...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Łowienie na spławik. Jakiej długości przypon przygotować?

Łowienie na spławik. Jakiej długości przypon przygotować?
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Wędkarstwo spławikowe to niemal kwintesencja tego sportu. Pokazywane na filmach, jako synonim spędzania czasu w kontakcie z naturą. Wymagające skupienia i obserwacji. Pozwala naładować akumulatory i często się wyciszyć. Jednak warto przy tym jeszcze łowić efektywnie ryby! Zwłaszcza młodzi wędkarze zastanawiają się, jakiej długości powinien być przypon.

Żyłka główna – jaka grubość?

Zacznę od tego elementu zestawu. Dobór żyłki głównej, czyli tej nawijanej na kołowrotek, powinien być przemyślany. Łowiąc białoryb nie jest konieczne stosowanie linki grubszej niż 0,20 mm. Chyba, że polujesz na prawdziwe okazy. Przy tej grubości żyłki i dobranym odpowiednio przyponie, bez problemu wyholujesz nawet kilkukilogramowego karpia.

Grubość przyponu dobierzemy tak, aby współgrał właśnie z główną żyłką. Pamiętaj, że przypon musi być zawsze cieńszy! W razie zaczepu pozwoli to zerwać tylko końcowy element. Jeżeli nie dasz rady wyciągnąć większej ryby, w pysku zostanie jej tylko haczyk i kawałek żyłki. To znacznie zwiększa szansę na jej przetrwanie i pozwala dbać o środowisko.

Przypon – jakiej długości?

Odpowiedź jest uzależniona od wielu czynników. Musisz wiedzieć, że cały zestaw powinien być tak skomponowany, aby był najbardziej czuły, jak tylko się da. Pozwoli to na efektywny połów. Ważny jest każdy element: wędka, kołowrotek, ryby w łowisku, ustawienie hamulca, czy rodzaj zbiornika.

W przypadku ustawienia gruntu w taki sposób, aby zestaw był na dnie, przypon powinien w całości spoczywać na dnie zbiornika. Sam w sobie rzadko jest obciążany, czasem śruciną sygnalizacyjną. Tak więc im krótszy, tym szybciej zauważysz branie.

Krótki przypon 15-20 cm sprawdzi się w przypadku, gdy ryby agresywnie żerują. Da Ci to możliwość szybkiego wyciągnięcia zdobyczy i ponowne zarzucenie wędki. Dobierając do tego odpowiedni haczyk masz duże szanse na złapanie większej ilości ryb!

Co robić, gdy cel naszej wyprawy nie chce współpracować? Warto wydłużyć przypon! Ryba, która pobiera przynętę na krótki przyponie, stosunkowo szybko czuje opór. Ostrożny okaz zdąży wypluć haczyk. Długi przypon 30-40 cm potrafi zmylić cwane ryby! Nie czując oporu połykają przynętę. Ma to jednak zasadniczą wadę – brania są słabiej widoczne na spławiku, a czasami… wcale! Taka długość żyłki niekiedy sprawia, że przynęta zostanie zjedzona, a haczyk wypluty.

Łowienie na spławik. Jakiej długości przypon przygotować?
Łowienie na spławik daje dużo radości! (Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro)

Jaki dobrać przypon, aby łowić skutecznie?

Metodą prób i błędów z pewnością dojdziesz do złotego środka. Pamiętaj, że dzień do dnia nie jest równy. Niekiedy preferencje ryb zmieniają się z godziny na godzinę. Od czego to zależy? To są rzeczy, o których nawet największym filozofom się nie śniło!

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.