BCAA to egzogenne aminokwasy rozgałęzione – organizm człowieka nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować, dlatego też muszą być dostarczane do ustroju wraz z codzienną dietą lub w postaci suplementów. To naturalny związek, który tworzą trzy niezwykle istotne aminokwasy – leucyna, izoleucyna i walina. To substancja doceniana w szczególności przez osoby uprawiające różnego rodzaju sporty, której stosowanie może nieść ze sobą szereg korzyści. Czym są BCAA i jak mogą wpływać na organizm człowieka? Kiedy stosować BCAA aminokwasy?
Aminokwasy BCAA – co to takiego?
BCAA, z języka angielskiego znane jako Branched-chain amino acids, to egzogenne związki, które muszą być dostarczane do ustroju z zewnątrz, wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety, gdyż organizm człowieka nie jest zdolny do ich naturalnej syntezy. W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy, które zawierają rozgałęziony łańcuch boczny. Wśród składowych BCAA można wymienić L-leucynę, L-izoleucynę oraz L-walinę. To związki, które stanowią niemal połowę niezbędnych aminokwasów obecnych w pożywieniu i w przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów, nie są metabolizowane w wątrobie, lecz przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, co pozytywnie wpływa na ich efektywność i sprawia, że BCAA cieszą się dużą popularnością wśród pasjonatów aktywnego trybu życia.
Źródła BCAA w żywności
Aminokwasy BCAA nie są naturalnie wytwarzane w ludzkim organizmie, jednak można je dostarczać do ustroju wraz z codzienną dietą. W jakich pokarmach szukać aminokwasów BCAA? Zarówno walinę, leucynę, jak i izoleucynę można znaleźć w produktach, takich jak:
- mleko,
- sery,
- jogurty,
- jaja,
- mięso drobiowe, wołowe czy wieprzowe,
- ryby.
Wśród osób aktywnych fizycznie, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu bocznym, pomocne może okazać się także włączenie do codziennego jadłospisu suplementów diety zawierających cenne związki.
Właściwości i działanie BCAA na organizm człowieka
Aminokwasy BCAA mogą przyczyniać się do zwiększenia masy mięśniowej, a także do wzrostu siły. To substancje, które mogą przyspieszać anabolizm, czyli budowanie mięśni, jednocześnie hamując przebieg procesów katabolicznych, odpowiadających za ich rozpad. Suplementy zawierające BCAA mogą również pozytywnie oddziaływać na przebieg potreningowej regeneracji i zmniejszać ryzyko występowania urazów oraz kontuzji. Aminokwasy rozgałęzione mogą także opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia i sprzyjać wydłużeniu treningu oraz umożliwiać wykonywanie ćwiczeń z większą intensywnością. Jednak aminokwasy BCAA mogą być pomocne nie tylko podczas wysiłku fizycznego. To związki, które mogą również wpływać na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, wspierać pracę układu odpornościowego, oddziaływać na aktywność neuroprzekaźników, a także wspomagać proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Kiedy stosować suplementy BCAA?
BCAA aminokwasy to preparaty, które mogą okazać się wsparciem zarówno wśród początkujących zawodników, jak i w gronie doświadczonych sportowców. Rolą BCAA jest bowiem dostarczanie do komórek mięśniowych niezbędnych składników odżywczych. Kiedy więc stosować BCAA – przed treningiem czy po jego zakończeniu?
Dotychczas przeprowadzone badania sugerują, że pora przyjmowania suplementu nie wpływa istotnie na jego efektywność. Stosowanie BCAA przed rozpoczęciem wykonywania aktywności fizycznej może jednak okazać się lepszym rozwiązaniem wówczas, gdy zawodnikowi zależy na ograniczeniu bolesności mięśni i zmniejszeniu uczucia zmęczenia. Z kolei przyjmowanie związku po treningu może pozytywnie oddziaływać na tempo regeneracji mięśni i minimalizować ryzyko ich rozpadu. Warto pamiętać także, aby suplementy BCAA stosować również w dni nietreningowe – wówczas preparat można przyjmować zaraz po przebudzeniu, a także tuż przed snem.
Materiał partnera