Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jaka wędka na sandacza? Przygotuj się do sezonu!

Jaka wędka na sandacza? Przygotuj się do sezonu!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Zbliża się koniec okresu ochronnego sandacza. Mętnookiemu damy jeszcze chwilę odpocząć, do 31 maja. Jednak już teraz warto dobrać odpowiedni sprzęt do połowu tej ryby.Kiedy przygotowujemy się do połowu sandacza, wybór odpowiedniej wędki spinningowej odgrywa kluczową rolę. Istnieją trzy istotne czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania ostatecznej decyzji: rodzaj przynęt, charakterystyka łowiska oraz specyfika samego sandacza.

Akcja wędki

Sandacz charakteryzuje się twardym pyskiem i podniebieniem, dlatego wędka spinningowa, którą używamy do połowu tej ryby, powinna być w stanie efektywnie przenieść siłę zacięcia na koniec zestawu, czyli przynętę. Ważne jest, aby uniknąć utraty siły zacięcia na wędce. Jeśli kij jest zbyt giętki w środkowej części i powraca do pozycji wyjściowej wolniej, to część siły zostanie pochłonięta przez uginający się blank. Jeżeli dodatkowo używamy żyłki zamiast plecionki, siła zacięcia może spowodować rozciągnięcie się żyłki. W skrócie, zacięcie ryby wędką o akcji regular lub regular-fast jest mniej skuteczne w przypadku sandacza niż kij o akcji fast lub extra fast. Warto zauważyć, że w przypadku innych gatunków, takich jak okoń, zbyt silne zacięcie szybkim kijem może skończyć się rozerwaniem rybiego pyska.

Dobór przynęty a akcja wędki

sandacz-czorsztyn

Kolejnym istotnym czynnikiem podczas wyboru wędki spinningowej na sandacza są przynęty, które stosujemy. Technika łowienia z opadu jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych w spinningu, szczególnie w przypadku łowienia w mętnych wodach. Wędkę o akcji fast lub extra fast warto wykorzystać do aktywnego poruszania przynęt i podbijania ich w toni. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że sandacze często przebywają w głębszych miejscach, szybka wędka umożliwia dynamiczne podbicie przynęt, takich jak gumy, koguty czy głęboko schodzące woblery. Jeśli chodzi o ciężar wyrzutowy, powinien on być dopasowany do charakterystyki łowiska i używanych przynęt. Wędka o niższym ciężarze wyrzutowym nadaje się do łowienia mniejszymi, smukłymi przynętami na płytkich wodach o głębokości do 3 metrów. Natomiast na dużych rzekach, gdzie penetrujemy dno i jego okolice, wędka o wyższym ciężarze wyrzutowym jest w stanie sprostać wymaganiom. Oczywiście, nie jest to jedyna reguła, a ostateczny wybór ciężaru wyrzutowego powinien być dostosowany do własnych preferencji, uwzględniając przynęty, którymi najczęściej się łowi.

Długość wędki

Długość wędki również odgrywa istotną rolę, a tutaj należy również kierować się indywidualnymi preferencjami. Jak dobrać długość wędki spinningowej? Jeśli przede wszystkim łowimy z brzegu, warto rozważyć wędki o długości mieszczącej się w zakresie od 240 do 270 centymetrów. Natomiast w przypadku połowu z łodzi czy pływadełka, kije krótsze, nawet poniżej dwóch metrów, świetnie się sprawdzą. Osobiście nie przepadam za łowieniem wędkami dłuższymi niż 240 centymetrów, ponieważ to może wpływać na maksymalną odległość, na jaką jestem w stanie posłać przynętę. Przy wyborze wędki ważniejsza jest dla mnie jej akcja niż sama długość. Właściwie dobrany kij o długości 240 centymetrów może zapewniać lepsze właściwości rzutowe niż ten o długości 270 centymetrów.

Podsumowanie

Przygotowując się do połowu sandacza, należy dokładnie rozważyć wybór wędki spinningowej. Ważne jest, aby wybrać kij o odpowiedniej akcji, który efektywnie przeniesie siłę zacięcia na przynętę. Przy łowieniu z opadu warto sięgnąć po wędkę o szybkiej lub bardzo szybkiej akcji, a także dostosować ciężar wyrzutowy do charakterystyki łowiska i używanych przynęt. Długość wędki zależy od indywidualnych preferencji, a ważniejsza jest jej akcja niż sama długość. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego sprzętu wędkarskiego jest kluczowy dla skutecznego połowu sandacza i zapewnienia niezapomnianych chwil na wodzie.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.