Na pierwszy rzut oka – historia jak z tabloidów: kąpiący się w jeziorze turyści zostają pogryzieni przez tajemniczą, ogromną rybę. Trzeba przyznać, że taka scena mogłaby rozpoczynać jakiś film w stylu „Szczęki”. Jednak to nie zmyślony scenariusz z Hollywood, tylko rzeczywiste zdarzenie z południowych Niemiec. Wzbudziło to emocje wśród plażowiczów i w środowisku wędkarskim. Okazuje się, że za całym zamieszaniem stał sum europejski – kolos o długości ponad dwóch metrów. Najwyraźniej poczuł się zaniepokojony obecnością ludzi. Czy mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym atakiem, czy z naturalnym zachowaniem ryby broniącej swojego terytorium?
Spokojne wody? Nie tym razem…
Sytuacja miała miejsca nad jeziorem Großer Brombachsee w środkowej Frankonii. Według relacji świadków i danych niemieckich mediów (m.in. t-online.de), incydent miał miejsce w rejonie jednej z popularnych, rekreacyjnych stref kąpielowych. Grupa młodych ludzi bawiła się na unoszącej się platformie, gdy nagle jeden z nich poczuł silne ugryzienie w nogę. Chwilę później kolejne osoby doznały podobnych obrażeń. Łącznie zaatakowanych zostało 5 osób.
Co stało się z sumem?
Po tym, jak sum europejski o długości około 2 metrów i wadze ok. 90 kg zaatakował kąpiących się, służby szybko przystąpiły do działania. Straż wodna zamknęła strefę kąpielową, a funkcjonariusz policji oddał strzały z broni służbowej, aby unieszkodliwić rybę. Po chwili suma wyłowili z wody dwaj lokalni wędkarze i — zgodnie z zasadami etyki rybackiej — humanitarnie go uśmiercili. Dzięki temu udało się szybko przywrócić bezpieczeństwo i ponownie otworzyć kąpielisko.
Dlaczego doszło do ataków?
Sumy europejskie to jedne z największych ryb słodkowodnych Europy. Dorosłe osobniki mogą osiągać ponad 2,5 metra długości i ważyć ponad 100 kg. Najczęściej bytują w głębokich, spokojnych wodach, gdzie żerują głównie nocą. To ryby terytorialne, szczególnie agresywne w okresie tarła, który przypada właśnie na późną wiosnę i początek lata.
Zdaniem ekspertów z Bayerischer Landesfischereiverband, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sum bronił swojego gniazda z ikrą. Tego typu agresywne zachowania są ekstremalnie rzadkie, ale mogą się zdarzyć, gdy ryba czuje się zagrożona. Czynnikiem motywującym do ataku może być hałas, bliskość człowieka, czy przypadkowe nadepnięcie w płytkiej wodzie.