Dorsze bez limitu i krótszy sezon trociowy!

woda

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Marek Sawicki w dniu 22 lipca podpisał Rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego.

Najważniejsze zmiany dotyczą wędkarstwa dorszowego i trollingowego

– Wprowadzono limit 14 szt. dorsza dla osoby fizycznej, jednak limit ten nie dotyczy połowu dorszy prowadzonego  na podstawie zezwolenia, które uzyskują armatorzy komercyjni. Oznacza to, że na kutrach dorszowych limit nie będzie obowiązywał. Dorszowcy zostali natomiast pozbawieni możliwości złowienia dubletu dorszy, gdyż zgodnie z nowym rozporządzeniem wolno im będzie łowić wyłącznie na jedną przynętę czyli albo na pilker albo na przywieszkę z nieuzbrojonym pilkerem lub ciężarkiem.

– Istotnych i pozytywnych zmian doczekali się łososiowcy. Od 6 sierpnia wolno im będzie łowić na 12 wędzisk bez względu na liczbę załogi oraz na wszystkie przynęty z wyjątkiem żywej ryby. Oznacza to, że warunki uprawiania trollingu łososiowego zgodnie z oczekiwaniami łososiowców, zostały dostosowane do standardów skandynawskich. Skróceniu uległ jesienny sezon trociowy, gdyż okres ochronny dla dotyczący wszystkich wód morskich w pasie do 4 Mn od brzegu będzie trwał od 15 września do 30 listopada, przy czym troć na całym wybrzeżu otrzymała jednolity wymiar ochronny 50 cm.

– Zwiększeniu uległ limit m.in belony – 10 szt, śledzi – 10 kg i okonia 6 kg.

Wysokość opłaty za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego ustalono na: 140 złotych roczna, 70 złotych miesięczna i 30 złotych tygodniowa z 50% ulgą dla rencistów, dzieci i uczącej się młodzieży oraz 75% dla członków rodzin wielodzietnych.

Treść całego rozporządzenia dostępna jest pod linkiem: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001015

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 6 sierpnia.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.