Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Oświetlenie do akwarium – jakie wybrać?

rybki akwariowe

Oświetlenie akwarium jest bardzo istotne z kilku względów, nie tylko sprawia, że możliwy jest bezproblemowy wzrost roślin, ale również definiuje cykl dobowy ryb, które się w nim znajdują. Rozróżniamy kilka podstawowych typów oświetlenia, każde z nich, ma zalety, jak i wady, przez co należy indywidualnie stwierdzić, które najlepiej sprawdzi się w danym akwarium.

Świetlówki

Jest to najpopularniejsza opcja, która z biegiem czasu zdobyła rzesze zwolenników. Ich największą zaletą są bez wątpienia niska cena oraz wysoka dostępność. Należy jednak pamiętać, że najtańsze świetlówki ze względu na swoją barwę światła nie nadają się do stosowania w akwarystyce. Dodatkowym mankamentem jest malejąca jasność świetlówek wraz z ich użytkowaniem, dlatego w przypadku zamontowania w akwarium więcej niż jednej sztuki, należy wymieniać je stopniowo, robiąc kilka dni przerwy między każdą wymianą. Pozwoli to przystosować się rybką i rośliną do zmienionej ilości światła.

Lampki Led

Dość nowa alternatywa, która w wielu kwestiach przewyższa stosowane wcześniej rozwiązania. Podstawowym plusem jest dużo większa energooszczędność, która bez wątpienia zainteresuje właścicieli większych zbiorników, wymagających dużo intensywniejszego oświetlenia. Kolejnym atutem jest duża dowolność kolorystyczna, która sprawia, że lampki Led mogą być też stosowane do oświetlania akwarium w nocy (stosuje się tutaj niebieskie lub czerwone światło, dużo mniej intensywne niż do oświetlenia dziennego). Problematyczne może być natomiast punktowe wytwarzanie światła, które wymusza dużo dokładniejsze przemyślenie rozmieszczenia oświetlenia. Opcja ta jest również mniej korzystna cenowo.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.