...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak wzmocnić mięśnie? Poradnik dla początkujących

Health practice concept. Waist up side on portrait of young woman in sportswear doing plank exercise on mat at home

Pokonywanie długich tras pieszo, praca polegająca na przeładowywaniu towaru czy nawet wielogodzinne noszenie na rękach niemowlaka to tylko niektóre sytuacja, w jakich mocne mięśnie to absolutna podstawa. Można wyrobić je sobie za pomocą specjalnych ćwiczeń, a pierwsze efekty widoczne będą nawet po kilku tygodniach.

Jak wzmocnić mięśnie bez nadwyrężania?

Mięśnie człowieka są stosunkowo plastyczne, dzięki czemu można je wzmocnić w bardzo prosty sposób. Niemniej jednak istotne są regularne ćwiczenia, w trakcie których wykonywania “wymagamy” od naszych mięśnie coraz więcej. Błędem jest natomiast rozpoczynanie na przykład od podnoszenia ciężkich przedmiotów czy przeforsowywania organizmu – w ten sposób szybko pojawią się zakwasy, czyli charakterystyczne bóle mięśni, które odczuwamy najczęściej dzień po intensywnym treningu. 

Odpowiedzialnym za powstawanie zakwasów jest kwas mlekowy, który w trakcie wysiłku produkowany jest w mięśniach w nadmiernych ilościach. Zakwasy bywają bardzo uciążliwe – nie jest prawdą, że znikają już po jednym dniu. Dlatego o wiele lepiej wybrać trening, dzięki któremu wzmocnimy, lecz nie nadwyrężymy mięśni. Większy uraz może skutkować nawet unieruchomieniem kończyny na pewien czas. 

Ćwiczenia dedykowane mięśniom – jak je wykonywać?

Mięśnie wzmacnia się metodą małych kroczków, co oznacza, że zaczynamy od prostych ćwiczeń dedykowanych konkretnej partii mięśni. Musimy więc ustalić, który dokładnie fragment chcemy wzmocnić. Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z instrukcją, nie zmniejszając ani nie zwiększając ilości powtórzeń. Ponadto najlepiej wykonywać je każdego dnia, o ile oczywiście nie przewidziano dłuższych odstępów. Aktywności wzmacniające mięśnie to tylko jeden z elementów treningu – warto wybrać również ćwiczenia cardio, które pomogą poprawić kondycję i wzmocnić cały organizm.

Samodzielne trenowanie mięśni – tak czy nie?

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu. Sprawdź różne rodzaje hantli w sklepie internetowym, uzupełniając artykuły potrzebne do stworzenia domowej siłowni. Zaczynamy od tych lżejszych, z czasem przechodząc do coraz cięższych, zgodnie z ogólną zasadą nieprzeforsowywania organizmu. Samodzielny trening jest efektywny pod warunkiem, że poszczególne ćwiczenia wykonujemy poprawnie. Podstawowa reguła mówi, że w czasie treningu możemy odczuwać zmęczenie, ale nie powinniśmy odczuwać bólu. Jeśli z jego powodu musimy przerwać ćwiczenie, warto skonsultować się z trenerem personalnym, który sprawdzi, czy wykonujemy je w sposób prawidłowy. 

Materiał partnera

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.