Pierwsze Gran Prix Polski w wędkarstwie karpiowym! Ponad tona złowionych ryb! Sprawdź, ile ważyła najcięższa!
Na wodach zarządzanych przez Polski Związek Wędkarski, też da się połowić! Za nami historyczne I Gran Prix Polski w wędkarstwie karpiowym. Organizatorem był Okręg Tarnobrzeg Polskiego Związku Wędkarskiego. Na starcie stanęły silne ekipy, a ryby chciały współpracować z
Jak przygotować się na łowienie karpi?
Łowienie karpi to jedna z najpopularniejszych form wędkarstwa. Ten rodzaj wędkarstwa wymaga odpowiedniego przygotowania i użycia wysokiej jakości sprzętu. W tym artykule omówimy kilka kluczowych kroków, które należy podjąć przed wyjściem na łowienie karpi oraz przedstawimy rekomendacje dotyczące kołowrotek karpiowych i łóżek karpiowych. Krok 1: Wybierz odpowiednie miejsce Pierwszym krokiem do udanego łowienia karpi jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Wiele jezior i rzek jest bogatych w populacje karpi, ale ważne jest, aby wybrać miejsce, które ma dogodne warunki dla łowienia. Dlatego warto zrobić trochę badań przed wyjściem na ryby. Można skonsultować się z miejscowymi wędkarzami, poszukać informacji na forach internetowych lub po prostu zapytać w miejscu typu sklep wędkarski. Krok 2: Dobierz odpowiedni sprzęt Drugim krokiem jest dobór odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. W przypadku łowienia karpi, dobrze jest zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Oto kilka ważnych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu: Krok 3: Przygotuj odpowiednią przynętę Trzecim krokiem…
Jak przygotować się do łowienia karpia? Porady, dzięki którym złowisz dużego karpia!
Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale także styl życia dla wielu osób. Przyciąga ono miliony ludzi z całego świata, którzy cenią sobie kontakt z naturą, spokój oraz emocje związane z łowieniem ryb. Jednym z najbardziej popularnych gatunków ryb, na których skupiają się wędkarze, jest karp. Łowienie karpi to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także wyzwanie dla wielu wędkarzy. Te waleczne i ostrożne ryby potrafią stanowić prawdziwe wyzwanie dla wędkarzy, ale jednocześnie dają wiele satysfakcji, kiedy uda się złowić dużego osobnika. Dlaczego karpie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy? To pytanie ma wiele odpowiedzi. Karpie to ryby o pięknych i charakterystycznych kształtach, których waga i rozmiar mogą stanowić dla wędkarza poważne wyzwanie. Łowienie karpi wymaga także od wędkarza nie tylko odpowiedniego sprzętu i przynęt, ale także umiejętności czytania wody, wyboru odpowiedniego miejsca i techniki łowienia. Dlaczego wędkarze tak chętnie łowią karpie? Karpie to jedne z najczęściej łowionych…
„Laying on”, czyli półgrunt po nowemu
Metoda ta jest zbliżona do stosowanego dawno temu półgruntu. Ta z kolei nazwa bardzo dobrze oddaje jej charakter z pogranicza spławika i gruntówki. Józef Wyganowski opisywał półgrunt jako ciężką wędkę ze spławikiem, w okolicy Warszawy, nad Bugiem i Narwią zwaną przystawką. Miała ona być stosowana głównie na ryby większe, żerujące w miejscach o dnie nierównym, z wolno kołującą lub zgoła stojącą wodą, ale także w szybkim nur- cie lub na jego pograniczu. Metoda, którą dziś chcę opisać, jest w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą „laying on”, co dosłownie znaczy „kła- dzenie na”. I także ta nazwa dobrze oddaje charakter metody, którą z upodobaniem wędkowałem jako nastolatek, beztrosko nie zdając sobie sprawy z jej pochodzenia i udokumentowanych literaturą szacownych tradycji. Ostatnie lata spędziłem jednak, wpatrując się w szczytówkę feedera, święcie przeko- nany, że etap łowienia ze spławikiem mam już za sobą. Ale w tym roku wspólna zasiadka z moim wędkarskim kolegą,…
