Archiwum dnia: 27 września 2019

złota rybka

Welonka (Welona), potocznie zwana też ,,złotą rybką”, jest zwierzęciem stadnym. Nie występuje w środowisku naturalnym, tylko w warunkach hodowlanych i akwariach. Jest to jedna z odmian karasia złocistego, powstała na wskutek ingerencji człowieka. Ryby te charakteryzują się okrągłym ciałem i długimi i rozbudowanymi ogonami, których wielkość świadczy o wartości osobnika. Mogą urosnąć nawet do 20 cm długości, przy czym muszą mieć do tego wystarczająco dużo miejsca, dlatego im większe będą mieć akwarium, tym lepiej. Ich ubarwienie może być różne i zależy od gatunku m.in. białe, czarne, czy złote. Temperatura wody, w której żyją wynosi 18-25°C. Bardzo szybko ją zanieczyszczają, więc trzeba ją często wymieniać. Charakterystyka Welonki nie są rybami spokojnymi, często ryją w podłożu, co nieraz skutkuje uszkodzeniem roślin. Są bardzo ruchliwe i ciekawskie. Dużo jedzą. Pływają po całym akwarium, zarówno przy powierzchni, jak i przy dnie. Lubią towarzystwo innych ryb, nawet tych innych gatunków. Karmienie Są wszystkożerne, każda pokarma…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Skalary są jedną z absolutnych gwiazd w akwarium dzięki swoim przypominającym strzały płetwom i olśniewającym łuskom. Długie promienie płetw w końcu tułowia odsuwają się od niego i wraz ze spiczastym pyskiem tworzą rodzaj strzały lub trójkąta. Łuski skalara mienią się w różnych kolorach. Uderzające w wyglądzie są typowe cztery pionowe paski, które zwykle są w kolorze czarnym. Istnieją jednak gatunki i pojedyncze okazy, w których pasm tych całkowicie brakuje. Skalary mają zwykle 15 cm długości i mogą osiągnąć wysokość do 25 – 30 cm. Jest to ryba tropikalna z Amazonii i pochodzi z rodziny pielęgnic. W naturze skalary żywią się głównie mięczakami, larwami, owadami i mniejszymi rybami. Dla ryb trzymanych w akwarium najlepszy pokarm to mrożonki z ochotki i innych larw – komar, cyklop oraz pokarm płatkowany. Niektóre osobniki jedzą glony – spirulinę. Warto podawać także granulowane preparaty witaminowe. Rozmnażanie Poza porą godową ryby te są stosunkowo spokojne i dobrze…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Razbora galaxy, zwana też Niebiański Danio Perłowy, to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Pochodzenie Pochodzi z Mjanmy i Tajlandii. Zamieszkuje płytkie stawy i mokradła na terenie tych krajów, gdzie została odkryta dopiero w 2006 roku. Ryba ta może osiągnąć długość do 2 cm. Samce mają bardziej jaskrawe kolory ciała i są smuklejsze od samic, które występują w bardziej matowych odcieniach. Zarówno samce, jak i samice pokryte są drobnymi perłowymi kropeczkami, jednak ci pierwsi nie posiadają ciemnej kropki nad płetwą odbytową, albo bardzo ciężko ją zobaczyć. Są rybami stadnymi, dlatego zaleca się trzymanie ich w akwarium co najmniej po 10 sztuk, a najlepiej jeszcze więcej. Trzeba jednak pamiętać, żeby w grupie przeważały samice. Ryby te najprawdopodobniej zaczną konkurować między sobą o teren i jeśli słabszy osobnik nie ustąpi silniejszemu, to skończy się to wymianą uderzeń. Są bardzo ruchliwe i ciekawskie, przez co potrzebują dużej przestrzeni w akwarium, które powinno mieć liczne…

