rybka w akwarium

Dlaczego zewnętrzny filtr w akwarium jest dobrym rozwiązaniem?

Każde akwarium niezależnie od tego, jak jest duże, potrzebuje odpowiedniego systemu filtracji wody. Gdyby go zabrakło wszystkie żywe stworzenia bardzo szybko zaczęłyby chorować, by ostatecznie umrzeć. Właśnie dlatego, odpowiedni dobór filtra w akwarium jest niezwykle istotny. Bardzo popularne, są filtry wewnętrzne, dlaczego więc ich zewnętrzne odpowiedniki są lepszym rozwiązaniem?

Oszczędność miejsca

Podstawową zaletą jest oszczędność miejsca w zbiorniku. Ze względu na brak konieczności umieszczania filtra tego typu w wodzie, możliwe jest ukrycie go np w szafce pod akwarium. W efekcie rybki będą miały nie tylko więcej miejsca, ale również samo akwarium nabierze dużo bardziej estetycznego i naturalnego wyglądu.

Duża wydajność

Ze względu na brak ograniczeń wynikających z limitowanego miejsca filtry zewnętrzne są dużo bardziej wydajne, tym bardziej w przypadku porównywania urządzeń z tej samej półki cenowej. Dzięki temu można mimo mniejszego wydatku osiągnąć urządzenie o identycznych, a czasem nawet dużo lepszych osiągach. W przypadku bardzo dużych zbiorników, filtr zewnętrzny do akwarium jest często jedynym rozwiązaniem, które bez problemu poradzi sobie z filtracją wody.

Wygoda w użytkowaniu

Ze względu na sposób budowy, filtry zewnętrzne są dużo bardziej przyjazne użytkownikowi. Charakteryzuje je bardzo niska emisja dźwięku i drgań. Dodatkowo wymiana poszczególnych elementów jest niezwykle łatwa, czego nie można powiedzieć o filtrach wewnętrznych, w przypadku których, do wymiany poszczególnych części często konieczny jest demontaż całego urządzenia. Warto wspomnieć, że użytkownicy tego typu filtrów mogą w bardzo łatwy sposób kontrolować, chociażby temperaturę wody, poprzez rezygnację z grzałek znajdujących się wewnątrz akwarium, zastępując je wersjami przystosowanymi do filtrów zewnętrznych, dzięki temu uniknie się możliwości poparzenia bardziej delikatnych rybek lub krewetek.

Czy filtr zewnętrzny będzie dobrym rozwiązaniem?

Przez wzgląd na przewagę zalet jest on bardzo często najlepszą możliwą opcją, warto jednak wspomnieć, że jego użytkowanie może być mało opłacalne w przypadku zbiorników o niewielkim litrażu, nie wymagają one dużej wydajności filtracji, a ilość miejsca zwykle bywa bardzo ograniczona.

Autorzy