„Lista przynęt sumowych może być tak długa, jak bogata jest wyobraźnia sumiarzy, gdyż sum jest chyba najbardziej wszystkożernym przedstawicielem naszych mięsożerców. Trzeba przy tym pamiętać, że sama przynęta suma nie czyni. Działa, jak trzeba, dopiero w połączeniu z odpowiednią prezentacją, właściwym uzbrojeniem i zacięciem. Oto jak wygląda moja liga przynęt sumowych.
Polując na karpie wiosną, podawałem na włosie psią karmę. Następowało branie, odejście i porwana żyłka. Dopóki nie zastosowałem żyłki 0,40, nie wiedziałem, z czym mam do czynienia, choć podejrzewałem, że to sum. Miałem jednak nadzieję, że sprawcą jest 30-kilogramowy karp. Pewnej nocy przekonałem się, że to sum, i to dość spory. Każda markowa, pełna białka karma jest dobra, ale ja mam swojego faworyta. (…)
Pellet mocujemy podobnie jak psią karmę, biorąc jednak pod uwagę twardość pelletu, należy go zamocować tak, żeby hak lub kotwica były dostatecznie wyeksponowane.
Z łodzi: Przypon technicznie jest podobny do przedstawionego powyżej, jednak oczko do mocowania przynęty jest o wiele wyżej, tak aby atakująca ryba najpierw pochwyciła kotwicę, a potem pellet. W dryfie częściej stosuję mniejszy pellet. Rzadko stosuję pellet, łowiąc na spławik, gdyż ze względu na jego twardość bardzo trudno jest skutecznie zaciąć.
Z brzegu: Tradycyjny zestaw włosowy jest bardzo skuteczny, rzuty na dużą odległość bez zbędnych ceregieli to nie problem i aby to wykorzystać, warto mieć do tej przynęty długie i bardzo mocne wędki.
Pijawki i rosówki to moi faworyci wiosną i awaryjna przynęta, kiedy brak mi żywca lub nie ma na niego efektów. Pijawki są bardzo wytrzymałe i smakowite szczególnie wtedy, gdy podkarmimy je wątróbką albo są napompowane krwią. Zbrojenie zestawów do tych przynęt nie jest skomplikowane. (…)
Żywiec, to zdecydowanie mój faworyt i numer jeden. Jakakolwiek żywa ryba założona na hak prędzej czy później da nam hol suma. Nawet małe rybki, niespełna 10-centymetrowe, będą skuteczne, jeśli tylko odpowiednio je podamy. (…)
Trupek jest równie skuteczny jak żywa ryba, kiedy więc nam padnie żywiec, powinniśmy go włożyć do foliowego worka, żeby nie wysechł, albo zamrozić. …”
Opis tych wszystkich przynęt sumowych oraz jak je prezentować z łódki, a jak z brzegu znajdziecie w tekście Piotra Bąka na stronie 18 WŚ 7/2017! Warto przeczytać i wypróbować, sezon sumowy tuż tuż!