Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wyważanie spławika – jak zrobić to prawidłowo (PORADNIK)

Wyważanie spławika – jak zrobić to prawidłowo (PORADNIK)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Montując zestaw spławikowy kluczową sprawą jest odpowiednie dobranie spławika oraz jego wyważenie. Ten ważny element szykowania sprzętu jest często pomijany przez niedoświadczonych wędkarzy. To duży błąd, który może kosztować masę przegapionych brań.

Montaż spławika – jakie są sposoby

Jest to uzależnione w głównej mierze od używanego spławika. Rozróżnić można dwa podstawowe sposoby:

  • na stałe – spławik zamontowany jest do żyłki, nie przesuwa się podczas ustawiania się w wodzie; reguluje również wysokość gruntu,
  • przelotowo – przesuwa się po żyłce w trakcie ustawiania się w wodzie; pozwala to na łowienie w miejscach, gdzie głębokość przekracza długość wędziska.

Istnieje kilka różnych rodzajów spławików, zarówno przelotowych (slidery), jak i stałych. Montaż na żyłce odbywa się bezpośrednio lub przy użyciu dedykowanych łączników. Dodatkowe akcesoria pozwalają na wymianę spławika w trakcie połowu, bez konieczności robienia nowego zestawu. Jest to jednak kolejny, dodatkowy element na żyłce, który może wzbudzać obawy wśród ryb.

Wyważanie spławika – jak zrobić to prawidłowo (PORADNIK)
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Do czego jest potrzebne wyważenie spławika?

Pozwala to przede wszystkim na jego prawidłowe ustawienie w wodzie. Obciążenie montowane na żyłce zrobione jest zwykle ze stopu ołowiu. Mogą to być śruciny lub przelotowe ciężarki, tzw. łezki. Rozmieszczenie poszczególnych elementów dostosowujemy do warunków, w jakich łowimy oraz gatunku – celu naszej wyprawy.

Poza ustawieniem spławika w wodzie, wyważenie wpływa również na widoczność brań. Im mniej wystaje spod wody antenka, tym szybciej zauważysz branie. Nie zawsze pozwalają na to warunki, np. silny wiatr. Jednak warto wyważać zestaw możliwie jak najczulej.

Jak wyważyć prawidłowo spławik?

Możesz to zrobić wstępnie w domu. Założenie na żyłkę ok. 80% obciążenia deklarowanego przez producenta, pozwoli na ustawienie się spławika w wodzie. Na rynku dostępne są również specjalne wyważarki do spławików. Oszczędzisz dzięki temu sporo czasu. Później wystarczy dobrać odpowiednie śruciny, aby spławik był czuły i gotowe!

Zwróć jednak uwagę na to, że na obciążenie składają się również inne elementy zestawu. Jeżeli grunt ustawiasz delikatnie nad dnem – ważny jest również ciężar przynęty. Delikatny spławik zareaguje nawet na jedno ziarno kukurydzy!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.