akwarium

Akwarium dla rybek – jak wybrać?

Akwarystyka to ciekawe i pochłaniające czas hobby. Oglądanie podwodnego świata fascynuje od lat małych i dużych. Akwarium dla rybek musi być jednak odpowiednio dobrane i wyposażone w niezbędne do życia akcesoria.

Rozmiar akwarium

Na początku przygody z akwarystyką zaleca się zakup małego akwarium z niewielką liczbą ryb o niskich wymaganiach. Z drugiej jednak strony zakup większego po upływie kilku miesięcy związany jest z koniecznością poniesienia kolejnego wydatku. W teorii im większe akwarium, tym większe możliwości hodowli nie tylko ryb, lecz także roślin wodnych. Znacznie lepiej prezentują się one również jako oryginalny wystrój wnętrz.

Najmniejsze akwaria dostępne na rynku mieszczą się w przedziale 25–52 litry. Służy ono do hodowli niewielkich rybek (najczęściej jednego gatunku) i roślinek. Większe – 54–100-litrowe dają już możliwość wpuszczenia do nich kilku gatunków ryb. Ważne jednak, aby przed tym krokiem upewnić się, czy dane gatunki mogą ze sobą żyć na jednej przestrzeni i ich wymagania środowiskowe są takie same. Największe pojemności akwariów zaczynają się od 110 litrów. Mimo że prezentują się okazale i z pewnością przykuwają uwagę gości, należy pamiętać, że ich konserwacja, wymiana wody i czyszczenie to czynności, które mogą zająć cały dzień. Kształtów akwariów jest wiele, począwszy od standardowych prostokątnych i owalnych, po te narożnikowe, z szybami profilowanymi lub sześciokątne.

Jak dbać o akwarium?

Osoby, które decydują się na hodowlę rybek po raz pierwszy, nie powinny zapominać o kilku ważnych kwestiach, w tym:

  • Regularnym wymienianiu wody – częstotliwość uzależniona jest od liczby i gatunku rybek. Najczęściej jednak zaleca się wymianę wody partiami np. 10% na tydzień lub 25% całości po upływie 2 tygodni.
  • Lokalizacji – akwarium powinno być ustawione w takim miejscu, aby dopasować oświetlenie do preferencji hodowanego gatunku. Nie zaleca się jego ustawiania pod oknami ani bezpośrednio na słońcu.
  • Czyszczeniu – całkowite czyszczenie akwarium powinno odbywać się 1–2 w miesiącu. Akwarium powinno być wyposażone w specjalny filtr. Do czyszczenia niezbędne są specjalne dostosowane do tego środki czystości.
  • Filtrach – woda może być filtrowana przez trzy rodzaje filtrów: chemiczny, biologiczny i mechaniczny. Im większe akwarium, tym silniejszy musi być filtr.
  • Temperaturze – musi być ona dostosowana do gatunku ryb tam żyjących.
  • Oświetleniu – należy je dostosować do preferencji rybek. Niektóre z nich wolą bardziej przygaszone światło, inne jasne zbiorniki.

Autorzy