Szybkościowe łowienie w rozmiarze L
Tradycyjne łowienie szybkościowe dotyczy seryjnego odławiania drobnicy na zawodniczy sprzęt spławikowy, niemniej jednak to pojęcie można rozciągnąć także na ryby nieco większe, zamieszkujące stawy wędkarskie. Mowa oczywiście o klasycznej obsadzie zbiorników sztucznych, takich jak stawy i różnego rodzaju wyrobiska. Są to oczywiście karpie w rozmiarze „sportowym” i wszędobylskie japońce. Z rzadka trafia się lin lub amur jako rodzynek. W sierpniu te ryby łapczywie rzucają się na podawaną im karmę. Jeśli uda nam się wstrzelić w dobre łowisko i czas, to zabawa do bólu rąk gwarantowana, tym bardziej że im bliżej końca miesiąca, tym dni są bardziej rześkie, a słońce nie pali już tak bardzo. To także dobre warunki na to, aby zaszczepić pasję wędkowania komuś, kto nigdy tego nie robił. Ciąg dalszy artykułu Marcina Wośka na stronie 26 WŚ 08/2020. Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata – szczegóły tutaj.
Karpie z letnich wód
Lato to wspaniała pora roku. Ciepła woda zwiastuje dobre żerowanie karpi. Nocki są naprawdę przyjemne i ciepłe, więc kuszą mnie dłuższe zasiadki. Nie wszystko jest jednak takie kolorowe, bo obfitość naturalnego pokarmu sprawia, że karpie mogą być bardzo chimeryczne. Są jednak wody, gdzie najczęściej mogę się spodziewać dobrych brań. Jeden rok drugiemu jest nierówny i, jak to bywa w karpiowaniu, muszę odpowiednio reagować na panującą pogodę. Upalne lato zmusza mnie do łowienia na dużych głębokościach, rzędu 8–12 m, lub użycia zig riga, czyli łowienia w toni wodnej. Czasami posyłam też zestaw ze skórką chleba pod powierzchnię i ten sposób może być naprawdę skuteczny. Jeśli lato jest wietrzne i pochmurne, to jestem szczęśliwy. Nie ma lepszych warunków do żerowania karpi. Ciąg dalszy artykułu Pawła Szewca na stronie 44 WŚ 07/2020. Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata – szczegóły tutaj.
Magia karpiowej nocy
Pewnie zdziwi Was to, co napiszę, ale dla mnie nocna zasiadka zaczyna się na kilka godzin przed zmrokiem. Tak, tak! Zamierzając łowić w nocy, nad wodą melduję się jak mogę najwcześniej, by mieć zanęcone łowisko najpóźniej do godziny 16.00, a lata doświadczeń pozwalają mi twierdzić, że jest to słuszna koncepcja. Nie ma dla mnie piękniejszych zasiadek niż te letnie, co najmniej dobowe, z nocą spędzaną pod rozgwieżdżonym niebem (o ile tylko pozwala na to aura). Kiedy mam przed sobą perspektywę kilkudziesięciu godzin łowienia moje wędkarskie tętno cudownie się wyrównuje i zaczyna bić zgodnie z rytmem otaczającej mnie natury. Nie muszę się spieszyć, nic udowadniać – to już wiele w moim zabieganym życiu. TAKTYKA WYBORU MIEJSCÓWKI Historie z karpiowymi braniami, które następowały w 10 min. po zarzuceniu lub wstawieniu zestawów zdarzały się również mi, jednak nigdy nie wiązałem ich z moją umiejętnością trafienia w miejsce przebywania i gusta ryb, a raczej…
