Złote algi na zalewie połączonym z Odrą! Śnięte ryby pod Wrocławiem! Wojewoda Dolnośląski interweniuje

Złote algi na zalewie połączonym z Odrą! Śnięte ryby pod Wrocławiem! Wojewoda Dolnośląski interweniuje
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Masowe śnięcie ryb w Odrze w zeszłym roku to największa katastrofa ekologiczna od dziesięcioleci. Przyczyną były glony, tzw. „złote algi”, które wydzielają toksyny szkodliwe dla organizmów wodnych, w tym ryb. Na „Zalewie Czernica”, w wojewódzkie dolnośląskim, notuje się obecnie śnięcie dużych ilości ryb.

Zalew Czernica – gdzie się znajduje?

Czernica znajduje się kilkanaście kilometrów od Wrocławia. Zalew, który jest zwykle doskonały łowiskiem wędkarskim, połączony jest bezpośrednio z Odrą. Jest to jedno z dwóch dużych okolicznych  wyrobisk, które po zakończeniu swojej działalności, zostały zalane wodą z Odry. Zbiornik charakteryzuje się tym, że w trakcie tarła wpływają tam duże ilości ryb. Mają tam doskonałe warunki rozrodu.

Złote Algi w Czernicy!

Złote algi to glony, które w ubiegłym roku siały spustoszenie w Odrze. Dziesiątki ton ryb padło ze względu na toksynę wydzielaną przez tą roślinę. Choć teoria ta jest bardzo trudna do udowodnienia, wydaje się być logicznym wytłumaczeniem masowego śnięcia ryb.

Między 14 kwietnia a 11 maja 2023 roku z zalewu w Czernicy wyłowiono aż 1200 kg ryb! 9 maja zebrany został Sztab Zarządzania Kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Sytuacja w zbiorniku jest stale monitorowana. Woda jest obserwowana pod kątem śniętych ryb.

Złote algi na zalewie połączonym z Odrą! Śnięte ryby pod Wrocławiem! Wojewoda Dolnośląski interweniuje
Czy pod Wrocławiem są śmiercionośne algi? (Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro)

Decyzja Wojewody Dolnośląskiego – Zalew Czernica odcięty od Odry!

Akwen od dłuższego czasu jest już wyłączony z użytkowania przez wędkarzy. Tym razem, aby uniknąć śnięcia większej ilości ryb, na wpływie do zbiornika zamontowana została specjalna siatka. Zapobiega ona przepływaniu osobników, które udają się na tarło.

Siatka została oznaczona również pod kątem właścicieli łodzi i innego sprzętu. Do zbiornika nie można więc wpłynąć żadną jednostką.

Wojewoda potwierdza jednak, że obserwuje się tendencję zniżkową w ilości znajdowanych ryb, a wskaźniki fizykochemiczne wody poprawiają się. Jeżeli jednak warunki hydrologiczne będą podobne, jak w zeszłym roku, może nas czekać powtórka. Czy to oznaczać będzie koniec życia w Odrze? Obyśmy nigdy się o tym nie przekonali.

Szczegółowy raport sporządzony przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, znajduje się tu.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.