Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wybierasz się na ryby? Uważaj na kleszcze! Jest ich wyjątkowo dużo!

Wybierasz się na ryby? Uważaj na kleszcze! Jest ich wyjątkowo dużo!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Wędkarstwo to pasja, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Wędkarze spędzają wiele godzin na świeżym powietrzu, wśród natury. Niestety, często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie czekają na nich w lesie czy na łące. Jednym z takich zagrożeń są kleszcze, które obecnie występują w dużych ilościach. W tym artykule dowiesz się, czym są te drobne pajęczaki, jakie choroby przenoszą oraz jak uniknąć ich ukąszeń podczas wędkowania.

Kleszcz – czym jest?

Kleszcze to małe, krwiopijne pajęczaki, które żyją w lasach, na łąkach i w parkach. Ich głównym żywicielem są zwierzęta dzikie, ale także psy i koty, a nawet ludzie. Kleszcze atakują swoje ofiary, przyczepiając się do skóry i zasysając krew. Mogą przetrwać na ciele człowieka lub zwierzęcia przez wiele dni, a nawet tygodni, co daje im dużo czasu na przeniesienie chorób.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Największym zagrożeniem związanym z ukąszeniem kleszcza jest bolerioza. Objawy tej choroby to gorączka, bóle stawów i mięśni oraz zmęczenie. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Inną chorobą, którą może przenosić kleszcz, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Objawy tej choroby to gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty oraz drgawki. Choroba może prowadzić nawet do śmierci.

Wybierasz się na ryby? Uważaj na kleszcze! Jest ich wyjątkowo dużo!
Kleszcze przenoszą groźne choroby! (Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro)

Jak nie złapać kleszcza na rybach?

Najlepszym sposobem na uniknięcie ukąszenia kleszcza jest noszenie długich ubrań, które zakrywają całe ciało. Należy również używać preparatów na insekty oraz przestrzegać zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk i ciała. Warto też dokładnie obejrzeć swoje ciało po powrocie z łowiska, aby upewnić się, że nie ma na nim kleszcza. Jeśli znajdziemy kleszcza na ciele, należy go natychmiast usunąć. Użyj do tego specjalnego narzędzia, jakim jest pęseta.

Podsumowanie

Wędkarze narażeni są na ukąszenia kleszczy. Aby uniknąć zagrożenia, warto stosować się do zasad higieny i nosić długie ubrania. Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciała pod kątem obecności kleszcza oraz natychmiastowym usuwaniu go w przypadku jego wystąpienia. Stosuj odpowiednie środki przeciwko kleszczom.

Pamiętaj, że ukąszenie kleszcza może prowadzić do poważnych chorób, dlatego warto zachować czujność i ostrożność podczas wędkowania. Jeśli zauważysz na swoim ciele charakterystyczne czerwone krążki lub inne objawy choroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą uratować zdrowie i życie.

Wędkarstwo to wspaniałe hobby, ale nie warto ryzykować zdrowia i życia z powodu ukąszenia kleszcza. Dlatego pamiętaj o środkach ostrożności i ciesz się wędkowaniem bez obaw. Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie złapałeś kleszcza, uważaj.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.