Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak przygotować się do sezony wędkarskiego?

A fishermans rod reel and tackle box filled with lures and bait ready for the start of fishing season.

Wędkarstwo jest zwykle typowo męskim zajęciem, panowie uwielbiają jeździć na ryby, nawet gdy trzeba zerwać się o 3 nad ranem i chłodnym rankiem, wyruszyć w ulubione miejsce nad rzeką lub jeziorem. Mimo że hobby to cieszy się ogromną popularnością wśród mężczyzn, dzisiaj można zaobserwować coraz większe zainteresowanie płci pięknej tym zajęciem. W końcu, kto czasem nie ma ochoty posiedzieć wśród natury i w ciszy zatopić się we własnych myślach, co jakiś czas, zarzucając wędkę? Nie wspominając już o radości i dumie, która rozpiera, gdy wędkarzowi uda się złapać jakąś dorodną zdobycz. Wraz z rozpoczęciem sezonu, należy do wyprawy na ryby się odpowiednio przygotować, przede wszystkim sprawdzić kompletność swojego sprzętu.

Planuj ze sporym wyprzedzeniem

Zanim wyruszysz na ryby, powinieneś dokładnie zaplanować swoją wyprawę. Jeszcze będąc w domu, powinieneś dokładne wybrać rejon, w który chcesz się udać, musi on spełniać wszystkie twoje wymagania. Czyli dobrze zrobisz, zaczynając od sprawdzenia, jakie gatunki ryb, w jakich okolicach występują. Ważne jest, aby się zabezpieczyć i wybrać miejsce, które posiada nieopodal alternatywne łowiska, bo przecież nie zawsze idzie wszystko po Twojej myśli. Dzięki temu, gdy ryby nie będą chciały brać, zamiast denerwować się na cały świat i rezygnować z wypoczynku, możesz przenieść się nieopodal i dalej cieszyć się chwilą dla siebie. Oczywiście równie ważne jest także bezpieczeństwo, dlatego sprawdź wcześniej, czy w wybranym miejscu będziesz mógł spokojnie i bezpiecznie się zrelaksować.

Przygotowanie sprzętu wędkarskiego

O podstawowy sprzęt wędkarski powinieneś dbać nie tylko podczas sezonu, ale także przez cały rok. Wędkarze potwierdzą, że sprzęt, który w zimie jest regularnie pielęgnowany i czyszczony, służy prawie o połowę dłużej niż ten pozostawiony w zimie samemu sobie. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wędka nie ma rys lub pęknięć, które w konsekwencji mogą prowadzić do jej całkowitego złamania. Upewnij się, że kołowrotek jest dokładnie wyczyszczony i nie ma w nim pozostałości piasku, do jego czyszczenie nada się wacik lub pędzelek. Powinieneś go przesmarować, a następnie sprawdzić łożysko i hamulec. Zobacz czy wszystkie spławiki są w dobrym stanie i nie ma w Twoim sprzęcie uszkodzonych egzemplarzy. W razie delikatnych odprysków możesz je pokryć lakierem chemoutwardzalnym. Sprawdź, czy na hakach i kotwicach nie pojawiła się korozja, przejrzyj żyłki oraz plecionki. Postaraj się także o inne akcesoria ułatwiające łowienie, na przykład odpowiedni strój, który ochroni przed owadami oraz zapewni ciepło i komfort. Zainwestuj także w wygodne krzesło, które umożliwi wielogodzinne wędkowanie, a także w parasol wędkarski z osłoną wodoodporną, w razie, gdyby złapał Cię deszcz. Wszystkie akcesoria dobieraj według indywidualnych potrzeb, tak aby wprawa sprawiła Ci, jak najwięcej przyjemności.

Gdzie skompletować sprzęt wędkarski?

Nowy i używany sprzęt wędkarski możesz znaleźć między innymi na portalach ogłoszeniowych jak na przykład Pokato.pl. Na tego typu stronach możesz znaleźć ekwipunek w niższej lub wyższej cenie w zależności od jego stanu czy funkcjonalności. Ofert jest wiele i nie dotyczą jedynie podstawowego sprzętu wędkarskiego, ale także różnego rodzaju akcesoriów, które uprzyjemnią czas spędzony na łonie natury. Przeróżne przynęty dostosowane niemal do każdego gatunku ryb i wszystkie potrzebne części, w razie konieczności wymiany na przykład jakiejś części wędki, znajdziesz na portalach ogłoszeniowych bez najmniejszego problemu.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.