykule Adama Niemca i Piotra Bąka w „Wędkarskim Świecie” na stronach 62 i 72.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.