Kołowrotki Shimano – nowe i już znane

kołowrotki-shimano

Teraz wyposażone w technologię HAGANE

Rok 2017 przejdzie bez wątpienia do historii marki Shimano. Rozbudowanie segmentu przystępnych cenowo kołowrotków spinningowych może wydawać się zwyczajnym posunięciem, jednak nigdy dotąd żadna firma nie oferowała swych najlepszych technologii w ogólnodostępnym segmencie rynku. W tym momencie Shimano nie tyle wyprzedza konkurencję, co wyznacza zupełnie nowy standard w rodzinie kołowrotków, na które stać dosłownie każdego.

HAGANE – SZCZEGÓŁ, KTÓRY ZMIENIA WSZYSTKO

Opatentowana przez Shimano technologia obróbki metalu, będąca głównym filarem konceptu HAGANE, znana jest już od paru dobrych lat użytkownikom najwyższych, kultowych wręcz modeli kołowrotków tej marki, takich jak Stella, Vanquish czy Twin Power. W przeciwieństwie do obróbki mechanicznej, w szczególności odlewania lub wykrawania metalu na obrabiarkach, w procesie odkuwania HAGANE elementy kołowrotka są kształtowane w temperaturze pokojowej pod ogromnym naciskiem. Sprawia to, że metal nie traci swojej właściwej struktury, a w efekcie jest o wiele bardziej wytrzymały. Elementy odkuwane przez Shimano w tej technologii to zębatki przekładni głównej, zębatki mikromodułowe oraz elementy korpusu (body). Z początkiem 2017 roku  firma wypuściła na rynek aż 4 nowe kołowrotki, posiadające najważniejszy z wyżej wymienionych elementów – super wytrzymałą przekładnię Hagane. Przyjrzyjmy się im po kolei.

SHIMANO SEDONA FI

Shimano Sedona FI to kolejna już generacja znanej konstrukcji, która teraz została wyposażona w przekładnię główną Hagane, cechującą się prawie zerową ścieralnością, dłuższą żywotnością i o wiele większą mocą. Nie bez znaczenia w przypadku tego kołowrotka jest jego design, który sprawia, że nowa generacja zdecydowanie odcina się od poprzednich kołowrotków z tej serii. Powiew świeżości i nowoczesności widoczny jest dosłownie na każdym kroku, począwszy od korbki, poprzez design aluminiowej szpuli, a na elementach wewnętrznych kończąc. Nowy kołowrotek Shimano pracuje płynnie i bardzo dokładnie na 3 łożyskach zabezpieczonych antykorozyjnie, oferując przy tym bardzo dokładny nawój za sprawą technologii Varispeed II. Sedona FI to podstawowy model kołowrotka w ofercie Shimano, a jego cena sugerowana wynosi zaledwie 285zł. Wędkarzy z pewnością ucieszy fakt, że konstrukcja jest dostępna w aż 8 rozmiarach, od idealnego do łowienia okoni rozmiaru 1000, po kołowrotek do zadań specjalnych w rozmiarze 8000.

NASCI FB

Choć Shimano Nasci FB dostępny jest na polskim rynku od zeszłego roku, dopiero teraz – po uzupełnieniu oferty o nowe modele – jego sylwetka nabrała pełnego kształtu. Kołowrotek ten oferuje bowiem rozwiązania spotykane w wymienionych wyżej modelach, a przy tym poszczycić się może wyjątkowo przydatnym uszczelnieniem Coreprotect, zabezpieczającym mechanizmy wewnętrzne przed dostępem wilgoci. Ten pracujący na 4 łożyskach kołowrotek wyposażony został również w przekładnię HAGANE, napęd X-Ship, korpus G-Free Body oraz system nawoju Varispeed II. Dostępny jest w 6 rozmiarach, od 1000 do 5000, w wersji z przełożeniem standardowym, szybkim (HG) i bardzo szybkim (XG), również w specjalnej matchowej wersji z podwójną korbką – 3000DHFB. Również cena jest jego mocną stroną, ponieważ nie przekracza ona 500zł.

ULTEGRA FB

Shimano Ultegra FB jest zupełnie nową serią kołowrotków spinningowych, które zastąpiły znane dobrze polskim wędkarzom i niezwykle przez nich cenione kołowrotki Technium FD. Nowość Shimano, w porównaniu ze starym modelem Technium, oferuje same innowacyjne rozwiązania. Praktycznie wszystkie można znaleźć w kołowrotku Nasci FB, stąd pytanie – co odróżnia Ultegrę od tańszego modelu w ofercie Shimano? Przede wszystkim kryte, zabezpieczone przed dostępem wody czy piasku łożyska S A-RB oraz znany z flagowych modeli nawój AeroWrap, gwarantujący idealne ułożenie zarówno żyłki jak i plecionki na aluminiowej szpuli. Spasowanie elementów wewnętrznych w tym modelu jest dograne do perfekcji, co w połączeniu z napędem X-Ship przekłada się na gładką pracę i gwarantuje zastrzyk mocy podczas holu większych ryb.

O czym warto pamiętać, to że wszystkie te kołowrotki sprawdzą się nie tylko w metodzie spinningowej, ale również w metodach takich jak feeder, method feeder, gruntówka, match, a nawet wędkarstwo morskie (Sedona 6000FI jest tego świetnym przykładem).

Tym samym, kupując którąś z nowych propozycji Shimano możemy mieć pewność, że posłuży nam ona w przynajmniej kilku preferowanych metodach łowienia. Za sprawą znakomitej dostępności szpul zapasowych w ofercie Shimano, sprzedawanych przez sklepy w o wiele bardziej przystępnych niż dotąd cenach, możemy rozbudować swój zestaw i uczynić każdy z tych kołowrotków maksymalnie uniwersalnym.

Więcej o nowych produktach w ofercie Shimano przeczytać możecie w katalogu konsumenckim na 2017 rok, dostępnym pod adresem: https://issuu.com/shimanoeuropefishing/docs/shimano2017_polish_issuu oraz na stronie producenta: www.shimano.com

Paweł Karwowski

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.