Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kosiarka – Grubowarg Syjamski

Akwarystyka

Grubowarg Syjamski, potocznie zwany Kosiarką, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych.

Pochodzenie

Pochodzi z Azji i tylko tam można go obecnie spotkać. Zamieszkuje wody Tajlandii, Malezji, Borneo oraz Myanmaru. Upodobał sobie wody płynące, strumienie i dopływy. Musi mieć one piaszczyste, żwirowo kamienne dno. Do tego zbiorniki te nie mogą być głębokie i nieprzejrzyste, gdyż nie będą w stanie utworzyć się warunki potrzebne rybie do przeżycia.

Charakterystyka

Ryba ta charakteryzuje się czarnym pasem, który przebiega wzdłuż jej całego, srebrzystego ciała, od zakończenia ogona, aż po pysk. Pas ten ma nierówne, zygzakowate brzegi i może zanikać, gdy ryba się stresuje. Jej płetwy są przezroczyste. Grubowarg Syjamski nie jest duży. W naturalnym środowisku może osiągnąć długość 15 centymetrów, co jest niemożliwe podczas hodowli w akwarium.

Jest to ryba towarzyska, dlatego nie powinno się trzymać w akwarium pojedynczych osobników. Najlepiej czują się w grupach, dlatego zaleca się, aby było ich przynajmniej 6. Cechuje ją aktywność i szybkość. Przez słabo rozwinięty pęcherz pławny, ryba pozostaje w ciągłym ruchu. Wysoko skacze, dlatego powinno się uważać jakie akwarium się dla niej kupuje.

Żywi się głównie glonami i mikroorganizmami na nich żyjącymi, dlatego chętnie jest kupowana do akwariów. Należy jednak uważać jakim pokarmem się ją karmi, gdyż ten wysokobiałkowy może spowodować u niej nawet degradację narządów. Bardzo dobrze sprawdzi się takie pożywienie jak groszek, czy cukinia.

Rozmnażanie

Bardzo rzadko ryby te rozmnażają się w warunkach hodowlanych, jest to prawie niemożliwe. Stosuje się u nich hormony, aby stymulować tarło. Są jajorodne.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.