Na stręczącego
Każda wyprawa na ryby to pewnego rodzaju przygoda. Jej sukces zależy od wielu czynników, takich jak pogoda, przypon czy przynęta. W końcu nadchodzi czas upragnionego wyjazdu, a w głowie wiruje od natłoku myśli związanych z tym, jak się dobrać do ryb. Nowa woda, nowe wyzwanie. Jak to będzie? Czujecie ten dreszczyk? WODA NIE DLA WYGODNYCH Nad to przepiękne jezioro położone pośrodku lasu trafiłem po wielu perturbacjach związanych z załatwieniem pozwolenia na łowienie. Dzierżawca niechętnie widział tam kogokolwiek, a to za sprawą samych wędkarzy, którzy w taki czy inny sposób nie potrafili zaakceptować obowiązujących na łowisku zasad. Chodziło o spokój, czystość, a co najważniejsze – o nieingerowanie w naturalne środowisko. Nie było tam wytypowanych stanowisk ani zurbanizowanych brzegów. To była wyższa szkoła jazdy. Zakochałem się w tym miejscu, a karpie, które tam pływają, wystarczająco mobilizowały mnie do działania. Spacer z wyładowaną po brzegi taczką przez około 200 m po nierównym i…
Bezpieczeństwo ryby przede wszystkim
„Złów i wypuść” to najważniejsza zasada, jaką musi kierować się wędkarz, który pragnie dumnie nazywać się karpiarzem. Złowionym rybom należy się bezwzględny szacunek i zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Z doświadczenia wiem, że jest to temat skomplikowany i nie ogranicza się tylko do momentu położenia złowionej ryby na macie karpiowej, ale zaczyna się już znacznie wcześniej. MIEJSCE POŁOŻENIA ZESTAWU KOŃCOWEGO W mojej ocenie dbałość o bezpieczeństwo ryby zaczyna się na etapie sondowania i wyboru miejsca położenia zestawu. Wiem, że trudno dostępne miejsca z powalonymi drzewami, starymi pomostami i innymi zawadami to jedne z najlepszych miejsc na położenie zestawu karpiowego. Czasami jednak należy kierować się zdrowym rozsądkiem i już na tym etapie przeanalizować szanse na wprowadzenie karpia lub amura do podbieraka. BEZPIECZNE ŁOWISKO Sprawa jest prostsza, jeżeli mam do dyspozycji środek pływający w postaci łódki lub pontonu. W takiej sytuacji często nie podejmuję walki z brzegu, lecz spokojnie, na luźnej żyłce napływam…
Karpie z płycizn
Przez ponad dwadzieścia sezonów spędzonych nad wodą łowiłem karpie w naprawdę różnych warunkach. Począwszy od wód bardzo trudnych, pełnych twardych zaczepów i porośniętych gęstą roślinnością, po wody głębokie i ogromnych rozmiarów. Jednak sporo adrenaliny dostarczyły mi miejsca bardzo płytkie, gdzie często gołym okiem obserwowałem żerujące karpie. Nie ma nic wspanialszego niż widok karpia żerującego na płyciźnie, wachlującego ogonem na powierzchni wody. Spędziłem wiele godzin na obserwacji tego typu zachowań karpi i są to naprawdę ekscytujące widoki. Jednak sama obserwacja mi nie wystarczała, więc kombinowałem, jak złowić te niezwykle płochliwe w tych warunkach ryby. W POSZUKIWANIU PŁYCIZN Aby doświadczyć takich widoczków, musiałem znaleźć odpowiednie zbiorniki. Doskonałe są płytkie i zarośnięte stawy oraz wyrobiska. Miałem także jedno jezioro, gdzie w kwietniu na 50-centymetrową płyciznę wpływały na żer całe stada karpi. Uwielbiałem na nie patrzyć. Jednak każdy zbiornik musiałem dobrze poznać, aby dowiedzieć się, gdzie ryby mają swoje żerowiska. Najłatwiej odnaleźć takie wody…