Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sposób na wiosenne, grube płocie? Najlepsza przynęta na wyciągnięcie ręki.

Sposób na wiosenne, grube płocie? Najlepsza przynęta na wyciągnięcie ręki
Fot. Wędkarski Świat

Nazywa się je różnie, w zależności od regionu. Na Podlasiu to pakutki, a wśród wędkarzy z okolic Augustowa da się słyszeć, że to osipki. Szerzej znane jako kłódki. Niezależnie od tego jak je nazwiemy, stanowią doskonałą przynętę na każdą niemal rybę. Nie pogardzi nimi leszcz, płoć, karp czy okoń. Czy wiecie już o czym mowa?

Wiosenne wędkowanie czas zacząć!

Wiosna to wyjątkowy czas. Nie tylko dla wędkarzy, ale przede wszystkim dla otaczającej nas przyrody. Zimowe szarości ustępują przebijającym się coraz odważniej zieleniom, a słońce skutecznie ogrzewa wodę, pobudzając do życia wszelkie organizmy, w tym oczywiście ryby, które wygłodniałe po zimie intensywnie poszukują pożywienia. Wiosna, to również najlepszy czas dla wędkarzy i najlepsza pora roku aby sięgnąć po naturalne i nieco niesłusznie zapomniane już przynęty.

Kłódki, pakutki, osipki. Po prostu larwa chruścika (Getty Images)

Przynęta, która mieszka w domku

Chruściki, a właściwie larwy tych owadów, to stosunkowo łatwo dostępna przynęta na wiosenne wędkowanie. Na świecie występuje około 140000 gatunków, w Europie zaś 890, a w Polsce niespełna 300 gatunków. Żyją w czystych strumieniach, jeziorach i stawach. Wśród wędkarzy cieszą się powodzeniem nie tylko ze względu na skuteczność, ale również na bardzo ciekawy tryb życia. Larwy owadów wykorzystują bowiem patyki, ziarenka piasku czy resztki roślin do budowy charakterystycznych domków.

Larwy chruścika. Przynęta doskonała

Najłatwiejszym sposobem pozyskania apetycznych larw jest wyciągnięcie z wody dużej gałęzi i uważna obserwacja. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszym sposobem na nawleczenie chruścika na haczyk jest delikatne ściśnięcie dolnej części domku. Praktykuje się również rozerwanie tylnej części chruścikowej konstrukcji w celu wydobycia larwy. Potrzeba jednak trochę wprawy. Dorastające do 4 cm długości larwy są znacznie delikatniejsze od białych robaków. W związku z tym najlepsze będą haczyki wykonane z cienkiego drutu.

Dorosły chruścik (Getty images signature)

Naturalne wędkowanie od pokoleń

Piękno wędkarstwa polega na nieustannej improwizacji i szukaniu nieoczywistych rozwiązań, które w oka mgnieniu przekształcą bezrybny dzień w wyprawę życia. I choć dziś chruściki są nieco zapomnianą już przynętą, to zachęcamy abyście sprawdzili ich skuteczność na waszych wodach. Niezwykle skuteczne i dostępne zupełnie za darmo. Wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.