Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Skrzyżowanie rzek Wełna i Niełba w Wągrowcu: unikalne zjawisko na skalę światową!

Skrzyżowanie rzek Wełna i Niełba w Wągrowcu: unikalne zjawisko na skalę światową!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Wągrowiec, niewielkie miasto położone w zachodniej części Polski, może poszczycić się jednym z najbardziej fascynujących i wyjątkowych zjawisk przyrodniczych w Europie – skrzyżowaniem rzek Wełna i Niełba. To miejsce, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i podróżników poszukujących niezwykłych atrakcji. Zastanówmy się zatem, co sprawia, że to skrzyżowanie jest tak wyjątkowe i kto jest odpowiedzialny za jego powstanie.

Niełba i Wełna – dwa dopływy Warty

Rzeka Wełna jest jednym z głównych dopływów Warty, jednej z najważniejszych rzek w Polsce. Wełna przepływa przez malownicze tereny Wielkopolski, oferując piękne widoki i możliwości rekreacji. Jej wody są źródłem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Niełba jest również ważnym dopływem Warty. Jej źródła znajdują się na terenie Pojezierza Wielkopolskiego. Przez swoje kręte i malownicze koryto, rzeka Niełba jest doskonałym miejscem do spływów kajakowych i wędkarstwa. Przy jej brzegach można spotkać rzadkie gatunki ptaków i roślinności.

Co czyni to zjawisko wyjątkowym?

Wpływanie jednej rzeki do drugiej to częste zjawisko (Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro)

Obie rzeki mieszkają się w bardzo niewielkim stopniu – około 10-15% wody.  Pozostała część płynie swobodnie dalej. Na świecie są tylko dwa takie miejsca!

W miejscowości Wągrowiec, położonej w województwie wielkopolskim, znajduje się niezwykłe skrzyżowanie dwóch rzek, gdzie ich wody splatają się pod kątem prostym.

W samym Wągrowcu rzeka Niełba wpływa w nurt rzeki Wełny. Ich wody tworzą wirujący ruch, po czym kontynuują płynąć niezakłócone, każda w swoim własnym korycie. To fascynujące miejsce zostało stworzone w wyniku prac melioracyjnych w 1830 roku. Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu jest jedynym takim miejscem w Europie i jednym z dwóch na całym świecie.

Często skrzyżowanie rzek w Wągrowcu jest mylnie nazywane bifurkacją. Jednak prawdziwa bifurkacja to rozgałęzienie rzek na kilka ramion, które następnie płyną w różne kierunki. W Polsce przykładem zjawiska bifurkacji jest okolica Żelechowa w województwie lubelskim, gdzie rzeka Mała Bystrzyca rozdwaja się na dwa ramiona, płynące w różne dorzecza.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.