Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Łódka zanętowa dla wędkarza. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Sezon wędkarski już w pełni, a pogoda wyjątkowo sprzyja pasjonatom tej dyscypliny. Wybierając się na ryby warto skorzystać z nowoczesnych urządzeń, które pomogą w skutecznym połowie. Jednym z nich z pewnością jest łódka zanętowa. Jaki model wybrać?

Wiele osób może w tej chwili zapytać, czym w ogóle jest łódka zanętowa? I nie ma nic w tym dziwnego. To rodzaj sprzętu, który dopiero zyskuje na popularności wśród wędkarzy z Polski. Łódka zanętowa to zdalnie sterowane urządzenie, które pozwala zrzucić zanętę w dowolnym miejscu zbiornika wodnego. Warto sprawdzić, co należy uwzględnić przy jej wyborze i sięgnąć po idealny egzemplarz dla siebie. Nowoczesne łódki zanętowe oraz wysokiej jakości sprzęt, odzież oraz wszystkie niezbędne akcesoria wędkarskie można znaleźć teraz w nowym sklepie sportowym Sportano (https://sportano.pl/sport/wedkarstwo). To wyjątkowa oferta najlepszych produktów skierowanych do wszystkich miłośników łowienia – zarówno pasjonatów, jak i doświadczonych profesjonalistów.

Jak działa łódka zanętowa?

Łódki zanętowe kontroluje się za pomocą ręcznego pilota radiowego, który pozwala sterować sprzętem w dowolnym kierunku i ustawić go w pożądanym miejscu, z dużą dokładnością. Zazwyczaj ich maksymalny zasięg wynosi ok. 500 m, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet 1000 m. Na ostateczną wartość wpływ ma występująca na łowisku roślinność czy warunki atmosferyczne.

Łódki zanętowe chętnie wykorzystywane są w wędkarstwie karpiowym. Sprawdzają się szczególnie w tych miejscach, gdzie zrzucanie zanęty jest wyjątkowo utrudnione, np. z powodu znacznego oddalenia od linii brzegowej. Główne elementy łódki zanętowej to silnik elektryczny ze śrubą, pojemnik na przynętę, akumulator, diody LED do sygnalizacji położenia, a w wielu wysokiej klasy modelach również echosonda.

Przy wyborze łódki zanętowej należy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim rozmiar. Większe modele będą sobie świetnie radzić na łowiskach podatnych na fale, ale jednocześnie są bardziej wrażliwe na podmuchy wiatru. Mniejsze łódki zanętowe odwrotnie – są dużo wygodniejsze na spokojnych zbiornikach i niestraszne im mniejsze wichury. Rozmiar modelu wpłynie także na pojemność komory na przynętę. Wędkarze, którzy łowią w kilku miejscach, powinni rozważyć wybór łódki zanętowej wyposażonej z kilka pojemników.

Ważny jest również wspomniany już zasięg sprzętu. Łowiąc na małych akwenach można sięgnąć po niewielkie łódki zanętowe, kontrolowane na odległość 100-200 m. Na średnie łowiska lepsze będą te wypływające nawet na 600 m, a na największe akweny należy wybrać modele o zasięgu nawet 1500 m.

Kolejnym istotnym aspektem jest pojemność baterii łódki zanętowej. Niektóre warianty mogą być używane nawet przez cały dzień, w innych akumulator ulegnie wyczerpaniu już po kilku godzinach. W przypadku chęci uzupełnienia energii w terenie warto sięgnąć po specjalne powerbanki do sprzętu wędkarskiego.

Wybierając łódkę zanętową, należy zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy. Wiele modeli wyposażonych jest w systemy GPS, które przesyłają położenie sprzętu do smartfona, pozwalają zaprogramować w łódce odpowiednie współrzędne czy odnaleźć ją w razie zagubienia. Ciekawym rozwiązaniem są także ładowarki słoneczne, które uzupełniają poziom baterii w czasie pływania.

Ceny i polecane marki łódek zanętowych

W środowisku wędkarskim zdania na temat łódki zanętowej bywają podzielone. Ich przeciwnicy wskazują przede wszystkim na wywoływany przez nie hałas, który może zakłócać ciszę i spokój, płosząc przy tym ryby. Poza tym uważają ją także za niesprawiedliwą przewagę na terenie połowu. Zwolennicy podkreślają ich skuteczność i wygodę. Jak w każdym przypadku, należy zachować umiar i rozsądek, najlepiej konsultując użycie łódki zanętowej z innymi osobami korzystającymi z danego akwenu. Wybierając model dla siebie, warto sięgać po sprzęt wysokiej jakości, który będzie charakteryzował się cichą pracą.

Jaki jest koszt łódki zanętowej? Ceny profesjonalnych produktów zaczynają się od 2800 zł, a kończą nawet na 7000 zł. Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru danego modelu, zastosowanych technologii czy dodatkowych akcesoriów. Najlepsi producenci łódek zanętowych to BearCreeks i RidgeMonkey. To marki o wieloletnim doświadczeniu, wybierane przez wędkarzy z całego świata. Gwarantują najwyższą jakość, solidność i trwałość na wiele sezonów.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.