Archiwum dnia: 30 kwietnia 2020

nocna zaporówka

Gdy zrobi się naprawdę ciepło, to dla mnie najlepszy okres, by wybrać się ze spinningiem na zaporówkę i zapolować nocą na mętnookiego drapieżnika. Dlaczego nocą? Ponieważ właśnie wtedy sandacze najlepiej żerują. Podpływają blisko brzegu i polują na drobnicę zgromadzoną na płyciznach. Nocne łowienie ma swój niepowtarzalny klimat. Kiedy tylko zajdzie słońce, wchodzę w woderach do wody. Dookoła spokój i cisza, czasem tylko gdzieś za plecami można usłyszeć przechodzące dzikie zwierzęta, a nad głową odgłosy nocnych ptaków… Moje zmysły wyostrzają ją się i pozwalają lepiej odbierać piękno przyrody. Właśnie w takich warunkach branie sandacza z opadu staje się atomowym szarpnięciem, które na długo zostaje w pamięci. Ale może od początku. Długo nie mogłem przekonać się do nocnego łowienia. Zawsze uważałem, że jest nieskuteczne. I gdyby nie mój przyjaciel Seweryn, pewnie do dziś nie wszedłbym po zmroku z wędką spinningową do wody. To właśnie On odsłonił przede mną tajniki nocnego łowienia sandaczy.…

Dowiedz się więcej

Opaskowe bolenie

Znakomita większość polskich spinningistów z niecierpliwością przebiera nogami na samą myśl o zbliżającej się majówce. Pozostaje tylko kwestia wyboru: „zacząć od boleni czy szczupaków?”. Ja od wielu lat bez wahania wybieram bolenie. Całą zimę i początek wiosny spędzam, snując się po niewielkich ciurkach, krainach pstrągów, kleni i jazi. W maju totalnie poświęcam się mojemu ukochanemu, ulubionemu łowisku – mazowieckiej Wiśle. Moim głównym celem są bolenie. MAJOWA MIEJSCÓWKA W pierwszych tygodniach boleniowego sezonu raczej omijam szybkie warkocze ostróg czy śródrzeczne przykosy. Na te miejsca będę zaglądał w cieplejszych, letnich miesiącach. Wiosna to dla mnie przede wszystkim pora na łowienie na opaskach. Dla mniej wtajemniczonych opaska to sztucznie umocniony odcinek rzecznej burty, mający na celu zapobiegać jej wymywaniu przez uderzający w nią w tym miejscu nurt rzeki. Nie każda opaska będzie obfitowała w bolenie, a tym bardziej duże osobniki. Odpowiednie wytypowanie miejsca jest kluczem dla udanych połowów. Ciąg dalszy artykułu Kamila Grzelaka…

Dowiedz się więcej

maj vs czerwiec

Każdy dzień nad wodą jest inny i choć różnice nie zawsze przypominają rewolucję, to w przyrodzie nieustannie dochodzi do zmian. Kolejne miesiące różnią się od siebie. Czasem nieznacznie, a czasem zupełnie skrajnie. Zastanawialiście się, czym różni się maj od czerwca? Jedna różnica szczególnie wpływa na zachowania szczupaków. Początek maja kojarzy mi się z chłodnym wiatrem i bardzo rześkimi porankami. O ile w dzień słońce potrafi już pokryć plecy gorącymi promieniami, o tyle noce nadal są chłodne. Temperatura wody rośnie, ale przynajmniej w pierwszej połowie maja wzrost jest stabilny. Kolejne tygodnie to już prawdziwe skoki temperatury, a im bliżej czerwca, tym cieplejsze stają się noce i poranki. Czasami aż kusi, by zamiast porannego desantu za szczupakiem, odwiedzić nocą linową zatoczkę ze świetlikiem. Temperatura wody nagle osiąga wysoką wartość, a ryby zmieniają sposób oraz pory żerowania i zupełnie inaczej reagują na serwowane im przynęty GDZIE ŁOWIĆ W MAJU? Zarówno maj, jak i…

Dowiedz się więcej

zestaw gruntowy

Jak przygotować zestaw gruntowy na takie ryby jak lin, sandacz, leszczy czy karp? Łowienie ryb to wspaniała pasja. Daje bardzo dużo satysfakcji. Ostatnio dużą popularnością cieszy się wędkarstwo gruntowe. Wiele osób twierdzi, że jest dużo ciekawsze niż łowienie spławikowe. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jak przygotować odpowiedni zestaw. Czym jest metoda gruntowa w wędkarstwie? Technika gruntowa to prawdopodobnie najstarsza metoda, jeśli chodzi o sztukę łowienia ryb. Elementem, który odróżnia ten system od spławikowego, jest właśnie brak spławika, który przekazuje informacje o tym, że zdobycz złapała przynętę. W tym przypadku Twoja wędka będzie spoczywać nieruchomo na specjalnej podpórce. Natomiast o akcji zakończonej sukcesem będzie Cię tutaj zawiadamiał sygnalizator znajdujący się na żyłce między przelotkami umieszczonymi najbliżej kołowrotka. Będzie opadał w dół bądź też unosił się ku górze. W ramach metody gruntowej wyróżnia się kilka technik, a mianowicie karpiowa, czy też wędkarstwo feederowe. Jak przygotować zestaw gruntowy? Najważniejszym elementem zestawu…

Dowiedz się więcej

4/4