...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Naprawdę “WIELKA RYBA”!

Naprawdę “WIELKA RYBA”!
Humbak w Bałtyku (Źródło: Getty Images, signature by Canva)

Wieloryb! W Morzu Bałtyckim pojawił się waleń! To dość rzadkie zjawisko. Ten ogromny morski ssak wywołał duże poruszenie. Pojawił się we wtorek 21 marca. Specjaliści twierdzą, że to humbak.

To nie jest zmyślona historia! Są na to dowody.

Świadkom tego niesamowitego wydarzenia, udało się nagrać wynurzenie z wód Bałtyku tego pięknego stworzenia. Autorem nagrania jest Marcin Grabowski z Lotos Petrobaltic. Zdarzenie miało miejsce około 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej. Wszyscy, którzy przeżyli to fascynujące spotkanie byli zdumieni i szczęśliwi. Jak później opowiadali, radość z tak wspaniałej przygody mieszała im się z uczuciem niepokoju o tego wspaniałego ssaka. Wody Bałtyku są dla niego za mało zasolone i niezbyt bezpieczne. Wszyscy mają nadzieję, że humbak znajdzie drogę powrotną i szczęśliwie opuści Bałtyk.

Humbak w Bałtyku (Źródło: YouTube)

Czy wieloryby w Bałtyku będą pojawiać się coraz częściej?

Zdaniem specjalisty ds. Ochrony Ekosystemów Morskich Fundacji WWF Polska Andrzeja Ginalskiego, wpływanie humbaków do akwenu Morza Bałtyckiego nie jest nowością. Takie sytuacje miały już wcześniej miejsce. Uważa on, że takich wypadków nie należy łączyć ze zmianami klimatu, gdyż na wody Bałtyku wieloryby zapuszczają się od setek lat. Ich częstsze obserwacje związane są z większą ilością jednostek pływających oraz powszechną dostępnością kamer i smartfonów. Jego zdaniem w przyszłości możemy się spodziewać odwiedzin nie tylko humbaków, ale również sejwali, finwali i wali butlonosych.

Bałtyk domem dla waleni?

Bynajmniej. Nie jest to dla nich odpowiednie środowisko. Bałtyk jest zdecydowanie za płytki dla tych ogromnych ssaków, a w dodatku jest to mały zbiornik, więc są w nim bardziej niż w oceanach narażone na zanieczyszczenia, hałas z pływających statków i łodzi, intensywne rybołówstwo. W końcu brak tu dla nich wystarczającej ilości pożywienia.

Humbaki są z natury bardzo ciekawskie i zapuszczają się na wody niemal całego świata. Stąd też w Bałtyku wielokrotnie je widywano. Dlatego, możemy z pewnością spodziewać się kolejnych takich odwiedzin.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.