...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Brzanka Sumatrzańska (Puntigrus tetrazona)

Akwarystyka

Brzanka Sumatrzańska to niewielka słodkowodna ryba, która nie jest wymagająca w hodowli.

Pochodzenie

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Sumatry, a dokładniej z wyspy Borneo.

Akwarium

Nie musi być duże, nie są jednak zalecane zbiorniki poniżej 25 litrów. Ryba ta nie wymaga dużej ilości roślin, wskazane jest, aby miała dość duży obszar nieporośnięty roślinnością, wolny od wszelkiego rodzaju dekoracji, umożliwiający swobodne i niczym nieskrępowane pływanie. Ryba ta jest gatunkiem towarzyskim i ruchliwym. Z tego względu odradza się trzymanie jej w jednym akwarium z gatunkami posiadającymi długie delikatne płetwy, ponieważ Brzanka podczas pływania może je zahaczać, co będzie prowadziło do powstawania bolesnych, i niebezpiecznych dla zdrowia rybek ran na ogonach.

Pożywienie

Jest to ryba wszystkożerna, do jej pokarmu zalicza się zarówno pierwotniaki, jak i chociażby sałatę. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak stosowanie pokarmów firmowych.

Rozmnażanie

Ryby te są jajorodne, oznacza to, że składają ikrę. Młode wykluwają się z niej po ok. 2-4 dniach. Ikra powinna zostać odizolowana od pozostałych brzanek, ponieważ przejawiają one tendencję do jej zjadania. Zbiornik, w którym przetrzymywane są młode powinien, zostać wyposażony w dużą ilość roślinności, ponieważ świeżo wyklute brzanki, w przeciwieństwie do dorosłych osobników, bardzo mocno preferują ukrywanie się wśród zarośli.

Wielkość

Brzanki dorastają do ok. 6 cm długości, widoczny wśród nich jest dymorfizm płciowy. Samce są dużo smuklejsze od samic.

Ciekawostki

Ryby podczas odpoczynku często pochylają ciało pyskiem do dołu, nie jest to w żaden sposób niebezpieczne, czy świadczące o nieprawidłowościach zachowanie. Jest ono obserwowane praktycznie u wszystkich przedstawicieli gatunku.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.