Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare)

Akwarystyka

Skalary są jedną z absolutnych gwiazd w akwarium dzięki swoim przypominającym strzały płetwom i olśniewającym łuskom. Długie promienie płetw w końcu tułowia odsuwają się od niego i wraz ze spiczastym pyskiem tworzą rodzaj strzały lub trójkąta. Łuski skalara mienią się w różnych kolorach. Uderzające w wyglądzie są typowe cztery pionowe paski, które zwykle są w kolorze czarnym. Istnieją jednak gatunki i pojedyncze okazy, w których pasm tych całkowicie brakuje. Skalary mają zwykle 15 cm długości i mogą osiągnąć wysokość do 25 – 30 cm.
Jest to ryba tropikalna z Amazonii i pochodzi z rodziny pielęgnic. W naturze skalary żywią się głównie mięczakami, larwami, owadami i mniejszymi rybami. Dla ryb trzymanych w akwarium najlepszy pokarm to mrożonki z ochotki i innych larw – komar, cyklop oraz pokarm płatkowany. Niektóre osobniki jedzą glony – spirulinę. Warto podawać także granulowane preparaty witaminowe.

Rozmnażanie

Poza porą godową ryby te są stosunkowo spokojne i dobrze dogadują się z innymi. Promień około 50 centymetrów jest typowym obszarem podczas parowania. Jeśli para już się utworzyła i samiec wraz z samicą pilnują ikry, mogą spróbować ugryźć i wypędzić inne skalary, co zwykle skutkuje śmiercią. Składanie jaj odbywa się na większych liściach. Skalary prowadzą intensywną opiekę nad wylęgiem. Para lęgowa często zachowuje się agresywnie w stosunku do innych ryb. Dwa dni po złożeniu jaja wykluwają się larwy. W przypadku młodych zwierząt sensowne jest trzymanie ich w grupach do ośmiu sztuk. W międzyczasie mogą wystąpić zachowania terytorialne, dlatego kryjówki w akwarium są bardzo ważne. Inne gatunki ryb nie powinny być w żadnym wypadku zbyt małe. Będą po prostu postrzegane przez  skalary jako pożywienie.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.