Dowiedz się więcej

akwarium rybki

Pierwotniaki potrafią być prawdziwą zmorą akwarium, ich duża ilość jest nie tylko bardzo nieestetyczna przez zmniejszenie przejrzystości wody, ale również może stanowić śmiertelne zagrożenie dla rybek, co więc robić? Skąd się biorą? Pierwotniaki znajdują się w akwarium praktycznie od momentu jego założenia, jest to całkowicie naturalne, i nieszkodliwe. Problematyczny staje się jednak moment, kiedy zaczynają się niekontrolowanie rozmnażać, co doprowadza między innymi do mętnienia wody. Dzieje się tak w przypadku utrzymywania w akwarium zbyt sterylnych warunków. Zwykle oznacza to wyparzanie filtra, czy częstą wymianę wody w zbiorniku. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim ograniczyć czyszczenie zbiornika, stosując odpowiednie filtry, nie będzie to czynność, którą należy wykonywać często. Dodatkowo filtr należy odmulać wodą z akwarium. Pozwoli to zachować na nim odpowiednie bakterie, które pomogą w zwalczaniu pierwotniaków. Dodatkowo nie należy wymieniać jednorazowo całej wody, można robić to stopniowo, co dodatkowo zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego ich wystąpienia. Jak sobie z nimi radzić? Należy uzbroić…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Pielęgniczka Ramireza (łac. Microgeophagus Ramirezi) zachwyca niejednego akwarystę. To jedna z najpiękniejszych, a przede wszystkim bardziej barwnych ryb występujących w akwariach. Ponadto charakteryzuje się swoim przyjaznym usposobieniem i niezwykłą zwinnością. Pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje tam przydenne (głębokość do 60 cm), gęsto zarośnięte strefy wód Kolumbii i Wenezueli. Uwielbia spokojne wody z piaszczystym lub mulistym dnem. Wygląd i budowa Osobniki tego gatunku, zwłaszcza samce, dorastają do 7 cm długości. Ich płetwy są bardzo delikatne i przypominają skrzydła motyla. Pielęgnice posiadają szarożółte ubarwienie a ich ciało połyskuje. Co najciekawsze mogą zmieniać zabarwienie ciała w zależności od ich stanu emocjonalnego jak i warunków, w których przebywają. Występuje w przypadku tego gatunku dymorfizm płciowy. Samce są nieco większe i mogą mieć bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej, natomiast u samic występują niewielkie, niebieskie łuski a w okresie ich rozrodu zauważalne jest czerwone zabarwienie brzucha. Odżywianie Dojrzałe pielęgnice powinno karmić się najlepiej dwa razy dziennie. Dodatek do ich diety powinien stanowić suchy pokarm, natomiast głównym składnikiem…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Co to za rybka? Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides), to ryba akwariowa, samce mają dość agresywny temperament. Wygląd tej ryby przypomina papugę kakadu. Jest to rybka z charakterem i eleganckim wyglądem, można powiedzieć, że jest to taka papużka z wodnego świata. Pochodzi z Ameryki południowej zamieszkuje głównie rzeki Peru i Boliwii. Charakterystyka. Dość ciekawa u tej rybki jest jej płetwa grzbietowa, a to za sprawą wyglądu, przypominającego czub papugi Kakadu. Czerwono czarny rysunek na płetwie ogonowej nadaje tej rybce nieco agresywny wygląd. Co faktycznie ma potwierdzenie w jej charakterze, gdyż zaleca się trzymanie ich w haremach z przewagą samic. Samce są nieco wydłużone i intensywniej ubarwione, dorastają do ośmiu centymetrów. Samice mają z reguły długość do pięciu i pół centymetra. Pochodzenie Jej pierwotnym miejscem występowania jest dorzecze Amazonki, największej rzeki na świecie. Jak wiadomo jej dorzecze porastają tropikalne lasy. Jest to teren nietknięty i niezanieczyszczony przez człowieka. Być może z tego…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Paletka to popularna ryba akwariowa nazywana również Dyskowcem z racji swojej spłaszczonej budowy. W naturalnym środowisku Paletka pojawia się w dorzeczu rzeki Amazonki, gdzie występuje widoczność 250 cm w głąb tafli, a w wodzie występuje bujna roślinność, zatopione korzenie. Takie warunki naturalne sprzyjają znajdowaniu przez rybę schronienia przed drapieżnikami. Paletki chętnie łączą się w grupy obejmujące kilka osobników – mogą znajdować się w niej również Skalary. Wygląd i rozmnażanie Swoją budową ciała Paletka przypomina dysk. Posiada brunatne, brązowe lub ciemnoczerwone ubarwienie, poprzecinane niebieskimi liniami. Przez całe ciało pionowo przebiega również 9 pasów w kolorze czarno-brązowym. W akwariach ryba może osiągać wielkość do 20 centymetrów. Wśród dyskowców brakuje cech charakterystycznych, które pozwalają na odróżnianie płci – doświadczeni akwaryści mogą to jednak zrobić podczas składania przez rybę ikry. Warunki hodowlane Mimo iż Paletka jest popularną rybą akwariową, wymaga specjalnej pielęgnacji. Z racji swoich rozmiarów ryby wymagają słodkowodnego akwarium o sporym rozmiarze. Optymalny…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Otosek przyujściowy (Otocinclus Affinis) to niewielka ryba, bardzo lubiana przez akwarystów. Wyróżnia ją ciemna linia biegnąca od ogona aż po nozdrza i brązowo szare zabarwienie. Płetwy ma przezroczyste. Wielkość tej rybki waha się w granicach 4-5,5 cm, a samice są nieco większe od smukłych samców. Gatunek ten może oddychać powietrzem atmosferycznym poprzez jelito. Rybki mają spore wymagania co do parametrów wody, preferują wodę miękką. Otoski są słodkowodne, w naturze mieszkają w niewielkich, spokojnych strumieniach i wodach dorzeczy Amazonki w Ameryce Południowej. Są zwierzętami stadnymi, dlatego w warunkach hodowlanych należy zapewnić im towarzystwo (5-6 rybek). Mają spokojne usposobienie, uaktywniają się wieczorem i w nocy. Akwarium powinno mieć odpowiednią ilość roślin, korzeni, zakamarków, ponieważ rybki te lubią liczne kryjówki. Zazwyczaj pływają przy dnie. Otoski przyujściowe żywią się głównie glonami (brązowymi i zielonymi), wszystkim, co osiada na liściach i ściankach akwarium. Dlatego też ich otwór gębowy przekształcił się w przyssawkę. W akwarium trzeba…

