Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mętna woda w akwarium – jak ją oczyścić?

akwarium rybki

Mętna woda w akwarium jest bardzo widocznym sygnałem na to, że nie wszystko w akwarium jest w należytym porządku.

Przyczyny powstawania mętnej wody w akwarium

Możliwości wystąpienia takiego stanu w przypadku akwariów funkcjonujących od niedawna są dwie, pierwsza to zniszczenie lub zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej, natomiast drugą jest nieprawidłowe ph wody. Kiedy przyczyną są problemy z florą bakteryjną, należy rozważyć kilka opcji. Pierwszą z nich jest zbyt częste czyszczenie filtra, na którym mogą rozwijać się dobre z punktu widzenia czystości akwarium bakterie, natomiast drugą zbyt częsta wymiana wody, co uniemożliwia ten właśnie rozwój. Jeśli akwarium funkcjonuje od dłuższego czasu bez większych problemów z mętnością, która nagle zaczęła się pojawiać możliwe, że woda oraz filtr wymieniane są za rzadko, lub ilość pożywienia dawana rybką jest zbyt duża, przez co opada ono na dno i gnije. Bywa również, że w zbiorniku pojawiła się zbyt duża ilość rybek, które skutecznie zanieczyszczają wodę amoniakiem lub przez zbyt dużą ilość światła rośliny przeprowadzają zbyt intensywną fotosyntezę.

Jak zwalczać mętną wodę?

Sposoby walki z takim niekorzystnym stanem wody są różne i zwykle bezpośrednio związane z jego przyczyną. Do wyboru jest wymiana części wody, czyszczenie filtra, napowietrzenia, czy też zakupienie w sklepie zoologicznym specjalnych bakterii, które oczyszczą akwarium. Należy tutaj zaznaczyć, że wymiana wody i filtra nie sprawdzi się w przypadku kiedy to właśnie zbyt wysoka częstotliwość tych czynności doprowadziła do mętnienia wody. Dodatkowo można zmniejszyć ilość rybek w zbiorniku, kiedy dostrzegamy, że pojawiło się ich z czasem zbyt wiele.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.