Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Śnięte szczupaki w zbiorniku Piaski-Szczygliczka! Kolejne skażenie wody?

Śnięte szczupaki w zbiorniku Piaski-Szczygliczka! Kolejne skażenie wody?
Śnięte szczupaki. Czy to kolejne skażenie wody? (Źródło: Getty Images / Canva Pro)

Internet kilka razy w miesiącu zalewają newsy o śniętych rybach. Skażenie Zbiornika w Czernicy (połączonego z Odrą) w ostatnim czasie, dało temu przykład. Od czytelnika Wędkarskiego Świata dowiedzieliśmy się, że doszło do kolejnego śnięcia ryb! Tym razem sprawa dotyczy zbiornika Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim, za który odpowiedzialny jest Okręg PZW w Kaliszu.

Zbiornik Piaski-Szczygliczka – charakterystyka

Akwen położony w Ostrowie Wielkopolskim. Jego średnia głębokość wynosi ok. 2,5 m, natomiast powierzchnia to niemal 30 ha. Jest to miejsce rekreacji, ale również daje doskonałe możliwości do wędkowania. Miejscowi chwalą zbiornik za dobry rybostan.

Jest to zbiornik zaporowy, czyli utworzony w wyniku wybudowania tamy, która piętrzy wodę. Zasilany rzeką Ołobok.

Martwe szczupaki, sumy i leszcze – co się stało w zbiorniku Piaski-Szczygliczka?

Obok „dużego” zbiornika znajduje się również mniejszy, oba są połączone przelewem. W przypadku zapełnienia się mniejszego akwenu, woda dostaje się do większego zbiornika. To właśnie w tamtym miejscu nasz czytelnik, p. Kacper, dostrzegł śnięte ryby.

„To właśnie w tym miejscu było najwięcej martwych ryb. Było ich 20, a może więcej”.

Z całą pewnością ryb mogło być więcej. Zauważone śnięte szczupaki wyglądały na kilkudniowe, stadium rozkładu nie było zaawansowane.

Co mogło zabić ryby w akwenie Piaski-Szczygliczka?

Śnięte ryby po raz pierwszy zostały zauważone 16 kwietnia, w godzinach porannych. Dzień wcześniej na zbiorniku zostały rozegrane zawody. Co logiczne – ze względu na okres ochronny szczupaka – niemożliwe jest, aby to było przyczyną śnięcia ryb.

Miejscowi wędkarze twierdzą, że w ostatnim czasie odbyło się zarybienie Piasków-Szczygliczki. Czy nieprawidłowe przeprowadzenie procesu doprowadziło do śmierci ryb? Tego, niestety, już się nie dowiemy.

Mało prawdopodobne jest, aby było to kolejne skażenie. Wszak w takim przypadku śniętych ryb byłoby znacznie więcej.

Zauważyłeś śnięte ryby? Poinformuj służby!

Jeżeli zauważysz śnięte ryby pamiętaj, aby poinformować o tym Państwową Straż Rybacką. W przypadku widocznych plam z chemikaliów także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Tylko dzięki szybkiej interwencji uda wyjaśnić się przyczyny tragedii.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.