Akwarystyka

Razbora galaxy

Razbora galaxy, zwana też Niebiański Danio Perłowy, to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych.

Pochodzenie

Pochodzi z Mjanmy i Tajlandii. Zamieszkuje płytkie stawy i mokradła na terenie tych krajów, gdzie została odkryta dopiero w 2006 roku.
Ryba ta może osiągnąć długość do 2 cm. Samce mają bardziej jaskrawe kolory ciała i są smuklejsze od samic, które występują w bardziej matowych odcieniach. Zarówno samce, jak i samice pokryte są drobnymi perłowymi kropeczkami, jednak ci pierwsi nie posiadają ciemnej kropki nad płetwą odbytową, albo bardzo ciężko ją zobaczyć.

Są rybami stadnymi, dlatego zaleca się trzymanie ich w akwarium co najmniej po 10 sztuk, a najlepiej jeszcze więcej. Trzeba jednak pamiętać, żeby w grupie przeważały samice. Ryby te najprawdopodobniej zaczną konkurować między sobą o teren i jeśli słabszy osobnik nie ustąpi silniejszemu, to skończy się to wymianą uderzeń. Są bardzo ruchliwe i ciekawskie, przez co potrzebują dużej przestrzeni w akwarium, które powinno mieć liczne kryjówki i gęsto porośnięte dno. Są wrażliwe na nagłe skoki parametrów wody więc trzeba mieć to na uwadze i pilnować warunków w niej panujących.

W środowisku naturalnym pożywiają się algami i niewielkimi bezkręgowcami. W akwarium najlepiej karmić je drobnym, suchym pokarmem uzupełnionym w mniejszy mrożony i żywy. Aby zachęcić je do tarła, potrzebne będzie podawanie żywego pokarmu, co pozwoli im również na utrzymanie dobrej kondycji.

Rozmnażanie

W akwarium rozmnażają się bardzo często. Jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki, to ikrę składają nawet parę razy w tygodniu, jednak jeśli nie odseparujemy jajeczek od rodziców, to ci je zjedzą. Wylęg tra od 3 do 5 dni.

Autorzy