Dowiedz się więcej

rybki akwariowe

Oświetlenie akwarium jest bardzo istotne z kilku względów, nie tylko sprawia, że możliwy jest bezproblemowy wzrost roślin, ale również definiuje cykl dobowy ryb, które się w nim znajdują. Rozróżniamy kilka podstawowych typów oświetlenia, każde z nich, ma zalety, jak i wady, przez co należy indywidualnie stwierdzić, które najlepiej sprawdzi się w danym akwarium. Świetlówki Jest to najpopularniejsza opcja, która z biegiem czasu zdobyła rzesze zwolenników. Ich największą zaletą są bez wątpienia niska cena oraz wysoka dostępność. Należy jednak pamiętać, że najtańsze świetlówki ze względu na swoją barwę światła nie nadają się do stosowania w akwarystyce. Dodatkowym mankamentem jest malejąca jasność świetlówek wraz z ich użytkowaniem, dlatego w przypadku zamontowania w akwarium więcej niż jednej sztuki, należy wymieniać je stopniowo, robiąc kilka dni przerwy między każdą wymianą. Pozwoli to przystosować się rybką i rośliną do zmienionej ilości światła. Lampki Led Dość nowa alternatywa, która w wielu kwestiach przewyższa stosowane wcześniej rozwiązania.…

Dowiedz się więcej

Akwarystyka

Neon Innesa, nazywana też bystrzykiem neonowym czy bystrzykiem Innesa, jest jedną z najpopularniejszych rybek akwariowych. Łatwo rozpoznawalna przez swoje kolorowe ubarwienie, jest dostępna w większości sklepów akwarystycznych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w dorzeczu Amazonki, w południowo-wschodniej Kolumbii oraz wschodniej Brazylii i Peru. Bystrzyk Innesa – charakterystyka Posiada efektowne ubarwienie, które pełni funkcje obronne. Górna część ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie charakterystyczny, opalizujący niebieski pas, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Od środka tułowia, do podstawy płetwy ogonowej posiada jaskrawy, czerwony pas. Jest to niewielka ryba, dorosłe osobniki osiągają do czterech centymetrów długości. Samice są z reguły większe i mają bardziej zaokrąglony brzuch od samców. Neon Innesa – usposobienie Jest rybą ławicową, należy hodować ją w grupach po co najmniej sześć sztuk. Przedstawiciele tego gatunku są z reguły spokojni, mogą dzielić akwarium z innymi rybami o podobnej wielkości i usposobieniu. Bystrzyki neonowe są…

Dowiedz się więcej

10/19