Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zaskakujące odkrycie! Wieloryby i delfiny nie chorują na raka!

Zaskakujące odkrycie! Wieloryby i delfiny nie chorują na raka!
Źródło: Getty Images + Canva Pro

Biorąc pod uwagę długość życia, wieloryby i delfiny są w świecie zwierząt najlepszymi długodystansowcami. Naukowcy od lat głowią się nad wyjaśnieniem paradoksu Peto. Ostatnie badania wykazały, że u waleni wyewoluowały geny odpowiedzialne za tłumienie procesów nowotworowych.

Co sprawia, że wieloryby nie chorują na raka?

Walenie, takie jak wieloryby, delfiny i morświny, są największymi i najdłużej żyjącymi ssakami i wykształciły niezwykłą zdolność przeciwstawiania się rakowi. Naukowcy od dawna głowią się nad zjawiskiem, znanym jako paradoks Peto. Fenomen ten sugeruje brak korelacji między wielkością ciała, a prawdopodobieństwem pojawienia się przypadkowej mutacji prowadzącej do powstania nowotworu. 

To wszystko wina Darwina…

Badania dowodzą, że wieloryby i delfiny nie chorują na raka z powodu cech genetycznych, które mogą również powodować, że rosną większe i żyją dłużej. Międzynarodowa grupa naukowców zbadała, że w linii delfinów i wielorybów, to właśnie dobór naturalny doprowadził do powstania ponad tysiąca tak zwanych supresorowych genów nowotworowych. Dla porównania przebadano te same geny u piętnastu innych ssaków, w tym ludzi. Wyniki badań dowiodły, że w porównaniu do innych ssaków, organizmy waleni produkują białka kodujące o 240% szybciej.  

Dlaczego to odkrycie ma dla nas ogromne znaczenie?

W efekcie swoich badań, naukowcy wyodrębnili 71 genów związanych z profilaktyką raka i 11 genów związanych z długowiecznością. Obiecujące rezultaty zachęciły naukowców do zbadania ganów innych wielkich ssaków. W wyniku badań okazało się, że gen p53 odpowiada on za zdrowie i długowieczność afrykańskich słoni.

Te ogromne ssaki posiadają aż 20 kopii tego genu, podczas gdy większość zwierząt mają tylko jedną. U ludzi ten gen został uszkodzony w ponad połowie wszystkich nowotworów. Naukowcy zbadali 40 kopii genu p53 u słoni i odkryli dwa sposoby, w jakie pomaga im uniknąć raka. Wiele kopii zmniejsza ryzyko wystąpienia mutacji, a różne wyzwalacze, na które reagują, lepiej wykrywają i usuwają zmutowane komórki.

Nowa nadzieja…

Nasz gatunek od początku istnienia stara się znaleźć remedium na różne choroby. Powstawanie komórek nowotworowych od dziesięcioleci spędza sen z powiek onkologów. Badania nad długowiecznością morskich ssaków otwierają przed naukowcami potencjał do opracowania użytecznych strategii zapobiegania nowotworom u ludzi. Pomimo, że pokrewieństwo między naszymi gatunkami jest bardzo odległe, to wyniki badań mogą być niezwykle korzystne w tworzeniu terapii i lekarstw w przyszłości. 

Morbum Ewitare Quam Curare Facilitus Est

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z  tego jak ważna jest skuteczna terapia. Ale jak podobno powiedział Hipokrates: “Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ciągły pośpiech i związany z tym długotrwały stres ma ogromny wpływ na ryzyko powstania nowotworu. A przecież nic tak skutecznie nie uspokaja umysłu, jak wsłuchiwanie się w hipnotyczny szum rzeki i kojący dźwięk rozwijanej z kołowrotka żyłki.

Źródło: https://a-z-animals.com/blog/why-whales-and-dolphins-dont-get-cancer-the-surprising-truth/

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.