Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Polska rzeka jak Amazonka? Musisz to zobaczyć (wideo)

Wełna vs Nielba
Skrzyżowanie Wełny i Nielby (canva pro)

Podobnych zjawisk na świecie jest niewiele, a namiastkę jednego z nich możemy zaobserwować w Polsce. Na czym polega zjawisko bifurkacji i gdzie występuje? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy.

Polska Amazonka w Wielkopolsce?

Co ma wspólnego wielkopolski Wągrowiec z rozległą Amazonką? W obu miejscach dochodzi do niezwykle rzadkiego zjawiska bifurkacji, czyli skrzyżowania się rzek w taki sposób, że ich wody się nie mieszają. Choć trudno to sobie wyobrazić, rzeki krzyżują się za sobą, a każda z nich płynie dalej w swoją stronę. Na szczęście możemy doświadczyć tego na własne oczy. Wystarczy wybrać się do Ameryki Południowej i przyjrzeć się Rio Negro, Amazonce i Orinoko. Znacznie łatwiejszym, tańszym i jednak mniej spektakularnym rozwiązaniem będzie przykład z Wągrowca.

Wełna i Nielba. Razem, a jednak osobno

Niewielkie rzeki o wdzięcznych nazwach Wełna i Nielba wpisują się w teorię bifurkacji, gdyż ich wody mijają się nie mieszając ze sobą. Jednak to, nomen omen, krzyżowanie nie jest procesem naturalnym, a sprawką Cystersów, którzy w latach 30. XIX w., tym razem nie siłą wiary, a mięśni i umysłu zainstalowali betonowy jaz, który z kolei pozwalał oddzielić strumienie rzek. Dzięki temu rozwiązaniu miasto omijały powodzie, a w czasie suszy spiętrzano wodę w Wełnie, co umożliwiało pracę młyna wodnego. Z naukowego punktu widzenia jednak niezwykle rzadkie zjawisko bifurkacji nie ma tutaj miejsca. W Polsce sztuczną bifurkację możemy zaobserwować na Obrze, będącej dopływem Warty.

Podziwiać i obserwować

Chociaż zjawisko występujące na Wełnie i Nielbie jest tylko zwyczajowo nazywane biufurkacją, to trzeba przyznać, że stanowi ono doskonały przykład XIX-wiecznej inżynierii. Bez wątpienia to specyficzne skrzyżowanie rzek podnosi turystyczne walory regionu i jest ciekawym tematem do dalszych badań. Krzyżujące się rzeki bez mieszania wód mogą być miejscami atrakcyjnymi również dla wędkarzy. W tym przypadku chyba lepiej jednak będzie wybrać Amazonię.

Źródło: You Tube, kanał: Soszu

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.