Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak wybrać wędkę na suma?

wędkowanie
Young man fishing on a lake from the boat at sunset

Jeśli marzy Ci się polowanie na suma, to musisz najpierw dobrać do tego odpowiedni sprzęt. Sum jest dużą i ciężką rybą. Dlatego wybierając wędkę, powinieneś szukać modelu, który będzie lekki, a jednocześnie wytrzymały. To tylko jeden z czynników, na jakie musisz zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania: Czym kierować się podczas wyboru wędki sumowej? Jaka powinna być długość wędki sumowej? Na jakie detale zwrócić uwagę przy zakupie wędki sumowej? Informacje zawarte w artykule z pewnością pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

Czym kierować się podczas wyboru wędki sumowej?

Wybierając wędkę sumową, powinieneś w pierwszej kolejności określić rodzaj przynęty, której będziesz najczęściej używał. To znacznie ułatwi Ci dosyć dokładne dostosowanie optymalnego ciężaru tzw. wyrzuty. W tym przypadku najlepiej kierować się zasadą, wedle której maksymalny ciężar wyrzuty powinien być dopasowany do wielkości osobników, na jakie będziesz polował. Im większego suma chcesz złowić, tym większy maksymalny ciężar wyrzutu musi zapewnić wędka.

Jaka powinna być długość wędki sumowej?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model wędki, powinieneś najpierw określić najczęściej wybieraną metodę połowu. Większość wędkarzy wykorzystuje wędzisko stacjonarne. W takiej sytuacji długość wędki powinna być większa niż 3 metry. Do połowu suma na pewno nie nadają się wędki teleskopowe. Wynika to z faktu, że ten typ wędki nie sprawdza się w trakcie połowu dużych i ciężkich ryb. Wytrzymałość wędek teleskopowych nie jest duża, w związku z czym pod wpływem sporego obciążenia mogą ulec uszkodzeniu. Najlepszym wyborem do połowu sumów będzie wędka złożona z 2-3 elementów. Bardziej poręczne są modele dwuczęściowe. Z drugiej strony ich transport jest nieco utrudniony.

Na jakie detale zwrócić uwagę przy zakupie wędki sumowej?

Sum to pokaźnych rozmiarów ryba, która wymaga także użycia sporej przynęty. Dlatego podczas wyboru wędki sumowej powinieneś zwrócić szczególną uwagę na trwałość tworzywa, z jakiego został wykonany sprzęt. Pamiętaj, że wędka sumowa musi wytrzymać wielogodzinne holowanie ryby. Powinna także zapewniać doskonały poziom amortyzacji. Sum w trakcie holu jest zazwyczaj niespokojny i może wykonywać gwałtowne ruchy. Dzięki wędce dobrej jakości to szarpanie nie będzie dla Ciebie tak bardzo odczuwalne.

Kij wędki musi elastycznie i płynnie uginać się pod ciężarem złowionej ryby. W tym przypadku kryteria wyboru wędki sumowej w dużym stopniu pokrywają się z parametrami wędki na karpia. W obu przypadkach kluczem do sukcesu i efektywności połowu jest wytrzymałość sprzętu. Trwałość wędki gwarantuje także komfort użytkowania i wysoki poziom swobody dla wędkarza.

Wybór wędki sumowej z pewnością nie jest prostym zadaniem. Z pewnością dobrym pomysłem będzie odwiedzenie strony fishingstore.pl. Sklep wędkarski Fishing Store oferuje duży wybór sprzętu dla wędkarzy. Znajdziesz w nim także bogatą ofertę wędek i akcesoriów do łowienia suma.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.