lutowa inwentaryzacja

Lutowa inwentaryzacja

Sezon trwa cały rok. Oczywiście to zdanie jest prawdziwe, jednak dla wielu wędkarzy luty to najtrudniejszy okres wypadowy. Jeśli nie masz pod nosem pstrągowej rzeczki, a zima nie obdarzyła Twojej okolicznej wody grubą warstwą lodu, musisz wykorzystać ten moment i zrobić przegląd wojsk. Sprzęt, który służył Ci w ubiegłym sezonie, aż prosi o odrobinę uwagi. Co można zrobić w lutym, żeby nie zanudzić się na śmierć?

ZIMOWE MYCIE WYDŁUŻA ŻYCIE

Nawet jeśli jesteś największym czyścioszkiem i pedantem, to przez cały sezon do Twojego pudła dostało się sporo zanieczyszczeń. Kurz, piasek, pył i różne zanieczyszczenia wpływają destrukcyjnie na stan gumowych przynęt. Dlatego opróżnij pudełko, wymyj dokładnie przegrody i wysusz. Podobnie postępuj z przynętami. Gumy możesz wymyć w letniej wodzie dzięki czemu nie zniszczysz struktury silikonu, a skutecznie pozbędziesz się zbędnych zanieczyszczeń. Jeśli nie zamierzasz używać przynęt przez dłuższy czas, zdejmij z nich główki. Często poprzez długotrwały kontakt silikonu z ołowiem, na przynęcie pojawiają się różne plamy, odbarwienia i nasz kiler zdecydowanie szybciej się starzeje.

Każdy producent używa innej formuły materiałów do odlewania gum, malowania ich. Dodawane są różne atraktory, sól i specyfiki. Dlatego jeśli masz wystarczającą ilość przegródek w pudełku, postaraj się układać przynęty według producenta. Dzięki temu masz pewność, że przynęty nie wejdą ze sobą w reakcje. Kolejnym kryterium układania przynęt jest ich kolor. Jeżeli zależy Ci na jednolitym kolorze, staraj się nie mieszać różnych barw. Chyba, że chcesz uzyskać jakiś limitowany, nie sklepowy efekt malowania. Najlepiej kolor przyjmują przynęty białe i możesz stworzyć prawdziwy hit.

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Alberta Woźniaka na stronie 40 WŚ 02/2020.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata – szczegóły tutaj.

Zobacz też:

Autorzy